Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Kolejny krok do stworzenia w Rzeszowie szpitala uniwersyteckiego został zrobiony. Radni sejmiku podkarpackiego zgodzili się na to, by Uniwersytet Rzeszowski przejął Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1. 

– To jedna z ważniejszych decyzji w procesie tworzenia szpitala uniwersyteckiego w stolicy Podkarpacia – twierdzą przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. 

W październiku sejmik podkarpacki podjął intencyjną uchwałę o przekazaniu w formie darowizny szpitala przy ul. Szopena dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Teraz radni podjęli już wiążącą uchwałę w tej sprawie. 

Szpitala klinicznego potrzebuje Uniwersytet Rzeszowski, by kształcić swoich studentów na uruchomionym w 2015 r. kierunku lekarskim. Wcześniej UR zabiegał o utworzenie takiego szpitala na bazie Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej. Na takie rozwiązanie nie wyraził jednak zgody ratusz.

Teraz szpital uniwersytecki powstanie na bazie połączenia szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.

Samorząd podkarpacki, który zarządzał dotychczas Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1, przekaże na własność UR wszystkie szpitalne nieruchomości. W tym celu zostanie podpisany akt notarialny. Szacuje się, że wartość majątku szpitala przy ul. Szopena wynosi ponad 105 mln zł. 

Podkarpacki Urząd Marszałkowski przekonuje, że szpital uniwersytecki zapewni mieszkańcom Podkarpacia leczenie na najwyższym poziomie, a także poprawi jakość i dostęp do świadczeń zdrowotnych. 

Tomasz Leyko, rzecznik PUM, twierdzi, że przekazanie szpitala dla UR nie będzie miało żadnego wpływu na zawarte i obowiązujące  w szpitalu umowy, zarówno o pracę, jak i cywilnoprawne – kontrakty z personelem medycznym, dostawcami usług, leków itp. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

 – Nie nastąpi zmiana pracodawcy – zapewniają urzędnicy marszałka. W szpitali przy ul. Szopena pracuje ponad 1,5 tysiąca osób. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, twierdzi, że zgoda sejmiku na przekazanie szpitala dla UR, to „niezwykle ważne wydarzenie” dla mieszkańców naszego regionu. 

– Dzięki temu, w niedalekiej przyszłości mieszkańcy będą mogli leczyć się w optymalnych warunkach, a studenci medycyny zyskają najlepsze możliwości kształcenia się na tym niezwykle trudnym kierunku – mówi Władysław Ortyl.

Stworzenie szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie w listopadzie 2016 r. poparł Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia

Urząd marszałkowski poinformował również, że w szpitalu przy ul. Szopena przyjęto program naprawczy i przeprowadzona zostanie restrukturyzacja zadłużenia. Szpital na ten cel zaciągnie 72 mln zł kredytu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama