Fot. Joanna Bród / Rzeszów News. Na zdjęciu galeria Millenium Hall
Reklama

Tego dowiemy się w najbliższy wtorek. Sąd Okręgowy w Rzeszowie w tej sprawie ogłosi wyrok. 

Spór pomiędzy spółką Develop Investment, którą kieruje Marta Półtorak, będącą inwestorem galerii handlowej Millenium Hall przy al. Kopisto, ciągnie się od 2014 roku i ma kilka sądowych odsłon. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że galerię częściowo wybudowano na gruntach miejskich. Jak twierdzą urzędnicy, inwestor wszedł na teren bez żadnych uzgodnień z miastem, co więcej do tej pory nie płaci miastu za korzystanie z działek.

Marta Półtorak chce, by ratusz przekazał grunty inwestorowi Millenium Hall za ok. 1,1 mln zł. Miasto odpowiada, że działkę przekaże, ale po uwzględnieniu poniesionych nakładów inwestycyjnych – ok. 21 mln zł. DI twierdzi, że ratusz nie ma do tego żadnych podstaw, bo miasto w budowę galerii nie zainwestowało ani złotówki. Jednocześnie w 2014 roku zawarło ugodę z DI na mocy której zobowiązało się, że działkę przekaże za ponad milion złotych.

Miasto ugody nie wykonało, bo uznało, że jej zapisy są niekorzystne dla finansów Rzeszowa. – Ugoda miała charakter przedwstępny – mówią dzisiaj miejscy prawnicy. Narracja ratusza sprowadza się do tego, że skoro nie podlega dyskusji fakt, że Develop Investment zajął miejski grunt bez uzgodnienia, to każdy stworzony dokument zakładający przeniesienie prawa własności na inwestora jest nic nie warty i można go wyrzucić do kosza. 

– W związku z tym, że inwestor wszedł na nasz teren bez żadnej zgody i uzgodnień z nami, musi nam za to zapłacić. Zresztą, tego wymaga prawo. Jeżeli odstąpilibyśmy od zapłaty, to z kolei my się narażamy na konsekwencje prawne. Grunty wraz z zabudową zostały wycenione przez rzeczoznawcę na ok. 21 mln zł. Stoimy na stanowisku, że te pieniądze absolutnie prawnie nam się należą – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Prawnicy DI stoją na stanowisku, że miasto na własne życzenie zapędziło się w kozi róg, podpisując ugodę. – Miasto nigdy nie zaprzeczyło, że nie wydało ani złotówki na inwestycję, by teraz żądać wynagrodzenia – przekonywała na ostatniej rozprawie Małgorzata Wojciechowska, adwokat reprezentująca inwestora Millenium Hall. 

Wyrok w tej sprawie zapadnie we wtorek (11 grudnia) w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Smaczku w sporze dodaje fakt, w tym roku Marta Półtorak otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszów, zaś ugodę zawarł w imieniu miasta mecenas spoza grupy prawników miejskich i nie wziął za to wynagrodzenia.    

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl  

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

10 KOMENTARZE

 1. Warunkiem odroczenia wykonanai aprawomocnego wyroku w sprawie działania na szkode społki RZGSA było to że 6 miesiecy jest skazanym prawomocnym wyrokiem jest potrzebne do tego aby poprzepisywac wszystkie społki prawa handlowego na córkę która chyba jako jedyna w rodzinie nie ma jeszcze problleów z prawem.Ale czy tak jest nadal czy inwestor nie jest nadal zarejestrowany w spółkach prawa handlowego,wiec może byc podobnie jak z Amber Gold.wszystko wszyscy widzą i wiedzą a nikt nic nie robi.Czyli inwestor teraz już może nadal robić wszystko nawet chyba samowolę przy galerii Center Park pod samym nosem Sądu Apelacyjnego,gdzie na szybko dobudowywana jest dodatkowa część galerii ale co ciekawe na pozwoleni z 2004 rok.Na dodatek jeden inspektor nadzoru Henryk Ż. za fałszowanie dokumentów budowy został chyba skazany przez Sad Okręgowy w Tarnobrzegu.

 2. Start Millenium to Pawłowski i Rysiu P. Dziś winić Półtorak która tylko kończyła i ni jak nie mieszała się w niejasne początki to kręcenie lodów.

  Czy chodzi o to że Rysiu siedzi u was w kieszeni i jest sponsorem portalu? No bo się pogubiłam. To by wyjaśniało ze pisząc o kolejnym zawaleniu się sufitu w galerii i o skazaniu Rysia wyłączaliście możliwość dodawania komentarzy. Poprosze w takim razie wywiad z ta kobietą co leżala w szpitalu 2 tygodnie bo chciała kupić buty w galerii Rysia.

 3. Aktywa rzeszowskiej ,,Star Europa Holding 1,spółki z o.o.,,wypływają do podpisaniu dnia 27 sierpnia 2018 r umowy transgranicznej nowo powstałej spółki ,,Gamma 3 S.a r.l,, z siedzibą w centrum Luksemburga.Ale co ciekawe po zarejestrowani spółka rejestruje oddział zagraniczny w Polsce pod nazwą Gamma 3 s.a.r.l z o.o. Center oddział w Polsce /KRS 0000751278/. Ale co ciekawe dwóch zagranicznych udziałowców ( Philippe and Raphael) dnia 3.10.2018 r zostało zgłoszone do wykreślenia z rejestru sadowego.

 4. Milenium zaczynał budową chyba udziałowec Conresu,Pawłowski który zaczynał inwestycje e Tarnowie a w Rzeszowie ktos wydał pozwolenie na budowę tego obiektu.To co nie wiedział że wydano zezwolenie na budowę na działkach miejskich na dodatek prezesi spółki RZG SA Iwona L.i Marcin B zakupili dla spółki działki nr. 1066 (dnia 24.12.2003 r) a działkę nr 1068 ( dnia 6.01.2004 r) a wiec działki w centrum M.H.Na dodatek mimo podpisanej umowy offsetowej inwestorem -Pawłowskiego z gminą miasto Rzeszów do budżetu miasta nie przekazana została uzgodniona kwota ponad 5 mln zł, co gwarantował rzecznik UM P.M.Chłodnicki.Gdy do rozpoczętej inwestycji M.H wszedł aportem inny znany inwestor spod Jasła to w wyniku sporów doszło do tego że inwestycja została przejęte przez komornika,który wystawił rozbabrana inwestycję na sprzedaż.Ale inne inwestycje jak Center park,Galeria Grafika czy City center ma dużo więcej nieprawidłowości.

 5. Miasto zawarło umowę przedwstępną czyli obietnicę przekazania gruntu. Inwestor zabudował działkę a teraz miasto chce za nie swoja inwestycję kasy .Te urzędasy to zupełnie popie…lone są.
  Po co zawierali ( czytaj kto wziął za podpisanie) umowę przedwstępną.
  No i teraz dobra zmiana też odrobinkę tego miodku chce liznąć…

 6. No ale sie kotłuje – od 2014
  No komu sroczka kapnie : 1,1 miliona czy 21,0 miliony
  Czy Temida to przetrawi czy potrzebny bedzie Salomon aby to rozstrzygnąć ?

Comments are closed.