Zdjęcia: MPWiK Rzeszów

Pięć dni wystarczyło, by wymienić 50 m rury kanalizacyjnej na ulicy Leszczyńskiego w Rzeszowie. 

Betonowe rury kanalizacyjne na ulicy Leszczyńskiego mają 60 lat. – Dziś są już zużyte, zdegradowane – mówi Łukasz Zeńko, zastępca kierownika działu sieci wodociągowo-kanalizacyjne rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. 

Sieć ulega awariom. Tak było właśnie przy ulicy Leszczyńskiego. – Rura była dosłownie złamana – twierdzi Zeńko. Pracownicy MPWiK wymienili około 50 metrów rury kanalizacyjnej. Zdecydowano się na metodę bezwykopową.

– W przeciwnym razie musielibyśmy zamknąć ulicę i wykonać bardzo głęboki wykop, bo rury w tym miejscu znajdują się na głębokości około 3,5 metra – tłumaczy Łukasz Zeńko.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Konieczne było tylko wykonanie dwóch wykopów – na początku i na końcu wymienianego odcinka sieci. Przy okazji zamontowano nowe studzienki przy wpięciach do kanalizacji.

Prace wykonano metodą crackingu. Polega ona na rozwiercaniu starej rury i wpychaniu na jej miejsce nowej. Dzięki zastosowaniu tej technologii prace trwały zaledwie pięć dni i obyło się bez generowania utrudnień w ruchu na ulicy Leszczyńskiego.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

oprac. (ram)

Reklama