20 lipca ma być udostępniony kierowcom ostatni podkarpacki fragment autostrady A4 z Rzeszowa do Jarosławia. Drogowcy od razu zastrzegają, że płynnej jazdy nie będzie.

[Not a valid template]

 

A4 z Rzeszowa do Jarosławia (41 km) buduje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że wykonawcy robią wszystko, aby trasa główna autostrady była udostępniona do ruchu 20 lipca br.

– Determinantem są bez wątpienia Światowe Dni Młodzieży – twierdzi Wysocki. ŚDM odbędą sie w Krakowie w dniach 26-31-lipca. Drogowcy zaznaczają, że ruch na ostatnim budowanym podkarpackim odcinku A4 będzie odbywał się z utrudnieniami dla podróżnych.

– Utrudnienia będą polegały na tym, że ruch pojazdów będzie odbywał się w trzech lokalizacjach (na odcinku ok. 11 km) po jednej jezdni w obu kierunkach. Podyktowane jest to koniecznością zakończenia programów naprawczych obejmujących przebudowę nasypów oraz naprawę dwóch wiaduktów autostradowych zlokalizowanych nad liniami kolejowymi (WA4 i WA9) – wyjaśnia Bartosz Wysocki.

Odcinek A4 Rzeszów – Jarosław miał być gotowy na Euro 2012. Początkowo ten fragment autostrady budowało konsorcjum firm Polimex Mostostal i Doprastav. W styczniu 2014 r. GDDKiA zerowała kontrakt z wykonawcami z powodu dużych opóźnień w robotach. Dokończeniem A4 zajęły się wspomniane firmy Budimex i Strabag.

Kontrakt z nowymi wykonawcami podpisano we wrześniu 2014 r. Opiewał na ponad 719 mln zł, ale w styczniu br. drogowcy zgodzili się aneksować umowę i zwiększyć kwotę o prawie 216 mln zł  – do 986 mln zł. GDDKiA podawała, że oddanie A4 do użytku jest planowane w miesiącach wakacyjnych.

Teraz wykonawcy się spieszą, by A4 można było przejechać podczas Światowych Dni Młodzieży. – Dążymy jednak do zminimalizowania utrudnień – twierdzą drogowcy.

Oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady bez utrudnień planowane jest na koniec sierpnia br. Do wykonania pozostaną wówczas prace związane z terenem przyległym do A4, czyli drogi serwisowe, zbiorniki retencyjne, infrastruktura wyposażenia pasa drogowego i zieleń.

– Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec października br. – dodaje Bartosz Wysocki.

Cały podkarpacki odcinek A4 będzie miał 167 km. Zaczyna się na granicy polsko-ukraińskiej Korczowa-Krakowiec i biegnie przez Jarosław, Rzeszów, Dębicę, Tarnów, Kraków, Katowice, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnicę do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca.

Cały odcinek A4 liczy 672 km.

(ram, kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Wygraj bezpłatną metamorfozę stomatologiczną!

fot. Joanna Kielar

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama