Zdjęcie: Facebook / Fundacja Felineus
Reklama

– Widać, że kotek jest udomowiony – twierdzą wolontariusze. Ich zdaniem zwierzę porzucono na działkach, w sąsiedztwie których biegną rury ciepłownicze. W nich kotek szukał schronienia i ciepła.

Jest sobota, zapadł zmrok. Na poboczu ulicy Ciepłowniczej zatrzymuje się samochód. Jego kierowca uchyla drzwi, szybkim ruchem wypycha 7-miesięcznego kotka i natychmiast odjeżdża.

Zdezorientowane zwierzę błądzi po działkach. Wzywa pomocy, ale na rozpaczliwe miauczenie nikt nie odpowiada. W końcu natyka się na rury ciepłownicze, wdrapuje się na nie i znajduje wyłom. Chroni się tam przed chłodem. W Rzeszowie temperatura spada w sobotni wieczór do 5 stopni Celsjusza. 

Wszystko wskazuje na to, że taki właśnie początek ma historia kotka, który na 10 dni utknął w instalacji ciepłowniczej na osiedlu Załęże w Rzeszowie. Dramatyczną akcję ratunkową relacjonowaliśmy – TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

We wtorek zwierzę zostało oswobodzone, o czym informowaliśmy – TUTAJ. Teraz przebywa w lecznicy Alfavet. 

Kotek przetrwał, bo żywił się szczątkami 

Pierwsze badania pokazały, że uratowany kocurek jest w dobrej kondycji. Delikatnie poza normą ma jedynie parametry wątrobowe i nerkowe.

Przetrwał w pułapce, ponieważ żywił się szczątkami zwierzęcia, które utknęło tam przed nim i zdechło. Zlizywał też wodę, która skraplała się na rurach. 

– Kotek dostaje kroplówki. Jest pod obserwacją – przekazuje Wioletta Szajnar, prezes zarządu Fundacji Felineus.

Lekarze zatrzymają go przynajmniej na 3-4 dni, tak by wydalił to, co zjadł, gdy przebywał w rurociągu.

– Obawiamy się zatoru w jelitach – tłumaczy Szajnar. – A jednocześnie jesteśmy pełni nadziei, bo to młody i silny kot. Zaczął się już bawić, jest ruchliwy, wesoły – dodaje.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
„Wrzeszczy”, gdy zostaje sam

Wolontariusze z Fundacji Felineus podejrzewają, że kota porzucono. Mają na to dowody: kot jest zadbany, nie boi się ludzi, a wręcz do nich garnie: łasi się, tuli, lubi być głaskany.

– Na pewno nie jest to zguba. Przekopaliśmy internet, sprawdziliśmy miasto, i nigdzie żadnych ogłoszeń o zaginięciu podobnego kota – mówi Szajnar.

Dodatkowo kotek „wrzeszczy”, gdy zostaje sam. – Nie możemy go zostawić ani na chwilę. Wygląda to tak, jakby się bał ponownego porzucenia. To na pewno jest zwierzę, które blisko żyło z człowiekiem – twierdzi Szajnar.

Na kocurka czeka już nowy dom. Jego adopcją jest zainteresowana mieszkanka Rzeszowa, która od początku uczestniczyła w akcji ratowniczej.

– Kobieta ma już zwierzęta. Czekamy na jej ostateczną decyzję – przyznaje Szajnar.

– Chętnych do adopcji jest mnóstwo. Trzeba jednak pamiętać, że kot potrzebuje domu, w którym będzie mieć człowieka na wyciągnięcie ręki. Przynajmniej na jakiś czas – zaznacza prezeska fundacji Felineus. 

Kotek ma już imię – „Rurek”. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama