Zdjęcie: 4Lomza.pl

Komisja konkursowa rekomendowała Krzysztofa Bałatę na nowego dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

W piątek odbyły się rozmowy z trójką kandydatów na dyrektora szpitala przy ul. Lwowskiej: Krzysztofem Bałatą, Justyną Lis i Ewą Lipińską.

– Po przesłuchaniach komisja konkursowa podjęła decyzję o rekomendacji zarządowi województwa na to stanowisko dla Krzysztofa Bałaty. Decyzję o powierzeniu mu lub nie, funkcji dyrektora szpitala podejmie zarząd województwa na jednym z najbliższych posiedzeń – poinformował Tomasz Leyko z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Krzysztof Bałata to pochodzący z Tarnobrzega były dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Był nim w latach 2010-2013. W ostatnim czasie Bałata był dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Jest absolwentem Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, gdzie studiował na wydziale górnictwa i geologii.

Krzysztof Bałata przez 10 lat dozorował także kopalnię siarki Machów k. Tarnobrzega. Był również był prezesem spółki prawno-finansowej GB Unia, a w latach 2007-2008 jako prezes zarządu kierował spółką akcyjną Szpitale Rodzinne w Warszawie. 

Bałata w Łomży został zapamiętany z cięcia kosztów w szpitalu, co wielu pracownikom się nie podobało. Część tamtejszych lekarzy zrezygnowało z pracy, przenosząc się do innych placówek. 

Tomasz Leyko poinformował również, że w międzyczasie konieczna była zmiana składu 6-osobowej komisji konkursowej, która przeprowadzała rozmowy z kandydatami na dyrektora „dwójki”.

25 kwietnia zarząd województwa odwołał ze składu komisji prof. Sławomira Snelę, lekarza, który był przedstawicielem samorządu podkarpackiego. W miejsce prof. Sneli zarząd województwa powołał lekarza – Macieja Lewickiego.

W komisji został również zmieniony przedstawiciel rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Odwołano dr. hab. Artura Mazura, a na jego miejsce powołano dr. Wacława Kruka. Wymiana dwóch członków komisji konkursowej jest niejasna. Nie wiadomo, dlaczego do niej doszło. 

Pozostali członkowie komisji utrzymali się: Lesław Majkut (przewodniczący, przedstawiciel samorządu wojewódzkiego), Wojciech Trzaska, Edward Prajsnar, Beata Bróż-Szaluś, Mariusz Bednarz (wszyscy są przedstawicielami województwa) i Jerzy Cypryś (przedstawiciel Rady Społecznej przy SW nr 2).

Wszyscy członkowie komisji uznali, że to Krzysztofa Bałata powinien być nowym dyrektorem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Konkurs to skutek odwołania z tego stanowiska na początku marca br. Janusza Solarza, który przez 16 lat stał na czele placówki. Solarza odwołano z powodu rosnących długów szpitala, które dzisiaj przekraczają 20 mln zł. W obronie zdymisjonowanego dyrektora stanęli lekarze i związki zawodowe. Władze województwa swojej decyzji jednak nie zmieniły.

Po odwołaniu Janusza Solarza, obowiązki dyrektora pełniła Justyna Lis, która wystartowała w konkursie na nowego dyrektora „dwójki”. Ewa Lipińska, druga kandydatka, w przeszłości była Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska.

Zanim zamknięto termin przyjmowania zgłoszeń kandydatów spekulowano, że w konkursie wystartuje kontrowersyjny ginekolog prof. Bogdan Chazan, były dyrektor Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie, który powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania w szpitalu dopuszczalnej prawem aborcji. Ostatecznie prof. Chazan w konkursie nie wystartował.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama