Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

– Doceniamy wysiłek mieszkańców – chwalą rzeszowian władze stolicy Podkarpacia, która okazała się najbardziej zadbanym miastem w Polsce.

Rzeszów znów jest liderem w  ogólnopolskim rankingu #siężyje, którego twórcą jest serwis Otodom. Tym razem stolica Podkarpacia prym wiedzie w kategorii „zadbana okolica”, gdzie zdobywając 5,78 punktów, bije „na łeb, na szyję” pozostałe miasta w Polsce.

– Cieszymy się, że mieszkańcy doceniają nasz wysiłek w tym zakresie. Widzą, że Rzeszów jest czystym miastem i nie pozwalają sobie wyrzucać śmieci nigdzie indziej, jak do kosza  – mówi Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

– Mieszkańcy potrafią nawet zwrócić komuś uwagę, aby nie śmiecić. Gdy są jakieś niedociągnięcia – zgłaszają je na spotkaniach, które z nimi organizujemy. Takich spotkań mamy rocznie około 30 – dodaje Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Czystość wokół nas nie zależy tylko od ilości maszyn sprzątających i ilości osób, które dbają o porządek,  ale też od ilości osób brudzących, a tych jest coraz mniej – mówi z satysfakcją Juliusz Sieczkowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Na utrzymanie zieleni, w tym na oczyszczenie ulic, miasto wydaje rocznie około 13 mln zł.

Jeśli chodzi o poszczególne dzielnice w Rzeszowie, to prym w czystości wiedzie os. Paderewskiego, które uzyskało wynik 6,38. Drugą lokatę zajęło os. Piastów (6,33), a tuż za nim z wynikiem 6,29 pojawiło się os. Kotuli. Os. Drabinianka, na którym mieszka Tadeusz Ferenc, zajęło dopiero 11. miejsce z wynikiem 6, 06.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Rzeszowianie są zadowoleni z poziomu czystości w swoim mieście na „6” – mówi Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom.

Rzeszowianie bardzo chwalą swoje miasto również za sprawnie działające wodociągi. Czystość wody została oceniona na 4,9 pkt. na 7 możliwych. 20 procent mieszkańców pije wodę z kranu bez wcześniejszego zagotowania.

Raport powstał na bazie 140 tys. ankiet, w których było stwierdzenie: „W moim sąsiedztwie jest czysto, śmieci są usuwane regularnie”. Swoją satysfakcję można było wyrazić w skali siedmiostopniowej, gdzie „1” oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a „7” – „zgadzam się w pełni”.

Wyniki badania podzielono również na kategorie, w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tysięcy), duże (od 50 do 300 tysięcy), małe (poniżej 50 tysięcy) oraz wsie.

Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych.

Dla Rzeszowa w rankingu przygotowanym przez Otodom jest to już drugie podium. Stolica Podkarpacia okazał się wcześniej najbardziej bezpiecznym miastem w Polsce. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama