Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Pierwsze dwie godziny bezpłatne, za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić 2 zł. Galeria Rzeszów od najbliższego poniedziałku (10 lipca) wprowadza płatne parkowanie dla klientów.

– W związku z ogromną liczbą uwag dotyczących braku miejsc parkingowych wprowadzamy standard obowiązujący w większości dużych obiektów handlowych w Polsce, czyli bezpłatne 2 godziny parkowania i odpłatność za następne – mówi Piotr Bugała, dyrektor infrastruktury Galerii Rzeszów.

System parkingowy zacznie działać od poniedziałku (10 lipca). – Kwota opłaty jest mniejsza, niż w innych miastach wojewódzkich – porównywalną stosuje Olsztyn. To miasto o podobnej liczbie mieszkańców, które było podawane jako punkt odniesienia w dyskusjach o płatnej strefie parkowania w Rzeszowie – twierdzi Bugała.

W środę wieczorem otrzymaliśmy informacje od przedstawicieli Galerii Rzeszów, że klienci Kina Helios będą mieli bezpłatny parking przez 4 godziny.

Galerię Rzeszów w zeszłym roku odwiedziło 9 mln osób. Średnio klienci spędzają w obiekcie od 20 minut do 1,5 godziny. Szczyt ruchu zaczyna się w południe i kończy około 18:00. Galeria zaoferuje też najemcom powierzchni kartę abonamentową na parkowanie.

System parkingowy ma ułatwić zakupy tym, którzy od dawna skarżyli się na nieustannie zakorkowany parking. Badania GUS wskazują, że Rzeszów należy do czołówki miast wojewódzkich, w których mieszkańcy wybierają się po zakupy autem.

Bezpłatne parkingi w centrum każdego dużego miasta ściągają kierowców, którzy parkują przez cały dzień. W przypadku Galerii Rzeszów stało się to bardzo widocznie od momentu, gdy Rzeszów w 2016 r. wprowadził na terenie miasta płatną strefę. Kierowcy, by uniknąć płacenia, szukają wolnych miejsc m.in. na parkingach galerii handlowych.

– Problem z parkowaniem narósł do tego stopnia, że zostaliśmy po prostu zmuszeni do zwiększenia rotacji samochodów na parkingu – tłumaczy Piotr Bugała.

Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów
Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów

Z badań przeprowadzonych w 2015 r. przez GUS na grupie blisko 18 tys. osób, wynika, że Rzeszów i Poznań to dwa miasta wojewódzkie, w których podróż autem po zakupy jest popularniejsza, niż w innych ośrodkach.

Co więcej, Rzeszów bije na głowę nawet największe polskie aglomeracje w kategorii dojazdów samochodem osobowym do pracy. Mieszkańcy jeżdżą prawie trzy razy chętniej autem, niż środkami transportu publicznego. Ten ostatni wynik mógł jednak ulec zmianie od czasu badania GUS, ponieważ sporo rzeszowian przesiadło się do komunikacji miejskiej lub na rowery po wprowadzeniu stref płatnego parkowania w 2016 roku.

Jednak nadal faktem pozostaje nadzwyczajna skłonność rzeszowian do korzystania z samochodów osobowych.

Korzystanie z parkingu w Galerii Rzeszów od 10 lipca br. (poniedziałek):

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

WJEŻDŻAJĄC NA PARKING NALEŻY:

– zatrzymać się przy automacie biletowym (tzw. bileterce)

– pobrać jednorazowy bilet parkingowy

– poczekać do pełnego otwarcia szlabanu i wjechać na parking

– zabrać ze sobą bilet opuszczając zaparkowany pojazd.

WYJEŻDŻAJĄC Z PARKINGU NALEŻY (parkowanie powyżej 2 h jest płatne – 2 zł za godzinę):

– przed powrotem do pojazdu – skasować bilet i uiścić opłatę, jeśli będzie wymagana

– zatrzymać się przy terminalu wyjazdowym

– zeskanować opłacony bilet w terminalu

– poczekać do pełnego otwarcia szlabanu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama