Zdjęcie: TVP Info
Reklama

– PiS odebrał wczoraj milionom Polek i Polaków poczucie bezpieczeństwa – uważają rzeszowscy działacze partii Razem. Dzisiaj i w niedzielę odbędą się protesty przed siedzibą PiS w Rzeszowie.

Akcja lewicowej partii Razem i podkarpackich struktur Komitetu Obrony Demokracji ma związek z trwającymi od piątku wydarzeniami w Sejmie. Najpierw marszałek Marek Kuchciński (PiS) wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę, który w trakcie debaty nad ustawą budżetową na 2017 r. umieścił na pulpicie kartkę z napisem: „Wolne media w Sejmie”, by stanąć w obronie mediów, którym Kuchciński postanowił utrudnić codzienną pracę w parlamencie.  

– Muzyka łagodzi obyczaje… – zdążył powiedzieć Szczerba, po czym Kuchciński odebrał mu głos.

Opozycja na znak protestu weszła na mównicę sejmową i zablokowała fotel marszałka Sejmu. Marek Kuchciński obrady Sejmu przeniósł do Sali Kolumnowej, gdzie PiS wspierany przez Ruch Kukiz’15 przepchnął ustawę budżetową. Opozycja twierdzi, że uchwała jest nielegalna. Wieczorem przed Sejmem zaczęli protestować zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, którzy zablokowali Dom Poselski i nie pozwalali posłom go opuścić.

Musiała interweniować policja, która użyła siły, by usunąć z ulic protestujących. W sobotę protesty w Warszawie są kontynuowane, dziennikarze mają zakaz wstępu do Sejmu. Demonstracje odbywają się także w całej Polsce przeciwko łamaniu przez PiS demokracji i próbie wprowadzenia dyktatury i cenzury. 

PiS potraktował państwo z buta

Protest odbędzie się również w Rzeszowie. Dzisiaj o godz. 18:00 i w niedzielę o 12:00 przed podkarpacką siedzibą PiS przy ul. Hetmańskiej.

– Wczoraj, 16 grudnia, PiS pokazał, że nie liczy się z nikim. Nie liczy się z kobietami, nie liczy się z nauczycielami, nie liczy się z górnikami. PiS nie liczy się też z prawem, co dobitnie pokazał najpierw paraliżując Trybunał Konstytucyjny, a teraz z obrad sejmu robiąc farsę! Jarosław Kaczyński będzie udawał, że nic nie stało, a całą winę za wczorajsze wydarzenia ponoszą posłowie opozycji. To nieprawda. Powiedzmy to wprost: PiS potraktował wczoraj polskie państwo z buta – poinformował nas Paweł Preneta z rzeszowskich struktur Razem.

Jego zdaniem „PiS odebrał wczoraj milionom Polek i Polaków poczucie bezpieczeństwa”. – Budżet to jest najważniejsza ustawa, jaką przyjmuje parlament. To od niej zależą renty, emerytury, płace budżetówki. PiS przepchnął ją w skandalicznych warunkach. Ten budżet mógł zostać przyjęty nielegalnie. Nie wiadomo, co będzie z emeryturami, świadczeniami, pieniędzmi na utrzymanie szkół i szpitali – dodaje Preneta.

Według działaczy partii Razem, to co wczoraj zrobił PiS to „skrajna nieodpowiedzialność rządzących”. – Zamiast przygotowywać się do świąt, wszyscy boją się co będzie dalej. To szaleństwo trzeba zatrzymać! Wzywamy posłów PiSu: opamiętajcie się! Czy tak ma zapamiętać was historia? Jako bezwolne pionki, dewastujące fundamenty polskiego państwa? – pyta Paweł Preneta.

W kraju wrze, ludzie na ulicy

Wczorajsze wydarzenia skomentowali także podkarpaccy politycy.

Poseł Marek Rząsa z PO na Facebooku napisał: „W Sejmie jawne łamanie prawa, w kraju wrze, ludzie wychodzą na ulicę, a niezłomny z Pałacu z żyrandolem [prezydent RP Andrzej Duda – red.] milczy. Po Marszałku Kuchcińskim to następny zegarmistrz. Dopóki nie dostanie wskazówek od Prezesa z Nowogrodzkiej [Jarosława Kaczyńskiego – red.] musi milczeć. Wstyd!”.

Tomasz Poręba, podkarpacki europoseł PiS, na Twitterze z kolei napisał: „Przez 8 lat doili Polskę [koalicja PO-PSL – red.], zostawili kamieni kupę. Dziś 15 proc., obrona esbeków i zero pomysłów poza zadymą i skomleniem o pomoc zagranicy. Opozycja 2016”.

“Zakaz wstępu do Sejmu dla dziennikarzy to niszczenie demokracji i wolności. Czy nikt z PiS-u tego nie widzi, czy nikt już nie pamięta komuny?” – pyta zaś europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

14 KOMENTARZE

 1. Kim trzeba być żeby wspierać tych łajz typu Petru, Kopacz, Kijowski…. Ludzie obudźcie się!!! Łakniecie to co Wam TVn pokaże i już bronicie demokracji? Śmiać mi się z Was chce! Nie jestem zwolennikiem Pis, ale to co się wyprawia w Pl to już chore jest… chore dzięki tym Świnią którym koryto odebrano i kwiczą!!!

 2. Protesty wywołane przez byłych pracowników UB i ich rodziny to logiczne. Za PO było też różnie z wolnymi mediami np. wejście CBA do “Wprost”.

 3. PO, PSL po 8 latach dostali kopa w 4 litery przez wyborców. Skończyło się koryto to i co raz chudsze świnie głośno kwiczą.

 4. Czy lider KOD zapłaci alimenty matce swoich dzieci?

  Niedługo Święta, Wigilia pasuje żeby wziął się do pracy i łożył na dzieci. Dziwi że człowiek który sam łamie prawo nie siedzi a absurdem już kompletnym jest że sam siebie uważa się za autorytet do obrony prawa jakim jest konstytucja.

  Podsumuje PO i .N już wiedzą że tracą. Bezrobocie niskie, wzrosły wpływy do budrzetu, rekord w mieszkaniówce… Zrobią wiele byle jakoś zaszkodzić pisowi. Jak na razie nawet targowica i szczucie Uni niewiele dała.

 5. “…PiS odebrał wczoraj milionom Polek i Polaków poczucie bezpieczeństwa…”
  prawda taka że dzisiejsze nagłówki portali zagranicznych które mają swoich dziennikarzy w Warszawie mówią o jednym tysiącu protestujących. I taka jest skala protestów.

  Dziś w Polszczujni mowa o “spontanicznym proteście” a prawda taka że już 12 Grudnia KOD zgłosił na ten dzień chęć protestu. Samo zablokowanie… ot tak w rękach kiludziesięciu posłów opozycji kartki Wolne Media. A za chwile pod sejm przyjezdza samochód scena z mikrofonami KODu i ludzie z bębnami 🙂

  Ktoś jeszcze ma ludzi za głupców prócz tvnu i Polsatu?

 6. Czesc rzeszow-news
  dzięki za wasze artykuły. Co te pisory robia – nie wolno kraść ani pisać nowej, fałszywej historii.
  Trzeba to zmienic, my juz rady nie dajemy bo coraz mniej głupków chce wyjść z nami na ulice.
  Jedyna nadzieja w was.

 7. Nie mogliscie sobie oczywiscie darowac. NIe wiem jakie łajzy tworza te strone ale jak widac mieszanka gowna z KODu z gownem z Razem. Od dzis daruje sobie odwiedzanie waszego scieku

 8. Wczoraj mieli przegłosować ustawę dezubekizacyjną która obniża służbom prl emerytury i stą ten kwik. Kwiczy SB, Ormo, milicja. Ale na chłobski rozum dlaczego to polski podatnik ma im płacić co miesiąc 9-12 tyś zł. Niech płacą im sowieci. To ich pachołkami byli. Wstyd że petru ze schetyną idą w jednym rzędzie z pułkownikiem SB i alimenciarzem z KOD i wspólnie “bronią” demokracji. To już kabaret. Oni naprawdę mają Polaków za debili?

Comments are closed.