Rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości protestują przeciwko uchwale, którą we wtorek ma podjąć Rada Miasta Rzeszowa. Koalicja chcą, by władze miasta respektowały wyroki i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

O tym, że Rada Miasta Rzeszowa zamierza podjąć taką uchwałę pisaliśmy TUTAJ. Na wtorkową sesję (17 maja) został przygotowany projekt uchwały dotyczący stanowiska rzeszowskiego samorządu w sprawie orzeczeń i wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Rzeszów chce dołączyć do innych polskich miast, które nie zgadzają się ze stanowiskiem rządu PiS. Rząd Beaty Szydło nie chce opublikować wyroku TK z 9 marca, który orzekł, że nowela ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest niekonstytucyjna.

Ponadto, prezydent RP Andrzej Duda ignoruje apele o zaprzysiężenie trzech prawidłowo wybranych sędziów TK.

Grozi nam anarchia prawna?

Koalicja w Radzie Miasta Rzeszowa (Rozwój Rzeszowa, PO i Nowoczesna) chce we wtorek przegłosować uchwałę, która zobowiązuje władze miasta do tego, że będą one wykonywały wyroki i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że w sprawie TK wypowiedziała się m.in. Komisja Wenecka.

„Są jednak politycy, którzy te opinie kwestionują. Grozi to powstaniem swoistej anarchii prawnej” – czytamy w dokumencie, nad którym rzeszowscy radni mają debatować podczas wtorkowej sesji.

W projekcie uchwały jest mowa o tym, że władze Rzeszowa chcą „na własnym podwórku rozwiać wszelkie wątpliwości, z jakimi mogą się spotkać miejscy urzędnicy, my politycy lokalni”. Dlatego radni, podejmując uchwałę, chcą sformułować „jednoznaczny przekaz” na temat orzeczeń i wyroków TK.

Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to Rada Miasta Rzeszowa będzie zobowiązana do przestrzegania i respektowania wyroków TK, a prezydent Tadeusz Ferenc o to ma wystąpić do podległych mu służb i pracowników.

PiS: To akcja polityczna koalicji

Projekt uchwały nie podoba się rzeszowskim radnym PiS, którzy są w opozycji. Ich zdaniem, propozycja koalicji „uderza w obowiązujący w Polsce ład prawny”.

– Inicjatywa rządzącej miastem koalicji to akcja polityczna, która zaognia sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego i wikła Rzeszów w sprawy, które nie leżą w kompetencjach samorządu – uważa Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.

– Ustawy jasno określają, które orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego należy uznać za ważne i rolą samorządu nie jest podejmowanie w tym zakresie rozstrzygnięć – przekonuje Fijołek.

Radni PiS podkreślają, że pod koniec ubiegłej kadencji to rządząca Polską koalicja PO-PSL  zmianami dokonanymi  w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym „rozpoczęła szkodliwy proces, którego skutki w postaci toczącego się sporu o TK odczuwamy do dziś”.

– Chcę przypomnieć kolegom z Rady Miasta, którzy podpisali się pod projektem uchwały, że za stanowienie prawa w Polsce odpowiada parlament i to po stronie Sejmu i Senatu leży w tej chwili rozwiązanie tej sytuacji – mówi Marcin Fijołek.

Happening radnych PO?

Zdaniem radnych PiS, projekt uchwały zawiera wiele sprzeczności zarówno w samej treści, jak również w uzasadnieniu.

– Absurdalnym jest podejmowanie przez samorząd miasta tak politycznej uchwały uderzającej w obowiązujący w Polsce ład prawny. Uważamy, że takie działanie jest dowodem braku odpowiedzialności za sprawy publiczne – twierdzi Waldemar Szymny (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Radny Waldemar Kotula uważa, że w sprawach ogólnokrajowych, zajmowanie stanowiska przez Radę Miasta Rzeszowa jest bezzasadne.

– Zajmowanie się Trybunałem nie należy do zadań samorządu a jest wyłącznie happeningiem radnych Platformy. Uchwała ta w żaden sposób nie wpłynie na rozwój miasta ani poprawę życia mieszkańców. Apelujmy do radnych Platformy, aby uprawiali mniej polityki a więcej pracowali na rzecz Rzeszowa – powiedział Kotula.

Radni PiS apelują do prezydenta Rzeszowa o „zdecydowaną reakcję, która skłoni radnych koalicji do zaniechania tego rodzaju działań”.

– Liczymy na rozsądek pozostałych radnych zatroskanych autentycznym rozwojem miasta i niegłosowanie za tym szkodliwym projektem uchwały – mówią radni PiS.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama