Rzeszowscy radni wprowadzili kolejne zmiany w regulaminie strefy płatnego parkowania. Niektóre stawki zostały obniżone. To po co ratusz wydawał ogromne pieniądze na opinie ekspertów?
[Not a valid template]
We wtorek radni Rzeszowa po raz kolejny wprowadzili zmiany do regulaminu płatnej strefy. Zdecydowali, że godzina za parkowanie w drugiej podstrefie (pomarańczowej) zostanie obniżona z 2 zł do 1,5 zł. Tańszy będzie także miesięczny abonament – z 200 zł do 120 zł.
Stawki godzinowe i abonament (200 zł) w pierwszej podstrefie (niebieskiej) zostały utrzymane. Za pierwszą godzinę kierowcy będą płacić 2 zł, za drugą 2,4 zł, za trzecią 2,8 zł, za czwartą 2 zł. Każda kolejna również 2 zł, co oznacza, że po czwartej godzinie nie będzie ponownego naliczania, jak to było pierwotnie planowane.
Mieszkańcy, którzy mieszkają w obrębie strefy, za jedno auto w gospodarstwie domowym zapłacą miesięczny abonament w wysokości 10 zł, za drugi samochód kolejne 10 zł, a za trzeci i następny 100 zł.
Decyzję o obniżeniu stawek podjął wcześniej Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Nie chcemy zarabiać na parkowaniu. Głównie nam chodzi o to, żeby usprawnić ruch w mieście, żeby można było dojechać do centrum, postawić samochód, załatwić sprawę i odjechać – mówi Ferenc.
Za co właściwie miasto zapłaciło?
Opozycyjni radni PiS uważają, że miasto bez głowy wprowadza płatną strefę parkowania, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. O pomysłach PiS, jak skutecznie prowadzić przyjazną politykę pisaliśmy TUTAJ.
Te argumenty pojawiły się również podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. – Ile jeszcze będzie tych zmian? – pytał Robert Kultys, radny PiS.
– Mam wrażenie, że miasto nie wie, jaki efekt chce osiągnąć. Brakuje nam całościowego spojrzenia na kwestię płatnego parkowania w centrum miasta. Strefa przede wszystkim powinna regulować relacje miedzy ruchem samochodowym a ruchem pieszym. A te zmiany nam tego nie wprowadzają – uważa Kultys.
Jego klubowy kolega Waldemar Szumny proponował, by ujednolicić wszystkie ceny, aby łatwiej można płacić, a parkomaty nie wydawały reszty. Szumny uważa, że stawka za parkowania powinna wynosić 3 zł, a nie 2,8 zł. Tylko, że radni PiS zapomnieli, że kierowcy za płatne parkowanie będą mogli płacić także kartą zbliżeniową.
Andrzej Dec z koalicyjnej Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Rady Miasta przypominał, że pierwotne stawki za parkowanie w płatnej strefie stworzyła na zlecenie ratusza firma Ecorys i były wyższe od obecnych.
– Zapłaciliśmy kiedyś ludziom, którzy się na tym znają, aby przygotowali raport, w którym opiszą najlepsze rozwiązania. Podane propozycje obniżyliśmy ostatnio, a dzisiaj jest propozycja obniżyć jeszcze bardziej. Może to sprawić, że to rozwiązanie okaże się być puste i nic się nie zmieni po za tym, że wydaliśmy dużo pieniędzy i wprowadzimy opłaty. Jestem za tym, abyśmy nie wprowadzali już zmian i pozostawili te kwoty, które uchwaliliśmy ostatnio – mówił Dec.
Ratusz w 2012 r. firmie Ecorys za opracowanie strategii płatnej strefy parkowania zapłacił ok. 140 tys. zł.
Będą kolejne zmiany w regulaminie?
Grzegorz Koryl z PiS zastanawiał się, jak ostatecznie zostanie rozwiązana sprawa osób niepełnosprawnych, którzy mają w strefie parkować za darmo. Regulamin zakłada, że darmowe parkowanie niepełnosprawni będą mieli tylko w miejscach, które są oznaczone kopertami.
Według Andrzeja Deca, 50 miejsc dla niepełnosprawnych, które wyznaczyła w swoim raporcie firma Ecorys, to wystarczająca liczba. Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie zapowiedziała, że w grudniu powstaną nowe koperty, aby liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zwiększyć.
Nadal nie wiadomo, co będzie z właścicielami sklepów, czy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obrębie płatnej strefie. Przedsiębiorcy uważają, że abonament w wysokości 200 zł, to gruba przesada. Nie wykluczone, że na kolejnej sesji do regulaminu płatnej strefy parkowania zostaną wprowadzone kolejne zmiany.
Proponowane zmiany w obecnym regulaminie przeszły większością głosów radnych. Płatne parkowanie w Rzeszowie będzie obowiązywało od 1 stycznia 2016 r. od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 17:00.
WALDEMAR BIENIEK
redakcja@rzeszow-news.pl


![Kolejne czołowe zderzenie. 85-latek zjechał na przeciwległy pas, cztery osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] czołowe zderzenie czołówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/czolowe-zderzenie-podkarpacie-01-218x150.jpg)

![Groźny wypadek w Rzeszowie. Samochód przewrócił się na dach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wypadek-niemierskiego-rzeszow2-218x150.jpg)
![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)




![Miliardy trafiły do zbrojeniówki na Podkarpaciu. Są umowy na amunicję, haubice i wozy bojowe [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/safe-stalowa-wola2026-pgz-kosiniak-kamysz-218x150.jpg)
![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-218x150.jpg)

![Nowy most na Sanie zostanie otwarty w lipcu. Będzie nosił imię królowej Zofii [ZDJĘCIA] nowy most na sanie w sanoku](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Most-Sanok-01-218x150.jpg)
![Rewolucja w leczeniu raka na Podkarpaciu. Nie chodzi o szpital w Rzeszowie [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-kolbuszowa-urologia13-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)










![25 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczysta gala, wyróżnienia i hołd dla twórców uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/25lecie-UniwersytetuRzeszowskiego0-218x150.jpg)
![Nowy mural na SP nr 21 w Rzeszowie. Zakończenie rozbudowy przesunięte o miesiąc [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/mural-sp21-rzeszow3-218x150.jpg)





![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)








![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-324x235.jpg)