Reklama

Nie milkną echa zmiany zasad korzystania w Rzeszowie z darmowych przejazdów autobusami MPK dla bezrobotnych. Problem mają teraz stażyści.

Kilka dni temu napisaliśmy o tym, że część bezrobotnych skarży się na nowe zasady bezpłatnych przejazdów MPK. Zasady zaczęły obowiązywać od 8 czerwca. Wcześniej bezrobotni mogli jeździć za darmo miejskimi autobusami przez cały tydzień i przez całą dobę. Teraz tylko od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 17:00.

To nie jedyny problem. Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, który wydaje bezrobotnym zaświadczenia o ich statusie krytykuje Zarząd Transportu Miejskiego, że nie uwzględnia zaświadczeń tych bezrobotnych, którzy co prawda są w rejestrze rzeszowskiego pośredniaka, ale nie są na stałe zameldowani w Rzeszowie.

Według PUP, w ten sposób ZTM dyskryminuje część bezrobotnych, odmawiając im prawa do darmowych przejazdów autobusami MPK. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Po naszej publikacji otrzymaliśmy list pana Damiana, Czytelnika Rzeszów News, który także jest zbulwersowany zmianą warunków korzystania z bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami przez osoby zarejestrowane w PUP w Rzeszowie.  Poniżej treść listu. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.

Mission impossible

Treść komunikatu ze strony ZTM: ,,Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie informuje, że zgodnie Uchwałą XXVI/572/2016 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 17 maja 2016 r. bezrobotni mieszkańcy Gminy Miasto Rzeszów oraz Gmin z którymi Gmina Miasto Rzeszów zawarła porozumienie międzygminne, zameldowani w nich na pobyt stały oraz zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą korzystać z przejazdów bezpłatnych wyłącznie w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 17:00. Uchwała wchodzi w życie z dniem 8 czerwca br.”

Przedstawiciele ZTM podtrzymują, iż darmowa komunikacja miejska ma służyć do poszukiwania przez bezrobotnych nowego pracodawcy. Wszystko się zgadza. Więc z czym problem? Otóż nie uwzględniono w treści uchwały OSÓB ODBYWAJĄCYCH STAŻ poprzez PUP. Są to osoby również o statusie bezrobotnego i jednocześnie one też stracą przywilej korzystania z darmowego dojazdu do miejsca odbywania stażu.

Jest to o tyle problematyczne, ponieważ przed rozpoczęciem stażu byliśmy zapewniani o darmowej komunikacji miejskiej po wydaniu odpowiedniego zaświadczenia, co bardzo ułatwiało organizację dojazdu do miejsca pracy oraz pominięcie formalności związanej ze zwrotem kosztów dojazdu. W tej sytuacji jednak sprawa niebywale się komplikuje.

Jak urząd to sprawdzi?

Jak wiadomo nie wszystkie staże posiadają ramy godzinowe 8-16. Ale załóżmy, że tak jest. Przy obecnym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w naszym mieście nie ma gwarancji dojechania w godzinach szczytu z jednego końca miasta na drugi.

Obiecana reorganizacja to ciągle mrzonki przyszłości. Często trzeba czekać 20 minut na przesiadkę, co sprawia, że dojazd w godzinę do domu staję się zadaniem w stylu mission impossible. W takim przypadku trzeba dokupić bilet jednorazowy normalny nawet na kilka minut dodatkowej jazdy. A co jeżeli ktoś kończy pracę o godz. 20, jak to często bywa np. w restauracjach, które na potęgę korzystają z usług stażystów. Takie osoby już nie skorzystają z ulg.

Oczywiście, można prosić o zwrot kosztów dojazdu, lecz na podstawie czego byłby on wydawany? Biletów jednorazowych dokupowanych kilka razy w miesiącu? Oczywiście, że nie.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby kupno biletu okresowego (np. za 98 zł, a hucznie zapowiadane obniżki wyniosą ,,AŻ” 10 zł od lipca na takim bilecie sieciowym). Ale czy osobę na stażu stać na to, aby z głodowego stypendium odłożył jeszcze 100 zł na dojazd?

Po raz kolejny zwrot kosztów dojazdu byłby kontrowersyjny. Bo jak urząd może zbadać, czy dana osoba pracuje w godzinach różnych niż 8-16, skoro na liście obecności wpisuje się tylko imię i nazwisko a nie godziny pracy.

Oszczędności na młodych?

Jak Państwo widzą sprawa jest złożona, a cierpi najbardziej na tym młoda osoba, która chce pracować nawet za takie marne pieniądze. Moim zdaniem powinno być rozgraniczenie na osoby odbywające staż i poszukujące pracy. Jeżeli tak się nie stanie, to miasto swoim działaniem ukaże, iż tak naprawdę nie przejmuje się losem młodych mieszkańców, którzy i tak mają ciężko wejść na rynek pracy.

Magistrat powinien zająć się wspomnianą już reorganizacją kursowania linii, kupnem autobusów przegubowych – tak potrzebnych w naszym mieście oraz budową parkingów na jego obrzeżach, dlatego, by zachęcić do korzystania z MPK, a nie szukać oszczędności na młodych ludziach, którzy przecież będą kiedyś decydować o rozwoju tego miasta i zasilać miejską kasę.

Pozdrawiam serdecznie,

Damian M.

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

 1. burza sie wszyscy co maja dobre prace i stac ich na przejazdy i nie tylko na wyjscia w weekendy wyjazdy itp. bo co zal dupe scicka ze osoby ktore nie maja nawet tej najnizszej bede miec darmowe te przejazdy ehhh czesto stazysci to osoby jeszcze studiujace troche wyrozumialosci

 2. Dziwi mnie wasze oburzenie ja 12 lat temu odbywałam staż i za przejazdy musiałam płacić mimo iż byłam zarejestrowana w PUP… Jakoś wtedy wszyscy płacili za przejazdy i nie było problemu a teraz znacznie ograniczyli i zaraz oburzenie jest…

 3. stazysci to osoby mlode po studiach chcac nabrac dosiwdczenia pracuja za małe/marne pieniadze dlatego dla nich uwazam przejazdy powinny byc darmowe przez 7 dni w tyg! a dla bezrobotnych szukajacych pracy od pon do pt od 9 do 17 tak jak jest !

 4. Ja i żona pracujemy, 8 do 10h dziennie i za to jesteśmy ukarani koniecznością płacenia za komunikację !!!
  Pracując legalnie jest się KARANYM w różnoraki sposób, od braku darmowych biletów, dodatków, darmowej opieki zdrowotnej :/
  Później się dziwić ze szara strefa kwitnie – ale cóż, pójdziesz do pracy z umową to „masz karę” i koniec z bonusami

 5. jestem na stażu … pracuje do godz 17 do domu dojezdzam mpk i nie mam zamiaru kupować biletów!

  Jak dostane mandat to i tak go nie zapłące bo nie będę mieć za co ;/

Comments are closed.