Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa
Reklama

– To działanie na wstrzymanie inwestycji – uważa Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Ratusz został zasypany pytaniami od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy obwodnicy południowej.

Problemy z drogą południową, tzw. obwodnicą, już drugi rok do miasta wracają, jak zły szeląg. Wszystko zaczęło się w 2017 roku, gdy Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, nie wydała zgody na budowę 6-kilometrowej drogi od ul. Podkarpackiej do al. Sikorskiego – przez osiedla Zwięczyca, Budziwój i Biała – oraz budowę kilometrowego mostu, który przecinałby rzeszowski zalew na wysokości tzw. Ptasiej Wyspy.

Brak pozwolenia na budowę drogi skutkował tym, że miasto straciło szansę na pozyskanie 277-milionowego dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej, której koszt oszacowano na ponad 450 mln zł. Po tym “strzale prosto w serce” ratusza wojewoda Leniart początkiem 2018 roku wraz ze starostą rzeszowskim Józefem Jodłowskim (PiS) zaproponowała swój wariant drogi, który miałby biec przez Rzeszów, Boguchwałę i Tyczyn.

Planowano, by wojewoda i prezydent wspólnie przygotowali najbardziej optymalny wariant przebiegu obwodnicy. Współpraca trwała do końca lutego. Na drugim spotkaniu ją zerwano.
Pod koniec 2018 r. z kolei wiceprezydent Marek Ustrobiński przywiózł z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju analizy, które jasno wskazały, że pierwotny plan ratusza na budowę obwodnicy jest najlepszy i należy go jak najszybciej zrealizować.

Tadeusz Ferenc: tylu pytań nie było 

Prezydent Tadeusz Ferenc natomiast deklarował, że z budowy drogi miasto nie zrezygnuje licząc, że pieniądze na inwestycję znajdą się na koniec unijnej perspektywy finansowej. Tak było np. w przypadku mostu Mazowieckiego, czy al. Sikorskiego.

Obecnie zaś trwają prace nad pozyskaniem decyzji środowiskowej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pierwszą wydano jeszcze w 2017 roku, ale wówczas decyzję zaskarżono, bo stwierdzono, że ma ona uchybienia. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 7 stycznia br. wydaną dwa lata temu decyzję podtrzymał, ale nakazał ją uzupełnić, by RDOŚ mógł wydać ostateczną wersję decyzji.

Decyzja środowiska jest kluczowa do dalszych starań miasta o budowę obwodnicy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 8 marca br. do ratusza z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiło pismo z wezwaniem do uzupełnienia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Liczy ono aż 38 punktów, na które muszą odpowiedzieć miejscy urzędnicy.

Ratusz jest zaskoczony. – To jest działanie na wstrzymanie inwestycji oczekiwanej przez tysiące ludzi. Na żadnej budowie takich pytań nie było – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Trzeba np. policzyć, ile wody w toalecie się zużywa. Zadawanie takich pytań to szczyt głupoty – uważa prezydent.

Skąd woda do… przenośnych toalet?

Inne pytania zawarte w siedmiostronicowym dokumencie z RDOŚ dotyczą m.in. określenia, czy prace budowlane związane z obwodnicą południową będą prowadzone w dzień, czy w nocy. Od miejskich urzędników oczekuje się także informacji na temat rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu. Wśród 38 punktów znalazły się i takie, w których RDOŚ chce wiedzieć, skąd miasto będzie czerpało wodę do… przenośnych toalet.

Ratusz musi także podać informację o tym, ile piasku i betonu może wpaść do Wisłoka podczas budowy mostu oraz jak ten teren będzie zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Ratusz na udzielenie odpowiedzi ma czas do 21 października. Wówczas RDOŚ będzie miał 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Decyzja środowiskowa może być więc wydana nie wcześniej jak na koniec listopada br. 

– Te pytania na obecnym etapie to czepianie się inwestycji. Świadczą też o tym, że inwestycja jest odwlekana i nie ma należytego uznania w oczach organów, które wydają stosowane pozwolenia – uważa Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Jego zdaniem dziś nie da się przewidzieć, gdzie będą konkretne urządzenia i w którym kierunku emitowały spaliny.

Władze Rzeszowa deklarują, że odpowiedzi dla RDOŚ przygotują jak najszybciej i najbardziej możliwe precyzyjnie. – Mamy nadzieję, że wszystkie sprawy, które są kluczowe i ważne dla środowiska, razem z ekonomią inwestycji i gospodarką będą wyważone przy podejmowaniu decyzji [przez RDOŚ] – mówi wiceprezydent Ustrobiński.

RDOŚ: to nie jest złośliwość 

Zarzutami miasta jest zdziwiony RDOŚ. Jej rzecznik Łukasz Lis przekonuje, że to o co poprosili miasto jest standardem dla takiej inwestycji. – Teren, na którym zlokalizowana jest inwestycja, nie jest zagospodarowany, a więc ważne jest wskazanie, gdzie będą ulokowane sanitariaty, gdzie będą stacjonowały maszyny, gdyż wymaga to utwardzenia terenu, aby np. olej cieknący z pojazdu nie dostał się do gleby – wyjaśnia nam Łukasz Lis.

– Między innymi takie informacje pozwolą na określenie skali planowanej inwestycji i jej wpływu na środowisko. Nikt nikogo nie będzie rozliczał z pojedynczej koparki, ale musimy zwracać uwagę na to, jakie będzie zanieczyszczenie gleby i wód – twierdzi rzecznik RDOŚ. 

RDOŚ przekonuje, że szczegółowe dane pozwolą na wykluczenie późniejszych protestów mieszkańców, szczególnie tych, którym budowa drogi południowej się nie podoba. – Nie ma w tym naszej złośliwości. Zabezpieczamy się zbierając niezbędne informacje, aby nasza decyzja była kompletna – dodaje Łukasz Lis.

W RDOŚ słyszymy także, że szczegółowe pytania przed wydaniem decyzji o oddziaływaniu inwestycji na środowisko dostaje także m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jeszcze nigdy nie miała o to żalu, choć niejedną ważną drogą wybudowała, na Podkarpaciu, np. autostradę A4, czy drogę ekspresową S19. 

Jeśli miastu uda się pozyskać decyzję środowiskową oraz dofinansowanie (ratusz sam inwestycji finansowo nie udźwignie), wówczas pierwsze prace mogłyby się rozpocząć w 2020 roku.

Kilka miesięcy temu miasto zaczęło “odświeżać” projekt obwodnicy. Zrezygnowano z budowy mostu wantowego (przykładem jest Most Mazowieckiego). Droga ma łączyć się i odciążyć ulice Jana Pawła, Budziwojską, Senatorską. W sumie powstałoby 17 km dróg. Z obwodnicy będzie można zjechać na praktycznie wszystkie ulice, np. Podkarpacką, Jana Pawła II, Sikorskiego, które będą znajdować się w jej pobliżu i skrzyżowaniu. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

58 KOMENTARZE

 1. a na upamiętnienie rzezi naszych pradziadów przez watykańskich agentów tysiąc lat temu (tzw rocznice chrztu Polski):
  -miasta wojewódzkie kamień 10 tonowy (taki jaki Ortyl jebnął w centrum Rz)
  -miasta powiatowe kamień 7 tonowy
  – podrzędne gminy, max 3 tony (nie więcej, bo to prestiż przeca)
  – inne zaścianki max 1 tonowy

  według tego samego klucza skrzydło tupolewa, tudzież statecznik smoleński jebnąć w każdej miejscowości…

 2. Dalej jest jeszcze gorzej. Ten połamany styl, zdania jak cepy, losowa interpunkcja; winszuję komuś tupetu, mnie było wstyd się pod tym podpisać

  “..jak najszybciej i najbardziej możliwe precyzyjnie.”

  “Mamy nadzieję, że wszystkie sprawy, które są kluczowe i ważne dla środowiska, razem z ekonomią inwestycji i gospodarką będą wyważone przy podejmowaniu decyzji”

  “Z obwodnicy będzie można zjechać na praktycznie wszystkie ulice, np. Podkarpacką, Jana Pawła II, Sikorskiego, które będą znajdować się w jej pobliżu i skrzyżowaniu.”

 3. Panie Jerzy. W odróżnieniu od Pana, nie znam statutu PZPR, więc się nie wypowiadam. Na pewno jednak codziennie stoję w korkach i wdycham powietrze, które dzięki obwodnicy mogłoby być odrobinę lepsze. Sądzę że wojewoda będzie mieć na swoim sumieniu dużą grupę przedwcześnie zmarłych mieszkańców Rzeszowa i żaden prezes Polski czy ojcec dyrektor jej z tego nie rozgrzeszy.

 4. Zamiast obwodnicy (obojętnie, którędy będzie przebiegać) proponuję postawić pomnik Lechowi i popiersie Jarosławowi w ramach programu “Pomnik+” (pomnik dla miast powyżej 100 tys., popiersie dla miast powyżej 50 tys., tablica dla miast pozostałych). Oczywiście wszystko z pieniędzy podatników!!! Niech żyje Pierwsza Bananowa Republika w Europie!!! Niech żyje Wolska!!!

 5. Pytam tych co przed wyborami “cuda na kiju” obiecują, a po wyborach tylko piach w tryby sypią.
  “aparatczyk Ferenc”, jak nazywasz naszego Prezydenta, jest cool i postawił to miasto na nogi
  w przeciwieństwie nic nie robiących dla Rzeszowa “działaczy” PiS
  dlatego powtarzam pytanie:
  Panie Prezydencie Ferenc, który polityk z PiSu zrobił cokolwiek dla mieszkańców Rzeszowa ?
  Marszałek, Wojewoda, jakiś poseł, senator ?
  Idą wybory chętnie poznamy nazwiska posłów “trzęsących Polską”, którzy zrobili wiekopomny wkład w Nasze Miasto Rzeszów.
  Co przez ostatnie 4 lata pomogli ?
  Co dla miasta załatwili ?

  Jerzy pytać jeszcze można ?
  O co Ci chodzi ?

 6. A kto wstrzymuję budowę??? Kilka osób, które na przekór wybudowało swoje chałupy i teraz pyskują. Mam ich w dupie. Budować, budować, budować!
  A kto wstrzymuje budowę??? Pisowski i ipeenowski megafon – Leniart, która zrobi wszystko aby zrobić na przekór mieszkańcom Rzeszowa bo jest z jakiegoś zadupia. Zresztą jak wszyscy z pisu.
  A kto wstrzymuje budowę??? Ekoterroryści, którzy chcą z mieszkańców zedrzeć skórę i nabić sobie kabzę na swoją terrorystyczną działalność.
  Głosujcie na Rzeszowiaków w wyborach, bo tylko oni zapewnią dobrobyt temu miastu, a nie jakieś tępe katole z okolicznych wsi!!!

 7. Rozliczymy psubratów już w tym roku! Podwójne wybory zweryfikują sytuację cwaniaków z katotalibanu. Leniartowa za torpedowanie rozwoju (za obwodnicę południową szczególnie) Rzeszowa powinna odsiedzieć swoje.

 8. Owszem, ludzie chcą tej obwodnicy. Nie kłam!!! A czy ty sam czasami nie byłeś w ZOMO? Coś mi się kojarzy perfidna czerwona latarnio.

 9. Gdzie ma stać kibel…to są pytania zajebiście ważne!!! Terroryści z tzw środowiska. Kupa lewackiech urzędasów!!! Rozgonić tę bandę na cztery wiatry. Wówczas będzie można zbudować obwodnicę.

 10. Popieram radnego – tak jak napisałem wyżej. Ja czekam na tę drogę, bo nie uśmiecha mi się codziennie tłuc przez Kwiatkowskiego i zaporę, a warianty tych oszołomów z KNP czy Pisiaków możecie sobie wsadzić. Wyjedziemy z Budziwoja w Boguchwale i co dalej? 10 km do centrum w korku. Ta droga musi być wpięta do węzła S19 i być blisko miasta, żeby dało się szybko przejechać przez Podkarpacką i skręcić od razu w stronę osiedla, a czy nazwą ją obwodnicą, czy zwykłą droga to nie ma znaczenia. Już widzę jak mieszkańcy Budziwoja będą nadkładać drogi w przypadku jej wpięcia w Boguchwale. To ma być droga która ma wyprowadzić ruch z dzielnicy, a nie po to, żeby tranzyt objechał miasto. Taka droga jest w gestii wojewody i nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją zbudowała.

 11. Proszę się nie wypowiadać w imieniu wszystkich mieszkańców. Jak czekam na tę drogę, bo nie uśmiecha mi się codziennie tłuc przez Kwiatkowskiego i zaporę, a warianty tych oszołomów z KNP czy Pisiaków możecie sobie wsadzić. Wyjedziemy z Budziwoja w Boguchwale i co dalej? 10 km do centrum w korku. Ta droga musi być wpięta do węzła S19 i być blisko miasta, żeny dało się szybko przejechać prezez Podkarpacką i skręcić od razu w stronę osiedla, a czy nazwą ją obwodnicą, czy zwykłą droga to nie ma znaczenia. Już widzę jak mieszkańcy Budziwoja będą nadkładać drogi w przypadku jej wpięcia w Boguchwale.

 12. Radny-bezradny
  A po co trzymasz samochód na podjeździe, parkingu albo w garażu. Przecież możesz trzymać go w salonie 🙂 No proszę, już wiem dlaczego Tadek jest prezydentem, skoro mamy takich ‘yntyligyntnych’ mieszkańców.

 13. Mieszkańcy tych osiedli nie chcą tej drogi bo biegnie ona niewiadomo czemu przez środek osiedla, przez najgęściej zabudowany obszar, a czy ktoś widział żeby obwodnica leciała przez środek miasta ? Tadkowi ze starości pomieszały się epoki i dalej myśli że jest magazynierem z lat 70tych, bo wtedy właśnie miała tam iść obwodnica 🙂

 14. No naprawdę jak można być takim tępakiem współczuję, potrafisz odróżnić Prezydenta miasta od Wojewody ? Czy ty podcierasz się obrusem i jesz z psiej miski ?

 15. kubica i nie myślicielu:
  Propagandę to ty masz w TVNiemieckiej, jedz tam i daj na święty spokój ze swoją głupotą. Ubokać intelektualnie tamten naród a w Polsce zrobi się lepiej. Czytać po Polsku nie potrafisz dlatego oglądasz to co Ci przetłumaczą 🙂

 16. Kapiszon, nauczyć się czytać, bo oglądasz analfabetów z Koryta europejskiego i powtarzasz za nimi brednie. Ludzi nie chcą tej obwodnicy, ale widzę że jesteś pieskiem, który lata koło nogi swego pana z PZPR. Dotacje unijna aby dostać trzeba wypełnić poprawnie dokumenty. Jak byś słyszał co Ferenc pieprzył podczas spotkania z mieszkańcami to byś się za głowę złapał. Kup se w biedronce twój ulubiony trunek i idz w krzaki.

 17. Dziadek Jerzy, na chwilę od TVPiS się oderwał i psioczy na “propagandę” …
  “Propaganda TVNu przeżarła zdrową tkankę Narodu”
  “Zakazać obcych telewizji i gazet”

  A władca umysłu Jerzego dzisiaj krzyczał:
  Nie chcemy euro !

  W domyśle – Chcemy rubli.

 18. hej, synku, nie siej propagandy – te pytanie to chyba z tvn-u wyssałeś…. odstaw tę telewizję – ona naprawdę szkodzi, co twój przypadek dobitnie unaocznia…

 19. miastem (jak tę osadę określasz) rządzi od 2002 roku pezetpeerowski aparatczyk Ferenc, jego rozliczaj z tego co dla mieściny którą rządzi zrobił, a nie tych którzy na jego lepkie rączki patrzą….

 20. panie Ferenc, to że pan jakiegoś pytanie nie rozumie, nie oznacza, iż ono jest głupie. Dla mnie statut PZPR też jest głupi, a dla pana to pewnie szczyt finezji i intelektualnej uczty….

 21. Dlaczego nie dadzą podwyżki nauczycielom ?
  Dlaczego do lekarza specjalisty czekamy kilkanaście miesięcy ?
  Dlaczego prąd zdrożał, a miał potanieć ?
  Dlaczego kupili od fundacji naszą “damę z łasiczką” za nasze 500.000.000 zł ?
  Dlaczego piarowiec w NBP zarabia rocznie 800.000 złotych ?
  Dlaczego nie przesłuchali jeszcze szefa, który “przekazywał” księdzu kopertę z 50.000zł ?

  Odpowiadając na Twoje pytanie:
  Wariant “zielony” jest gorszy, niż “pomarańczowy”, wbrew temu co przedstawiasz. Wielokrotnie to było tłumaczone. Odszukaj w w necie.

 22. Pan Prezydent odbiera przysięgi o “sędziów dublerów” (bezprawnie wsadzonych na te stołki) o drugiej w nocy, czyli łamie prawo jak tralala, ale wojewoda podkarpacki jest “pruskim urzędnikiem” i strzeże jak pies każdego papierka i pieczątki.

  Zabiurokratyzować się na śmierć, byle tylko obwodnicy ludzie w Rzeszowie nie mieli !!!

 23. Koniec PiSu w Rzeszowie !!
  Nic dla Rzeszowa nie zrobili.
  Tylko propagandę sukcesu uprawiają.
  Panie Prezydencie Ferenc, który polityk z PiSu zrobił cokolwiek dla mieszkańców Rzeszowa ?
  Marszałek, Wojewoda, jakiś poseł, senator ?
  Idą wybory chętnie poznamy nazwiska posłów “trzęsących Polską”, którzy zrobili wiekopomny wkład w Nasze Miasto Rzeszów.
  Co przez ostatnie 4 lata pomogli ?
  Co dla miasta załatwili ?

 24. W 2017 r. Rzeszów chciał otrzymać unijną dotację na budowę tej ulicy, jako ciągu drogi wojewódzkiej nr 878. Prawidłowy wniosek o dofinansowanie nie został jednak w ogóle złożony do Warszawy, bo władze miasta nie były w stanie złożyć do wojewody kompletnego wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na budowę obwodnicy południowej – co było warunkiem ubiegania się o dofinansowanie. Miasto chciało, by służby wojewody wszczęły postępowanie o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) bez brakujących dokumentów. I o te brakujące dokumenty służby wojewody zwróciły się do ratusza. W tym czasie minął termin składania wniosków o dofinansowanie i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie miała czego rozpatrywać.

 25. Już niedługo dowiecie się dlaczego władze miasta nie chcą dokończyć ringu wokół miasta od strony północnej.Kto oddał znajomym inwestorom zalogowanym w ,,system rzeszowski,,zablokowane tereny jeszcze w latach 90 obok zakładów gazowniczych.Dlaczego miasto nie buduje Wisłokostrady kiedy projekt jest już gotowy,wykonany przez spółkę w Katowicach.A może takie zlecenia pod inwestycje to jest metoda na lewe prowizje bo projektów jest już dużo w szafie tylko przetragw na wykonanie nikt nie ogłasza.Podobnie jest z droga od ul.Bł Karoliny przez ul.Pańską do UL.Dębickiej projeket jest realizacji brak.Zanim dojdzie do budowy tzw obwodnicy od południa do ul.Sikorskiego mieszkańcy osiedla Budziwój muszą widzieć że przebieg jest dla nich korzystny a inwestycja jest opłacalna bo to są środki publiczne.Miasto nie realizuje inwestycji drogowych mało konfliktowych tylko chodzi w spory z mieszkańcami ekologami i na dodatek bez wpływu na środowisko.Może warto poczekać z ta na inwestycje do czasu oczyszczenia zalewu bo inaczej dzielnica się totalnie zablokuje.

 26. W związku z ciągłym pomawianiem “decydentów z Prawa i Sprawiedliwości”, Wojewody Podkarpackiej, ekologów, mieszkańców Białej i Budziwoja… teraz RDOŚ o przeszkadzanie w budowie drogi południowej w Rzeszowie, ponownie zadaję pytanie: dlaczego Prezydent Rzeszowa nie chce zaproponować wariantu północnego (“3-zielonego”), o wiele lepszego od wariantu miasta (“1-pomarańczowego”)? Wykorzystuje nowy węzeł na ul. Podkarpackiej, ma dwukrotnie krótszy most, jest tańszy o min. 80 mln zł, dziesięciokrotnie mniej wyburzeń domów i budynków gospodarczych, mniej kolizji z pozostałymi budynkami, nie demoluje nowo wyremontowanej ul. Jana Pawła II…? Jeszcze jest szansa na budowę w tym przebiegu. Do czasu, kiedy nie zostaną zabudowane tereny ogródków działkowych przy ul. Jachowicza i tereny wzdłuż Strugu między ul. Jana Pawła II i ul. Sikorskiego. Zaoszczędzone środki lepiej przeznaczyć na budowę drugiej drogi południowej z początkiem w Gminie Boguchwała, z krótkim mostem na Wisłoku.

 27. Z tych samych przyczyn dla których lotnisko dla Rzeszowa jest w Jasionce, droga M25 dla Londynu biegnie obok Dartford a Ring dla Berlina wytyczono za Poczdamem… Szacowny rajco

 28. Obwodnica powinna biec przez Budziwój.bardzo dobrze,że się nie zgadzają.Tadeusz niech lepiej idzie na emeryturę, bo tyle dziadostwa narobił w Rzeszowie,że się z tego nie wygrzebiemy przez kolejne dziesięciolecia.

 29. Dokładnie tak! Lenirt i cała ta klika która nie ma nic wspólnego z Rzeszowem blokuje wszystko, podobnie jest z poszerzeniem miasta, To jest skandal! Im zależy tylko na tym aby Rzeszów był dalej przybudówką Krakowa

 30. Qoorfa, Rzeszów już dawno powinien mieć zamknięty ring obwodnicowy! Ale nie!!! Bo te katotalibańskie rządy potrafią tylko zajmować się rocznicami smoleńskimi, IPN-ami i przekrętami na Srebrnej czy Skokami.
  Tak wyklinają UE, a teraz pchają się do niej po kasę. Banda hipokrytów, nieuków i nieudaczników!

 31. Chcieliście Ferenca to macie tylko obwodnica południowa hihihi
  Po co komu obwodnica na Kwiatkowskiego i tak będzie korek bez sensu po co wydawali i wydają warunki zabudowy osobom którzy będą wysiedlani to jest chore

 32. Barany rzeszowskie, głosujcie dalej na popis i ludzi spoza Rzeszowa, na spadochroniarzy i cwaniaków z innych mieścin, to nie doczekacie się już żadnych budów w tym grodzie!!!

 33. Pisiory to mistrzowie destrukcji i dzielenia społeczeństwa. Leniart, Jodłowski czy Ortyl potrafią tylko kasę brać w tym mieście, ale zadbać o jego dobro to już nie!!! Srają we własne gniazdo! Rozliczymy was, już niedługo.

 34. SZczy-t obłudy TF. Niech ujawni swoje działki w tym terenie. A może tak jak poprzednio rdoś , po wizycie z ratusza z dnia na dzień zmienił decyzje-wydał pozwolenie mimo, że poprzedniego dnia miał dłuuuuugą listę zastrzeżeń? Histeria do wglądu bip-rdoś, bip=umr

 35. A jak! Jestem za jeszcze Tadek niech uruchomi samorządowy program ,,helikopter dla każdego towarzysza+” i jakoś się do tych blokowisk mieszkańcy będą dostawac haha

 36. Oczywiście PiSi -ory muszą pokazać że “mogą” Ile by ta obwodnica zmniejszyła ruch w Rzeszowie co za tym idzie spaliny i smog…

 37. Z takim przebiegiem to aktualnie już tylko droga osiedlowa/miejska. Zamiast długiego mostu puścić trasę po brzegu zalewu (aktualnie bagna) w Zwięczycy i krótki most w okolicach MPWIK. Obwodnicę trzeba przesunąć dalej na południe.

 38. Myślę, że Tadzio chce tamtędy drogę kłaść, bo działki dobre. Aktualnych mieszkańców się “usunie” – damy im w zamian mieszkania socjalne na blokowisku, a działeczki rozprowadzimy do znajomych deweloperach. Rach-ciach i biznesik zrobiony 🙂

 39. Brawo pnie Ferenc kolejne bloki na kwiatkowskiego a ludzie helikopterami będą latali do pracy brawo, głupoty część dalsza i tylko by zapełnić kieszenie kasą od deweloperów.Sprzedaje pan działki jak bułeczki.

 40. Jakby obwodnica była budowana 1-2 km dalej na południe to by nie było żadnych problemów. A tak obok jest przecież teren leśnego rezerwatu przyrody Lisa Góra – miejsce chronione oraz tereny rekreacyjne i wypoczynkowe dla setek tysięcy mieszkańców Rzeszowa. I dlatego wcale mnie nie dziwią te pytania RDOŚ. Nie wiem kto się tak uparł by na siłę wciskać tu tak długi i uciążliwy a przy tym bardzo kosztowny most. Przecież dalej na południe w okolicach między os. Zwięczyca i Boguchwałą są lepsze tereny pod tę inwestycję a Wisłok jest tam węższy co umożliwiłoby by budowę mostu krótszego i przez to tańszego.

Comments are closed.