Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Kolejna porażka władz Rzeszowa. Po tym, jak mieszkańcy gminy Świlcza powiedzieli zdecydowanie „nie” włączaniu ich gminy do stolicy Podkarpacia, teraz podobne stanowisko wyrazili mieszkańcy gminy Trzebownisko.

Urząd Gminy w Trzebownisku poinformował o wynikach konsultacji społecznych, które odbyły się wśród mieszkańców gminy. Konsultacje dotyczyły trzech sołectw, które do swoich granic  administracyjnych Rzeszowa chce włączyć ratusz: Zaczernie, Nowa Wieś i część Jasionki (tereny lotniska).

W konsultacjach wzięło udział 3677 osób, czyli 65,15 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. W Zaczerniu przeciwko przyłączeniu tego sołectwa do Rzeszowa głosowało 1270 osób (87,35 proc.). Za było 156 mieszkańców (10,73 proc.). Od głosu wstrzymało się 25 osób (1,72 proc.).

W Nowej Wsi przeciwko włączeniu sołectwa do stolicy Podkarpacia było 789 mieszkańców (93,71 proc.), za tylko 43 (5,11 proc.), od głosu wstrzymało się 9 mieszkańców (1,07 proc.). Jeden mieszkaniec oddał ankietę z nieważnym głosem.

W Jasionce przeciwko włączeniu sołectwa do Rzeszowa było 1339 mieszkańców (96,96 proc.), za było 29 mieszkańców (2,1 proc.). Od głosu wstrzymało się 10 mieszkańców (0,72 proc.), a trzech mieszkańców oddało ankiety z nieważnymi głosami.

To już kolejna porażka władz Rzeszowa. W poniedziałek poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych w gminie Świlcza, którą miasto chce w całości wchłonąć do swoich granic. W tej gminie mieszkańcy również w zdecydowanej większości powiedzieli „nie” powiększaniu Rzeszowa kosztem gminy. O wynikach pisaliśmy TUTAJ.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku do wojewody podkarpackiego. Potem wojewoda swoją opinie przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. Wyniki konsultacji społecznych nie są wiążące dla rządu.

Władze Rzeszowa chcą do miasta przyłączyć także kilka innych sołectw z innych podrzeszowskich gmin: Racławówkę Doły z gminy Boguchwała (mieszkańcy byli przeciwko) oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. Do 15 marca trwają konsultacje społeczne w samym Rzeszowie. Szczegóły TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.