Pokojową demonstrację zorganizowali dzisiaj na Rynku w Rzeszowie ukraińscy studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Domagali się podpisania przez rząd na Ukrainie Umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

[Not a valid template]

 

W demonstracji „Euromaidan” – według organizatorów – wzięło udział 400 osób. Studenci mieli pomalowane twarze w barwach Ukrainy. Powiewali narodowymi flagami i Unii Europejskiej. Nieśli transparenty z napisami, m.in.: „Ukraina wybiera UE”, „Ukraina = Europa”. „Ukraińcy w Rzeszowie za UE”. Ukraińcy studenci domagają zmiany decyzji swojego urzędu, który uznał, że nie podpisze z Unią Europejską Umowy stowarzyszeniowej.

Rzeszów włączył się do demonstracji, które od kilku dni odbywają się w dziesiątkach miast Ukrainy, a także w Brukseli, Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W Polsce pokojowe studenckie demonstracje były już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie.

– Nie chcemy być skazywani na Rosję, naszą przyszłością jest Unia Europejska. To ona nam daje gwarancje wolności słowa, dobrobytu, kształcenia, nieograniczonego podróżowania po Europie. Nie zgadzamy się być w rękach rosyjskiego mocarstwa. Nasze władze spychają nas do roli żebraka. Milicja bije ludzi, prowadzenie biznesu na Ukrainie jest straszne. Państwo nad wszystkim trzyma kontrolę. Tylko w Unii Europejskiej jesteśmy w stanie się poczuć Europejczykami. Większość ukraińskiego społeczeństwa myśli po europejsku. Władza nie może się z tym pogodzić – powiedziała 22-letnia Karina z Lwowa, która studiuje w Rzeszowie marketing.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama