Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Redakcja „Wspólnoty” przyznała Tadeuszowi Ferencowi tytuł „Samorządowca Roku 2018”. Chwalą go inni prezydenci polskich miast, na współpracę z Ferencem narzeka wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS).

Wyróżnieniem, jakie otrzymał prezydent Tadeusz Ferenc, w poniedziałek pochwalił się Urząd Miasta Rzeszowie. Z informacji zamieszczonej na stronie ratusza dowiadujemy się, że Ferenc “wprowadził miasto na ścieżkę szybkiego rozwoju”, Rzeszów jest miastem “przyjaznym dla inwestorów, pełnym innowacyjnych przedsiębiorstw”.

“To właśnie innowacje są jego oczkiem w głowie” – twierdzi ratusz. Tadeusz Ferenc jeździ po świecie, to co zobaczy za granicą próbuje przenosić na grunt rzeszowski, jak np. okrągłą kładkę, którą podpatrzył w Szanghaju. Ferenc zabiega, by z każdym rokiem Rzeszów był coraz większy, a do tego rządzi w ratuszu twardą ręką, urzędników często stawia do pionu. 

“Potrafi nocami objeżdżać Rzeszów sprawdzając stan infrastruktury, postępy prac na budowach oraz zaawansowanie miejskich inwestycji. (…) To dobry gospodarz, jednak bardzo wymagający wobec podwładnych. Czasami każe załatwiać sprawy nie do załatwienia. Ale jest skuteczny” – zachwala Urząd Miasta w Rzeszowie. 

Tadeusza Ferenca chwalą prezydenci innych polskich miast. “To wizjoner i jeden z najwybitniejszych samorządowców ostatnich lat w Polsce. Rzeszowianie mają ogromne szczęście, że za sterem od lat stoi u nich inspirator wielu zmian i nowoczesnego sposobu myślenia” – tak o Ferencu mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, cytowany przez “Wspólnotę”.

“Tadeusz Ferenc jest dobrym menedżerem, który umiejętnie zarządza zasobami Rzeszowa. Jest liderem potrafiącym współpracować ponad politycznymi podziałami i skutecznie realizującym wizję rozwoju swojego miasta” – to opinia Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina.

Tadeusza Ferenca chwalą też w Unii Metropolii Polskich i w Związku Miast Polskich. Ten drugi twierdzi, że to właśnie Ferenc miał rację, twierdząc, że ogromny wpływ na rozwój miasta ma wpływ poszerzenia granice, bo współpraca z okolicznymi gminami  to za mało. “Rzeszów należy do najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii w Polsce” – podkreśla Igor Zachariasz, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

Inaczej politykę Tadeusza Ferenca postrzega Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, która nie ma najlepszych relacji z prezydentem Rzeszowa. Leniart krytykuje Ferenca za to, że miasto nie jest aktywne w zdobywaniu pieniędzy z budżetu wojewody, zajmuje ostatnie miejsce, a i wysokość dotacji przypadająca na jednego mieszkańca Rzeszowa z programów rządowych plasuje miasto na średnim poziomie.

Tadeusz Ferenc rządzi Rzeszowem od 2002 roku. Podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych zdobył prawie 64 proc. wszystkich głosów, głosowało na niego ponad 51 tysięcy mieszkańców – najwięcej w historii. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
Powiadom o
tylko dziś
tylko dziś

Ferenc to wypalony już stary komuch.

wczorajszy
wczorajszy

ale, przepraszam bardzo, tak?
Z czyją głową?
… bo nie rozumiem?

Mia
Mia

To nie znaczy, ze trzeba budowac gdzuekolwiek, byle jak byle szybko. Od planowania infrastruktury w Rzeszowie jest caly urzad i troche ludzi zatrudnionych. A wciskac ludziom mieszkania ( kiedy woleli by szeregowki) bez dojazdu, autobusy, szkoly, sklepu to nie jest fair. Zreszta przydaly by sie tez tereny pod osiedla domkow jednorodzinnych ( a to rodziny w nich mieszkajace placa najwiekszy pit, od nieruchomosci i vat) a w Rzeszowie woli sie sprzedac ziemie developerowi pod studentow niz lokalnym mieszkancom. A ludzie placacy ten duzy pit itd zmuszeni sa kupowac dzialki w miejsciwosciach poza Rzeszowem i tam placic podatki po to by… Czytaj więcej »

Emi
Emi

Wszystkie parki zabudowane, blokowiska bez ladu i skladu, bez przedszkoli, szkol za to z kosciolami. Smog i brak spojnej sieci cieplowniczej ( albo chciaz wymagan dla deweloperow, zeby budowali np. osiedlowe kotlownie z porzadnymi filtrami ). Brak planu zagospodarowania co oznacza ze kazdy buduje sie jak chce, za oknem moga ci wybudowac 20 pietrowy blok lub hipermarket a nowe ulice sa krete i waskie jak w wiejskim wesolym miasteczku. Zero zajezdni, petli i przystankow na nowo budowanych osiedlach. Deweloprzerzy rzadza miastem nie prezydent. Do Wisloka strach palec wlozyc a my z niego pijemy. No ale kwiatki ladne. Wq…wiaja mnie na… Czytaj więcej »

Rzeszów
Rzeszów

“Asfalt+beton” tak można podsumować wszystkie kadencje

Kolabor
Kolabor

Kiedy ten rozwój będzie z sensem? Powstają blokowiska, bez szkół i zaplecza, nie mówiąc już o dojazdach, to porażka. Rzeszów rzeczywiście jest łady i czysty, (no może nie wliczając powietrza). Przykład nowe osiedle na Słocinie. Już jest wielki problem w wyjazdem, a co będzie jak skończą Dzielnicę Parkową? Trzeba by trochę z głowa a nie tylko pod developerów. Choć rozumiem, że z tego zyski są największe pewnie….

blondynka z Jolką
blondynka z Jolką

Jeszcze kiedyś normalnie będzie ulica Pana Tadeusza w Rzeszowie, zobaczycie, tak?!

Roman
Roman

Pomylił Pan mieszkańcu przemysla. Jest na odwrót. Miejsca pracy to mieszkania. Dlatego developerzy nie budują w przemyślu. W małych miejscowosciach jest pełno mieszkań wystawionych na sprzedaż za półdarmo więc po co developerzy mieliby budować. Tam nie ma pracy zakładów lotniska ani studentów.

Obynamsie
Obynamsie

Sam pomyśl. Rzeszów to olbrzymie miasto wojewódzkie i… Studenckie. To napędza biznes. I kupowanie mieszkań. Cała reszta małych miasteczek jak Krosno Jasło Sanok Debica Przemysl Jarosław pustoszeje bez wzgledu na to jakich ma prezydentów. To samo w lubelskim i wszedzie… Chełm Zamosc wymiera. Nie znam innego mista w Polsce, które nie jest wojewódzkim i się rozwija. Kasa również ta unijna najpierw trafia do duzych miast i tu zostaje. Kraków Warszawa Rzeszów. A do małych już nie dociera.

mieszkaniec Przemyśla
mieszkaniec Przemyśla

Mieszkania to są miejsca pracy. Mieszkania napędzają lokalna gospodarkę. Sam pomysl. Rodzina kupuje mieszkanie. Kupuje meble, kupuje farby, podłogi wanny, wucety tapety lampy… Zarabiają sklepy i hurtownie. Ktoś to musi wykończyć zamontować. Potem kupują sprzet agd i tv.

Można tak robić jak w moim Przemyślu. Rzucać kłody pod nogi deweloperom. Nie ma mieszkań nie ma pracy i ludzie wyjeżdzają a miasto pustoszeje. Pomyśl następną razą nim coś tak nieodpowiedzialnego napiszesz. Co do pana Ferenca Rzeszów wygrał w totolotka. Takiego drugiego już nie będzie.

Anna Maria Wesołowska
Anna Maria Wesołowska

Nagroda od developerów… chociaż ci są mu wdzięczni.

gość z Rzeszowa
gość z Rzeszowa

CZASEM AŻ SERCE BOLI PATRZEĆ, JAK SIĘ ZAMĘCZA NASZ KOCHANY SOŁTYS MIASTA RZESZOWA. CIĘŻKO PRACUJE, WSZYSTKIEGO DOPILNUJE. I TYLKO CZASEM NIEKTÓRZY WBIJAJĄ MU SZPILKI. TO NIE LUDZIE – TO WILKI!

To ja pisałem, Gość z Rzeszowa.

Włodarze
Włodarze

Czytaj ze zrozumieniem. Tą nagrodę przyznali Developerzy. A ogólnie to najgorsze powietrze mamy gorsze niz w krk. I co? Zrobili z tym coś? Nie bo lepiej bilety rozdać darmowe.

Wady tez sa
Wady tez sa

Tylko by chcieli przyłączać do Rzeszowa kolejne Matysówki i inne Krasne, a o to co już jest, nie dbają w ogóle, ani o drogi, ani o oswietlenie ani o bezpieczeństwo… Na senatorskiej w tym błocie to sie nawet rowery dwa nie wyminą aby się nie ochlapać po kolana. Dramat rządzenia widać na każdym kroku, łącznie z odśnieżaniem i utrzymaniem dróg, które juz powstały. Widać, że gospodarz nie nadąża za dynamiką zmian o jakie sam zabiegał. A współpracownicy robią go w bambuko ubijąc przy tym swoje interesy. Tylko gada głupoty ze np na załęże wpompował 382 miliony? Co za brednie…? W… Czytaj więcej »

jarząbek
jarząbek

ŁUBU DUBU, ŁUBU DUBU, NIECH NAM ŻYJE PREZES NASZEGO KLUBU … !!!

gosc
gosc

Ostatni w zdobywaniu funduszy z budzetu wojewody? ciekawe czemu? moze tak mu ułatwiają? jak powiekszanie miasta ktore blokują co roku

Bilbo
Bilbo

“rządzi w ratuszu twardą ręką, urzędników często stawia do pionu”
Ramie litości, nie potrafisz używać innego języka?