Zdjęcie: Materiały Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego
Reklama

Prawie 46 mln zł będzie kosztował nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. W czwartek podpisano umowę w tej sprawie. 

Na taką wiadomość z niecierpliwością czekali pacjenci szpitala „płucnego”, którzy aktualnie leczeni są w skandalicznych warunkach w zabytkowym Pałacu Jędrzejewiczów na osiedlu 1000-lecia. W lipcu br. było głośno o liście Marii Majki, jednej z pacjentek szpitala, która miała wątpliwą przyjemność przebywania w placówce.  

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie jest jedynym szpitalem na Podkarpaciu, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy choroby układu oddechowego, w tym raka płuc. Szpitalem zarządza samorząd wojewódzki.

W czwartek władze Podkarpacia podpisały umowę z dyrekcją Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie na budowę nowego budynku, do którego trafią pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc ze starej części szpitala tzw. „pałacyku”, w którym rocznie leczy się ponad 1500 pacjentów. 

Inwestycja będzie kosztowała ok. 46 mln zł, z czego ok. 39 mln zł to pieniądze Unii Europejskiej, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowy budynek będzie miał pięć kondygnacji i zostanie połączony z istniejącą już częścią szpitala przy ul. Rycerskiej.

Przetarg na wybór firmy, która wybuduje obiekt, ma być ogłoszony do 10 stycznia, prace mają się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku i potrwają około dwóch lat. – Takich inwestycji w dalszym ciągu nasze szpitale potrzebują – mówił podczas podpisania umowy Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

– Inwestycja jest dosyć duża, to ok. 6 tys. nowych metrów kw., które będą połączone z budynkiem głównym szpitala. W nowym gmachu znajdzie się miejsce dla oddziału, który teraz jest na dwóch piętrach „pałacyku” – zapowiada Witold Wiśniewski, dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie

W nowym budynku będzie m.in. Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. Na niskim parterze znajdą się pomieszczenia techniczno-medyczne. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze oddziały kliniczne, a na trzecim znajdzie się Zakład Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i pomieszczenia techniczne.

– Rak zabija największą liczbę pacjentów w Polsce. To bardzo ciężki nowotwór i pacjenci powinni być leczeni w bardzo dobrych warunkach. To będzie piękny, potrzebny oddział – uważa Krystyna Wróblewska, posłanka PiS, która jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia.

Zdjęcie: Materiały Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego

Oprac. (ram) na podstawie Podkarpackie.pl

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Brawo Panie Marszałku Ortyl, dla Podkarpacia to świetna wiadomość, jak dla mnie jest Pan bardziej gospodarzem niż politykiem a takich potrzebujemy na Podkarpaciu

  2. ŚWIADECTWO O TYM, W JAKI SPOSÓB JESTEM MOJĄ KREDYTEM Z TEJ WIELKIEJ FIRMY JAKO JEDNA MUCZAK Mam na imię Mr Adams. Mieszkam w Polsce i jestem dziś szczęśliwą kobietą, gdy mówię, powiedziałem sobie, że każda firma pożyczkowa lub pożyczkodawca może zmienić mój złamałem życie moje i mojej rodziny, polecę każdą osobę, która szuka dla nich pożyczki. Dali mi szczęście dla mnie i mojej rodziny, potrzebowałem pożyczki w wysokości 70 000 EURO 12 kwietnia 2018 r. I otrzymałem pożyczkę w ciągu 12 godzin bez stresu. Rzeczywiście, Bóg boi się ludzi, współpracuje z renomowaną firmą pożyczkową, jeśli jesteś potrzebujący pożyczki i jesteś w 100% pewny, że spłacisz pożyczkę, skontaktuj się z nią dzisiaj i powiedz im, że Mr Adams skierował Cię do nich, możesz skontaktować się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej (globalprovissioncompany@gmail.com)

  3. Pal licho estetyka, ważne żeby oddział był dobry. Zdarzyło mi się tam leżeć i było słabo, naprawdę słabo. Chwilami człowiek odnosił wrażenie, że to z „leczenie” może nie przynieść zamierzonych efektów, a wręcz na odwrót.
    Dodam że jedna osoba z rodziny zmarła po leczeniu tam.

Comments are closed.