Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Uczniowie w Rzeszowie będą za darmo jeździli autobusami miejskimi – ogłosił w piątek prezydent Tadeusz Ferenc. Koszt tego „prezentu”? 10 mln zł. 

Tadeusz Ferenc decyzję ogłosił w trakcie spotkania z mieszkańcami osiedla Budziwój w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7. – Oczywiście, nie ma darmowych przejazdów, ktoś musi za to zapłacić. Koszt tej decyzji to 10 mln zł, ale miasto stać na to, by taką kwotę wyasygnować – mówił prezydent Ferenc. 

Szczegóły darmowej jazdy autobusami przez rzeszowskich uczniów mają być znane w poniedziałek. Od kiedy będzie można z darmowych przejazdów korzystać? – Tak szybko, jak to będzie możliwe. W poniedziałek przedstawimy szczegóły pakietu dla dzieci i młodzieży – słyszymy od najbliższych współpracowników Tadeusza Ferenca.

Wprowadzenie darmowych biletów dla rzeszowskich uczniów będą musieli przegłosować jeszcze radni. Z tym nie powinno być żadnych problemów. Jeszcze nie wiadomo, czy z darmowej jazdy autobusami, obsługiwanymi przez MPK, będą mogli korzystać tylko uczniowie zameldowani w Rzeszowie, czy wszyscy bez wyjątku.

– Powinni wszyscy, niezależnie od poziomu szkoły. Być może zyska na tym miasto, bo bon edukacyjny [pieniądze z budżetu państwa, które zasilają rzeszowską oświatę – przyp. red.] zrefunduje część kwot utraconych z darmowych biletów. Ale muszą być niezależnie od miejsca zameldowania – słyszymy w ratuszu. 

Ale najbardziej prawdopodobny jest wariant, że za darmo autobusami będą jeździły dzieci, których rodzice są zameldowani w Rzeszowie. O tym może świadczyć taka wypowiedź Tadeusza Ferenca: – Sposób rozdania biletów zorganizujemy tak: nasze dzieci z naszego miasta.

Pomysł wprowadzenia darmowej komunikacji dla uczniów i obniżenia cen biletów dla studentów w czerwcu proponowali politycy PiS. Wtedy ratusz twierdził, że to „zagrania populistyczne, bo nie ma nic za darmo na tym świecie”.

PiS swoją propozycję zgłosiło, gdy Tadeusz Ferenc chciał wprowadzić darmową komunikację dla zagranicznych studentów. Radni najpierw na to się zgodzili, nie minął tydzień, gdy po protestach PiS oraz nacjonalistów, radni uchwałę unieważnili.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

44 KOMENTARZE

 1. Mów za siebie. Twój podatek. Ja swój chcę przekazać na to co proponuje Tadek. Poza tym to cholerstwo zawsze może kopnąć cię w tyłek. Podobnie jak Niemcy czy Anglicy, Irlandczycy czy Hiszpanie naszych rodaków.

 2. Cieszę się, że zameldowani w Rzeszowie mają w końcu przywileje nad tymi, którzy nie chcą być w Rzeszowie, a czerpią z niego ile się da. Chodzą do naszych szkół i przez to nie ma w nich miejsca na dzieci rodziców płacących tu podatki, zajmują nasze parkingi, zabierają nam miejsca pracy, smrodzą autami nie płacąc podatku itd. Brawo Ratusz. A wsie jak chcą to niech się przyłączą. Będąc w mieście, w stolicy Podkarpacia Rzeszowie, łatwiej jest odrolnić grunty i sprzedać jako działkę budowlaną. Bardzo mi miło z tego powodu i proponuję, żeby jeszcze Ratusz wyznaczył limit czasowy na pozytywną deklarację przyłączenia inaczej zmniejszy ewentualne inwestycje.

 3. Większość rodziców z początkiem roku kupiła bilety semestralne w cenie 199zł za dziecko. Więc panie prezydencie Ferenc – wsadźcie sobie te darmowe przejazdy w d.

 4. To ja zapytam… Kiedy pracownicy mpk będa zarabiać tyle co ich koledzy z mpwik, mpec, mzbm czy mpgk chociaż tym ostatnim się popsuło, czyli wychodzi na to, że Ci co najciężej (śmieci, nieboszczyki i kierowcy autobusów bez ubikacji i RACJA :WIECZNIE OPÓŹNIENI) pracują, ZARABIAJĄ NAJMNIEJ, no ale np: za wodę płacą wszyscy i ta drożeje co rok. Niech wszyscy jeżdżą ” za darmo” ale niech ludzie zarabiają GODNIE tak jak ludzie z MPWIK czy bandy prezydenta. Za darmo tzn. za podatki czyli my wszyscy pracujący płacimy za darmowe przejazdy np; bezrobotnych jadących do pracy na czarno.

 5. Ja zapytam kiedy autobusy zaczną jeździć w miarę normalnie tzn. 3 do 5 minut opóźnione a nie jak teraz 20 do nawet 30 minut? Zdarza się, że wcale nie przyjeżdża, a jeśli już nadjedzie to kierowca mówi że nic nie może zrobić bo korki… Czy ten wart ponad 300 milinów program TEGO NIE WIDZI?

 6. Buczak jeśli chce wygrać wybory powinien ufundować w Parku Papieskim olbrzymi pomnik papieża
  który na barana niesie Kaczyńskiego.

  … i wszystko to podświetlić w nocy ledami od dołu

 7. Bzdury.

  Ceny ustala firma ni jak nie powiązana z ratuszem. Stawki są takie same jak w całej Polsce. Włoska spółka tylko budowała a nie zarządza działaniem czy kosztami. Jaka jest korelacja darmowych biletów do segregacji śmieci czy wywożenia ich do lasu? A to nam wmawiasz.

  Co zdanie to kłamstwo. Nieznajomość tematu i wypowiedzi pozbawione logiki. Masz Ty człowieku choć podstawówkę skończoną?

 8. W zamian za to wszyscy mieszkańcy miasta Rzeszów więcej zapłacą za wywóz śmieci,wodę i ścieki.Miasto woli dołożyć do interesu włoskiej spółki która teraz będzie robić biznes na ul.Ciepłowniczej również kosztem zdrowia i życia jego mieszkańców..To po jaka babkę mieszkańcy segregują śmieci kiedy i tak zapłacą więcej,Będą niektórzy wywozić śmieci do pobliskiego las albo wrzucać śmieci do Wisłoka co widać co jest wrzucane na rzeszowskiej zaporze.

 9. Uczciwe byłoby gdyby podjął taką decyzję na początku swojej kadencji. Teraz to zagranie wyborcze i pod deweloperów jak w komentarzu wyżej Buczak napisał. Wielu rodziców już zakupiło bilety semestralne dla dzieci, a dziadzio dopiero teraz rusza z tematem.

 10. Czyli posunięcie ma głębsze dno niż wygląda…czyżby obawiał się, że nie wygra wyborów i chce deweloperkę zabezpieczyć? Wybory powinny być częściej, byłoby więcej prezentów.

 11. Od 2015 roku Radni PIS proponowali darmową komunikację dla dzieci. Ferenc w 2016r nie chciał się zgodzić na darmowe nawet w wakacje http://www.infobus.pl/rzeszow-darmowych-biletow-mpk-dla-uczniow-nie-bedzie_more_85272.html
  W czerwcu 2018r. rzecznik prezydenta Rzeszowa stwierdził, że propozycja PiS to polityczne postulaty, które nie mają odzwierciedlenia w ekonomii.”
  Nagle ekonomia „dobrego dziadzia” się zmieniła pod koniec kadencji? Motywy działania są aż za bardzo widoczne. Gdyby o dzieci mu chodziło to zrobiłby to na początku kadencji.

 12. Szkoda że 31 sierpnia kupiłem 2 bilety semestralne dla dwójki dzieci za 398zł 🙁
  takie pomysły powinno się zgłaszać w ostatnim tygodniu wakacji, a nie w pierwszym tygodniu szkoły…
  BTW czy bilety semestralne można zwracać ?

 13. Niestety to nie o uczniów chodzi a o deweloperów. Ustawa lex deweloper mówi o możliwości realizacji inwestycji budowlanych w odległości 500 m od przystanku względnie 1500 m od szkoły (miasta powyżej 100 000 mieszkańców). Jeżeli nie jest dotrzymana jedna z powyższych to deweloper płaci koszt równoważny 5 letniemu dowozowi uczniów zamieszkujących tą inwestycję do szkół. Wyliczenia ilości uczniów są w ustawie. No to teraz 0 PLN * 100 uczniów = 0 i deweloper buduje gdzie chce.
  Zagranie mistrzowskie bo ludzie pomyślą, że to dla nich a starzec w rzeczywistości otwiera furtkę kawalcowi i innym apklanom…

 14. Jestem przeciw wprowadzeniu tak chorego pomysłu,po pierwsze przez tyle lat inni ludzie którzy byli też uczniami musieli płacić za bilety.Ale jakby był taki pomysł żeby wprowadzić darmowe przejazdy dla uczniów Liceum/Technikum oraz dla studentów.

 15. Dzieci nie zarabiają więc darmowe przejazdy są uczciwe.
  I czy kilkaset tysięcy złotych bo tyle max zarabia mpk to tak dużo dla stolicy całego Podkarpacia?

 16. Dobre posunięcie. Dzieci rodziców z Krasnego będą płaciły jak za zboże za mpki a za darmo pojadą dzieci mieszkańców i TYLKO mieszkańców Rzeszowa. Popieram obiema łapkami.

  Ostatni argument wójtowi Krasnego wytrącono z rąk. Choć tu bardziej pasuje wybicie barku 🙂

 17. Wykorzystywanie miejskiej kasy do prowadzenia kampanii wyborczej przez Prezydenta. Zdecydowanie lepiej by to wyglądało, gdyby taki ruch wykonał na początku swojej obecnie kończącej się kadencji.
  Jest to de facto zdobywanie wyborców przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Ciekawe jakie zdanie na ten temat może mieć PKW? Wątpliwości raczej nie ma żadnych, że to marchewka wyborcza za publiczne pieniądze. Ponadto co z biletami 5 miesięcznymi biletami semestralnymi , które już zostały sprzedane, Prezydent będzie wracał kasę?

 18. Kolejny ukłon dziadka Ferenca w kierunku Ukraińców i innego cholerstwa najeżdżającego nasz kraj.

  Zachowuje się jak tania dziewka dająca każdemu, Ferenc opamiętaj się, na co ty przeznaczasz nasze podatki !

 19. Niech się za bardzo rodzice nie cieszą. Jak pokazuje historia nie ma takiego pomysłu prezydenta którego panowie Kultys i Fiołek z pisu nie próbowaliby zablokować. Jak nie Oni to kto inny z pisu. Zmienię temat. Dziś od rana w TVP Info seria wywiadów z ministrami z pisu że miasta nie wykorzystują unijnych pieniędzy które niedługo przepadna! Kwoty idą w miliardy. Winą obarczają miasta!

  A przez kogo Rzeszów stracił 227 mln unijnych dotacji? Nie przez polityka z tej partii?
  https://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/

 20. Kontrkandydat pana Ferenca z PISu powinien wyjść z pomysłem:
  – 100 plebanii i kościołów na 100 lecie Niepodległości
  – 1000+ dla każdego księdza
  – program „fory dla seminarzystów” czyli dopiero od 3 przyłapania wpisanie do Rejestru Pedofili

 21. Brawo Ferenc.

  A jaka obędzie odpowiedz Buczaka, burzymy najbardziej rozpoznawalny pomnik czy nie? Dalej zarzynamy mieszkaniówkę i blokujemy na każdym osiedlu Rzeszowa budowy nowych tak potrzebnych domów?

Comments are closed.