Przemysław Niepokój-Hepnar został wyróżniony w Monochrome Awards – jednym z najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na świecie. W tegorocznej edycji wzięło udział 7212 uczestników z 79 krajów. Student WSIiZ zdobył Honorowe Wyróżnienie w kategorii portret.

[Not a valid template]

 

– O prestiżu tego konkursu świadczy chociażby liczba nadesłanych prac, wybitny skład jurorski, jak również nazwiska osób, które zdobyły nagrody. Sam osobiście nigdy nie myślałem, że będę mógł w stanie rywalizować na tak wysokim poziomie – mówi Przemysław Niepokój-Hepnar.

Zdjęcie jego autorstwa było już wielokrotnie nagradzane, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „Fotosynteza 3”, międzynarodowym salonie fotografii w Bardejowie na Słowacji czy 4. Bardaf International Exibition. Ponadto znalazło się w finale Wielkiego Konkursu Fotograficznego magazynu National Geographic Polska.

5 euro na szczęście

Praca rzeszowskiego studenta została dostrzeżona także w środowisku jego uczelni, gdzie zdobyła II nagrodę w konkursie „Emigranci czy obywatele świata?”. Sam autor twierdzi, że od momentu sesji, podczas której wykonał wyróżnione zdjęcie, w karierze artystycznej towarzyszy mu szczęście:

– W jednym ze sklepów handlowych w Jarosławiu spontanicznie zaoferowałem pomoc grupie Żydów z różnych części świata – nie potrafili się porozumieć z polskojęzyczną kasjerką. Z racji tego, iż biegle posługuję się językiem angielskim, pomogłem im – opowiada Przemysław Niepokój-Hepnar, który jest także liderem Fotograficznego Koła Naukowego Diafragma.

– W ramach pomocy otrzymałem 5 euro. Zapewniali mnie, że to „na szczęście”. I faktycznie muszę przyznać, plener ten okazał się dla mnie kamieniem milowym w dotychczasowej działalności artystycznej. Od tamtej pory zdobyłem ponad 30 nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Jestem przesądny, więc wierzę, że ten banknot pełni rolę „talizmanu szczęścia” – mówi Przemysław.

I chociaż fotografia to główne pole działalności studenta WSIiZ – jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach w całej Polsce – to nie ogranicza się tylko do nich. W tym roku akademickim Przemysław Niepokój-Hepnar otrzymał także stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.

Cała energia na Huty Szkła

Pomimo wielu sukcesów, Przemysław Niepokój-Hepnar nie zamierza spoczywać na laurach, ale wciąż stara się realizować swoje pasje. Niedawno ukończył projekt fotograficzny „Życie obok nas” ukazujący życie mieszkańców romskiej wioski Lenartov na Słowacji. Fotoreportaż można było zobaczyć w formie wystawy w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie przez ostatni miesiąc.

Obecnie student pracuje nad kilkoma projektami fotograficznymi.

– Oprócz historii pojedynczych osób, całą swoją energię poświęcam na Krośnieńskie Huty Szkła. Niedługo zakład ten będzie obchodzić 95-lecie istnienia. W przeciągu tego okresu jeszcze nikt, oprócz typowych zdjęć dokumentalnych czy komercyjnych, nie wykonał fotoreportażu – historii ludzi pracujących w tym zakładzie – mówi Przemysław.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama