Nie oślepiaj! Policjanci kontrolują prawidłowe oświetlenie pojazdów [FOTO]

0
Reklama

Do 21 grudnia rzeszowscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prawidłowe oświetlenie pojazdów. W środę ruszyła ogólnopolska kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

 

Na Podkarpaciu kampanię koordynuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. W środę przez godzinę rzeszowscy policjanci na parkingu przy stacji paliw w Krasnem koło Rzeszowa, przy drodze krajowej nr 94, kontrolowali pojazdy. 

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na właściwy stan techniczny oraz właściwe ustawienie oświetlenia. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok, dodatkowo częściej występują niekorzystne warunki atmosferyczne.

– Sprawny technicznie samochód oraz prawidłowo ustawione światła wpływają na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nieprawidłowo ustawione światła sprawiają, że nie tylko mamy ograniczaną widoczność przeszkód na drodze, ale również oślepiamy innych uczestników ruchu – mówi Ewelina Wrona z podkarpackiej policji.

Podczas środowej akcji policjanci informowali kierowców, by przed rozpoczęciem jazdy dokładnie sprawdzali w samochodzie ustawienie świateł.

W tym roku rzeszowscy policjanci nie odnotowali na szczęście wypadku, do którego przyczyniło się rozregulowanie świateł. 

– Ale odnotowujemy przypadki niekompletnego oświetlenia, np. jedna żarówka jest spalona. Za tego typu wykroczenia można stracić dowód rejestracyjny – ostrzega Wioletta Wandas, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Policyjna akcja kontrolowania prawidłowego oświetlania pojazdów potrwa do 21 grudnia. Organizatorem kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” są Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów i operator komunikatora Yanosik.

W najbliższą sobotę (10 grudnia) oraz w kolejną (17 grudnia) odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach, a aplikacja Yanosik doprowadzi ich do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii.

Badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. Na Podkarpaciu w akcję włączyło się 13 stacji diagnostycznych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: