Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Kolejna porażka władz Rzeszowa. Po tym, jak mieszkańcy gminy Świlcza powiedzieli zdecydowanie „nie” włączaniu ich gminy do stolicy Podkarpacia, teraz podobne stanowisko wyrazili mieszkańcy gminy Trzebownisko.

Urząd Gminy w Trzebownisku poinformował o wynikach konsultacji społecznych, które odbyły się wśród mieszkańców gminy. Konsultacje dotyczyły trzech sołectw, które do swoich granic  administracyjnych Rzeszowa chce włączyć ratusz: Zaczernie, Nowa Wieś i część Jasionki (tereny lotniska).

W konsultacjach wzięło udział 3677 osób, czyli 65,15 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. W Zaczerniu przeciwko przyłączeniu tego sołectwa do Rzeszowa głosowało 1270 osób (87,35 proc.). Za było 156 mieszkańców (10,73 proc.). Od głosu wstrzymało się 25 osób (1,72 proc.).

W Nowej Wsi przeciwko włączeniu sołectwa do stolicy Podkarpacia było 789 mieszkańców (93,71 proc.), za tylko 43 (5,11 proc.), od głosu wstrzymało się 9 mieszkańców (1,07 proc.). Jeden mieszkaniec oddał ankietę z nieważnym głosem.

W Jasionce przeciwko włączeniu sołectwa do Rzeszowa było 1339 mieszkańców (96,96 proc.), za było 29 mieszkańców (2,1 proc.). Od głosu wstrzymało się 10 mieszkańców (0,72 proc.), a trzech mieszkańców oddało ankiety z nieważnymi głosami.

To już kolejna porażka władz Rzeszowa. W poniedziałek poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych w gminie Świlcza, którą miasto chce w całości wchłonąć do swoich granic. W tej gminie mieszkańcy również w zdecydowanej większości powiedzieli „nie” powiększaniu Rzeszowa kosztem gminy. O wynikach pisaliśmy TUTAJ.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku do wojewody podkarpackiego. Potem wojewoda swoją opinie przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. Wyniki konsultacji społecznych nie są wiążące dla rządu.

Władze Rzeszowa chcą do miasta przyłączyć także kilka innych sołectw z innych podrzeszowskich gmin: Racławówkę Doły z gminy Boguchwała (mieszkańcy byli przeciwko) oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. Do 15 marca trwają konsultacje społeczne w samym Rzeszowie. Szczegóły TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama