Drzewa profesorów vs beton developera. Protest na Zalesiu [ZDJĘCIA]

7
Reklama

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Zalesie nie mogą doprosić się wyjaśnień w sprawie zmiany planów zagospodarowania parku w najstarszej części osiedla domków jednorodzinnych. Miało być rekreacyjnie i zielono, a będą bloki i beton.

 

Mieszkańcy osiedla Zalesie zorganizowali w niedzielę piknik o charakterze protestacyjnym. Chcą uratować przyrodniczą enklawę w najstarszej części osiedla potocznie nazywanej osiedlem „Zimowit”. Nazwa osiedla pochodzi od ulicy wzdłuż parku, ta zaś od rosnącego tam kwiatu objętego ochroną – zimowita jesiennego.

Obszar, o który walczą mieszkańcy Zalesia, obejmuje teren pomiędzy ulicami: Lawendową, Fiołkową, Daliową, Bławatkową a ulicą Sasanki. Grunty te niegdyś należały do Fundacji Rozwoju Ośrodka Akademickiego w Rzeszowie. W dużej mierze zamieszkałe są przez pracowników naukowych sprowadzonych do Rzeszowa, gdy przed laty tworzony był Uniwersytet Rzeszowski.

Urokliwa okolica, o którą walczą mieszkańcy, była zachętą do tego, by naukowcy z innych miast w Polsce swoją przyszłość związali właśnie z Rzeszowem.

– Teren między ul. Sasanki a ul Robotniczą powinien być objęty ochroną konserwatorską. Nie w tym znaczeniu, jak obiekty historyczne mające 200-300 lat. Tylko zespół architektoniczny. Stanowi jednolitą całość. Nie ma pstrokacizny. Jest najstarszą częścią Zalesia zbudowaną w jednym czasie, w stylu lat 50. i 60. Chcemy uratować kawałek zieleni w Rzeszowie, bo miasto jest ubogie w dwie rzeczy: w zabytki i zieleń – mówił prof. Andrzej Andrusiewicz, jeden z mieszkańców osiedla, którzy protestują przeciwko planowanej budowie bloków.

Pozbawieni wyobraźni?

Niedzielny protest-piknik mieszkańców zorganizowało nowopowstałe w Rzeszowie stowarzyszenie „Obywatelski Rzeszów”, które ma się zajmować m.in. dbaniem o ład przestrzenny miasta. Niestety, deszczowa pogoda sprawiła, że wypoczywanie na świeżym powietrzu połączone ze spacerowaniem z dziećmi, czy grę w piłkę, było niemożliwe.

Niedzielne spotkanie ograniczono do zbierania podpisów pod petycją do Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, by miasto wstrzymało procedury, które umożliwią deweloperowi wybudowanie bloków na osiedlu. Podpisy mają być zbierane jeszcze w następnym tygodniu, a potem dostarczone Ferencowi.

Prezydent Rzeszowa jeden protest już dostał parę miesięcy temu, gdy na jego biurku wylądowało pismo podpisane przez 25 profesorów. „Trzeba być pozbawionym wyobraźni, aby w otoczeniu jednopiętrowych domów, do których prowadzą wąskie uliczki, budować drogi dojazdowe, parkingi i stawiać wielopiętrowe bloki” – pisali naukowcy do Tadeusza Ferenca.

– Prezydent zlekceważył petycję. Potraktował nas jak jakieś przybłędy, które nie wiadomo skąd się wzięły. Kiedy nas agitowano na przyjazd do Rzeszowa, to obiecywano nam złote góry. Jeden z agitatorów, który jeździł po Polsce, mówił: „Będziecie mieszkać w strefie ekologicznej”. Jak ta strefa będzie wyglądać cała zalana betonem? – oburza się prof. Andrusiewicz.

Plan chronił mieszkańców

– Mieszkańcy cały czas korzystają z tego terenu. Dzieci mają się gdzie bawić – mówi 40-letnia Anna, mieszkanka osiedla.

Mieszkańcom zależy na rekreacyjnych walorach parku, który w tej chwili wygląda raczej jak leśna polana. Wolą ją niż 4-piętrowe bloki, które miałyby tam powstać. Mieszkańcy obawiają się, że stracą przestrzeń dla rekreacji, a także będą obiektem wścibskich przyszłych mieszkańców bloków, którzy mogą im zaglądać do ogródków.

Teren, na którym planowane są bloki, miasto dostało od Fundacji Rozwoju Ośrodka Akademickiego, ale ratusz musiał działki oddać prawowitym właścicielom. Jeden z nich grunty sprzedał deweloperowi. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że na działce nie mogą powstać żadne inwestycje, które zburzyłyby rekreacyjny charakter terenu. A budowa bloków do tego by doprowadziła.

Protest 1000 mieszkańców

Deweloper złożył wniosek do miasta o zmianę dokumentacji tak, aby plan zagospodarowania przestrzennego dopuścił możliwość budowy bloków. Miejscy urzędnicy wydali odpowiednie zezwolenia, ale jeszcze nie na tyle zaawansowane, by deweloper wbił pierwszą łopatę. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiała zatwierdzić Rada Miasta Rzeszowa. Starania dewelopera oprotestowało już ponad 1000 mieszkańców osiedla.

– To jest jakiś ewenement. Deweloper postępuje wbrew temu, co mówi plan i wbrew interesom mieszkańców. Jak można w środku osiedla budować bloki? To pomysł nie z tego świata. To chyba interes jednego dewelopera przeciwko kilkuset mieszkańcom – mówi 65-letni pan Andrzej, który na osiedlu mieszka od 1975 r. – Tu jest całe moje życie – dodaje.

Profesorowie ponawiają prośbę o spotkanie z Tadeuszem Ferencem.

– Niech nas przekona, że Rzeszów jest tak ubogi w działki, że musi budować wewnątrz osiedla kolejne osiedle. Pierwotnie miał tu być teren rekreacyjny. Miasto miało w ciągu 8-9 lat zbudować korty tenisowe, ławeczki, ścieżki. Tego nie zrobiono. Zasłaniano się brakiem pieniędzy. W takim miejscu deweloper bardzo szybko i drogo sprzeda mieszkania. To najlepsze działki w Rzeszowie, najlepsza komunikacja, wszędzie blisko – mówi prof. Andrzej Andrusiewicz.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Problemem nie jest to czyją własnością jest działka i co mają do powiedzenia sąsiedzi (bez urazy) lecz problemem jest brak zarządzania urbanistycznego całym miastem. W miejscu gdzie powinny stać bloki są ogródki działkowe lub domki jednorodzinne (Niepodległości, Krzyżanowskiego, Króla Augusta) i na odwrót bloki w Kielanówce, pod Krasnym, Gromskiego, co wydłuża drogę dojazdu do miasta większej liczbie mieszkańców (i nie ma co zrzucać winy korków na buspasy).

  2. Ciekaw jestem jak zajebistym dupkiem trzeba być, żeby pisać o blokowaniu inwestycji, blokowaniu rozwoju i ogólnie wtrącaniu się w cudzą własność. Przecież nawet chłop od łopaty widzi, że wstawienie bloku w małą działeczkę pomiędzy domkami to ograniczenie dostępu do światła dziennego, znaczne pogorszenie warunków życia, zblokowanie komunikacyjne okolicy i koszmarek krajobrazowy. Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że umieszczone to komentarze służą jedynie zdyskredytowaniu działań mieszkańców i stowarzyszenia? Jaki macie interes, żeby pisać takie bzdety, przecież zaraz ktoś Wam może zrobić chmówę, i u Was postawić 30 piętrowiec albo sortownię / spalarnię / przechowalnię śmieci? Jeśli nie będziemy się bronić przed samowolką budowlaną deweloperów to za parę lat Rzeszów będzie wyglądał jak Bukareszt Czauczesku. A jak ja wam obiecam, że jak będziecie u mnie pracować to dostaniecie karnety na siłkę i pakiet medyczny a potem wam dam zamiast tego obowiązkowe soboty i co drugą niedzielę to jak się poczujecie?

  3. Na ul.Kwiatkowskiego obok żwirowni też zbierali podpisy nawet tv było. Miały być korki, cień, hałas i 6 pięter… to miała być tragedia przez duże T. Też baby lamentowały. Barany protestowały do czasu jak sie dowiedzieli że na parterze będzie biedronka z tanim piwem. Kończą budynek nikt nie umarł a 3 co obok mieszka i podpisało sie przeciwko budowie pracuje jako zbrojarze! A tu na Zalesiu też do grobu te trawe i drzewa weżmiecie? Profesorowie? Chyba tytuły za czasu PRL wyrobione. Pradziadek mi mówił „Nie myl wykształcenia z inteligencją”

  4. 20-sto latek zakłada stowarzyszenie i blokuje inwestycje za kilka mln zł i które daje zatrudnienie wielu ludziom. Czy to syn jakiegoś dewelopera co już kończy budowe? Bo logiki w tym nie ma. Co on osiągnął żeby decydować o cudzej działce? Pewnie jedyne to że już sie nie moczy

  5. Kolejna już dzielnica co już mieszkający blokują budowe dopiero tym co mają zamieszkać. Miasto sie rozwija ludzi przybywa i aż dziw bierze że profesorowie tego nie rozumieją. Ziemia za droga żeby leżała odłogiem. Dlaczego zamiast te osoby co podpisują nie kupią działki i zrobia sobie park? Bo teraz narzucają swoją wole a działka prywatna. Na Zalesiu za 100 mln zł ma powstać mini zoo, tereny rekreacyjne i ogólnowypoczynkowe cały ogromny teren.To co chcecie 2 parki obok siebie z pieniędzy podatnika?

Comments are closed.