Reklama

Rzeszowska policja przypomina o zachowanie ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. To wymarzony okres dla kieszonkowców. Chwila nieuwagi może sprawić, że stracimy pieniądze.

Tłocznie będzie przede wszystkim w rzeszowskich centrach handlowych, a także w sklepach i na bazarach. Większy ruch będzie także w środkach komunikacji publicznej. Złodziejom sprzyjać będzie tłok, nasz pośpiech, roztargnienie i przedświąteczne przepracowanie.

Policja zapewnia, że w tym czasie funkcjonariusze będą tam, gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych.

Robiąc zakupy pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie. Wykorzystują naszą nieuwagę oraz to, że ręce zajęte mamy zakupami lub bagażem. Złodzieje często sami wywołują sztuczny tłok lub zamieszanie.

Podczas zakupów trzymajcie swoją torebkę, czy saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie. Pieniędzy nie należy trzymać w jednym miejscu. Klucze do mieszkania warto nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem.

– Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować – ostrzega Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Jeśli mamy przy sobie większą ilość gotówki, należy unikać zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać na następny, niż zostać okradzionym. Nie trzymajcie portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.

Płacąc za zakupy nie pokazujcie całej zawartości portfela. Nie odstawiajcie torebki na podłogę lub ladę podczas mierzenia garderoby, czy pakowania zakupów. Złodziejowi wystarczy krótki moment, by nas okraść.

Zwracajcie uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu. Na ulicy unikajcie korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu, itp.

Przed wyjazdem na święta pamiętajcie o jak najlepszym zabezpieczeniu mieszkania. Przed jego zamknięciem wszystkie media – czy odłączyliście urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystacie na co dzień. Sprawdźcie, czy zamknęliście wszystkie okna, opróżnijcie skrzynki pocztowe, aby zalegająca korespondencja nie zdradzała waszej nieobecności.

Jeżeli macie system alarmowy, to zawsze go uzbrajacie wychodząc z domu. Poproście sąsiada, by dopilnował waszego mieszkania. W pustym domu nie zostawiajcie większych sum pieniędzy i kosztowności.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama