Rzeszowskie Centrum Medyczne “Medyk” rozważa rezygnację z udziału w Narodowym Programie Szczepień. Powodem publikacje medialne. – Zostaliśmy wplątani w nagonkę polityczną – czytamy w oświadczeniu ośrodka.
W wydanym w poniedziałek oświadczeniu “Medyk” wzywa do zaprzestania rozpowszechniania fake newsów o szczepieniach przeciwko COVID-19 w Rzeszowie.
– Nie godzimy się na fabrykowanie półprawd czy nieprawdziwych informacji, które uderzają w nas zespół. Odpowiemy na każde pytanie instytucji kontrolujących. Insynuacje, domniemania, a przede wszystkim nagonka polityczna, w jaką zostaliśmy wplątani, powoduje, że rozważamy całkowite przerwanie naszego udziału w ramach Narodowego Programu Szczepień – oświadczył “Medyk” i przypomniał, że oznaczałoby to zniknięcie z mapy Polski ok. 100 pkt szczepień z wydajnością 70 tys. szczepień tygodniowo.
Misja, nie zysk?
Kierownictwo “Medyka” zapewnia, że podejmując się akcji szczepień, kierowało się misją zapewnienia mieszkańcom regionu bezpieczeństwa, a nie chęcią zysku.
– Zarzuca się nam, że zarabiamy na szczepieniach. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach prowadzenie akcji szczepień jest dla nas nieopłacalne lub na pograniczu opłacalności – broni się w oświadczeniu “Medyk”.
Narodowy Fundusz Zdrowia za jednego zaszczepionego pacjenta na COVID-19 płaci punktom szczepiennym 61 zł.
Medyk przypomina też, że gdy zaczynał szczepienia na Podkarpaciu, w niektórych częściach województwa nikt inny nie chciał podjąć się tego zadania. – Wynajęliśmy obiekty, zatrudniliśmy nowy personel, a to bardzo duże koszty. Ponieważ jednak zawsze odpowiadaliśmy na potrzeby zdrowotne mieszkańców Podkarpacia, także w tej sytuacji nie chcieliśmy zostawić ich samych sobie – czytamy w oświadczeniu ośrodka.
W dokumencie pada także stwierdzenie, że “Medyk”, po to, aby realizować szczepienia, przekierował znaczną część swoich zasobów kadrowych z działań, które są dla niego znacznie bardziej opłacalne, np. z komercyjnych testów diagnostyczne SARS-CoV-2.
“Nie wykorzystywano wielokrotnie jednorazowych strzykawek”
W drugi dzień Świąt Wielkanocnych media huczały o nieprawidłowościach w “Medyku”. Rzeszowski ośrodek miał szczepić osoby nieuprawnione. Niedługo potem Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało kontrolę. W Biurze Komunikacji Społecznej NFZ-u dowiadujemy się, że postępowanie nadal trwa.
9 kwietnia Wirtualna Polska informowała z kolei, że dr Stanisław Mazur, szef “Medyka”, polecił wielokrotnie używać jednorazowych strzykawek do szczepień przeciwko COVID-19.
– Sanepid zakończył swoją kontrolę 15 kwietnia. Jej wyniki są dla nas jednoznacznie korzystne. W ani jednym przypadku nie wykazano wielokrotnego wykorzystywania strzykawek jednorazowego użytku w naszych placówkach. Dowodzi to po raz kolejny, że działamy zgodnie z procedurami medycznymi, a nadrzędnym naszym celem jest i było zawsze bezpieczeństwo naszych pacjentów – przekazuje “Medyk” w swoim oświadczeniu.
Tych doniesień nie komentuje jednak Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. – Wszelkie informacje o wynikach kontroli przekaże NFZ po jej zakończeniu – mówi nam Dorota Gibała, rzeczniczka podkarpackiego sanepidu.
Nadal poniżej średniej krajowej
“Medyk” ubolewa, że Podkarpacie nadal jest poniżej średniej krajowej w szczepieniach. – W Polsce wynosi ona 23 proc., a na Podkarpaciu 21 proc. – przywołuje statystyki ośrodek.
– Jest nam przykro, że w przepełnioną fake newsami narrację dają się wciągnąć osoby, które powinny być przykładem w zwalczaniu informacji nieprawdziwych. Właśnie w ten sposób można zniechęcić do szczepień i spowodować, że społeczeństwo będzie się bać, co może przyczynić się do osłabienia efektu, o który wszyscy powinniśmy dbać – tj. powrotu do normalności sprzed pandemii. A chyba wszystkim powinno zależeć na sprawnym prowadzeniu szczepień i bezpieczeństwie pacjentów. Najbardziej traci na tym właśnie społeczeństwo – ocenia rzeszowska placówka.
Johnson&Johnson docenił “Medyka”
W wydanym w poniedziałek oświadczeniu “Medyk” zaprzeczył, że wykorzystuje szczepionki Johnson&Johnson. Zapewnił też, że dba o to, by pacjentów w pierwszej i drugiej dawce szczepiono preparatami jednej firmy.
– Jesteśmy jednym z ośrodków, który został wskazany do przeprowadzenia badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson, przy czym wybór naszego ośrodka zależał wyłącznie od firmy farmaceutycznej. To nie rząd, ani nie politycy decydują w tym zakresie. Badania kliniczne są zupełnie czymś innym niż to, co jest realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień – czytamy w dokumencie.
“Medyk” uważa, że wybierając go do badań, farmaceutyczny gigant docenił jego profesjonalizm i zaangażowanie w zwalczaniu pandemii. – Dla Rzeszowa jest to szczególne wyróżnienie. Od 21 lat prowadzimy wiele strategicznych badań klinicznych dla firm z Europy, USA, Japonii, Chin. Byliśmy wielokrotnie poddawani audytom i kontrolom, w tym najważniejszemu, z FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) – podaje rzeszowski ośrodek i przypomina, że ma tylko jeden cel: pomóc mieszkańcom Podkarpacia.
– Inne masowe punkty szczepień biorą przykład z działań, które prowadzimy. Doradzamy, prezentujemy szczegóły techniczne, pomagamy. My sami zaszczepiliśmy dotąd ponad 115 tys. osób. Jako jedni z nielicznych w Polsce nie zmarnowaliśmy ani jednej szczepionki – podkreśla kierownictwo “Medyka”.
(cm)
redakcja@rzeszow-news.pl
![Szokujący incydent na A4 pod Rzeszowem. O włos od tragedii po agresywnym manewrze [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/audi-a4-218x150.jpg)


![Przechowywał w garażu dziesiątki bomb z czasów wojny. Katastrofalna eksplozja [ZDJĘCIA & FILM] stobierna wybuch](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/stobierna-garaz-wybuch-05-e1782116885770-218x150.jpg)

![W ułamku sekundy zniknęła część dachu. Piorun trafił w dom [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/uderzenie-pioruna-13-218x150.jpg)
![Strategiczne centrum ratownicze na Podkarpaciu za ponad 18 mln zł. Inwestycja ruszyła [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/centrum-ratownicze-tarnobrzeg-3-218x150.jpg)








![Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej coraz bliżej. Umowa podpisana [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/podkarpackie-centrum-medycyny-dzieciecej-umowa2-218x150.jpg)
![Miliony na szkoły średnie w Rzeszowie. Nowe hale, modernizacje i rozbudowa za 42 mln zł [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szkoly-srednie-rzeszow3-218x150.jpg)




![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)










![Wyjątkowy mural na rzeszowskiej szkole. Poetycki rap na odsłonięciu dzieła [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/przybos-umrzeszow1-218x150.jpg)

![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)




![Już od lipca wrócą bezpośrednie połączenia m.in. w kierunku Warszawy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Sandomierz_-_Chmielow_12-218x150.jpg)

![Siedział za innego: opuścił więzienie w Rzeszowie. Niemcy skazali go na dożywocie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2019/01/zakladkarny-218x150.jpg)

![Szokujący incydent na A4 pod Rzeszowem. O włos od tragedii po agresywnym manewrze [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/audi-a4-100x70.jpg)


![Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej coraz bliżej. Umowa podpisana [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/podkarpackie-centrum-medycyny-dzieciecej-umowa2-324x235.jpg)