Firma Global jest zainteresowana budową w Rzeszowie oceanarium. Pierwsze rozmowy z ratuszem już się odbyły.

Jerzy Bieniek, dyrektor Biura Obsług Inwestora Urzędu Miasta w Rzeszowie, w ubiegły piątek spotkał się z przedstawicielami firmy Global, która od 2014 r. lat prowadzi magiczne oceanarium we Wrocławiu.

Wrocławski obiekt to właściwie oceanarium Afrykarium, które kosztowało 220 mln zł, ma trzy kondygnacje zajmuje powierzchnię 1,5 ha. Można w nim oglądać ponad 100 gatunków zwierząt, w tym ponad 60 gatunków ryb z raf koralowych.

We Wrocławiu znajduje się siedem wielkich basenów, wypełnionych 15 milionami litrów wody. Prezentowana jest tam flora i fauna wód afrykańskich. W Afrykarium można podziwiać również różne gatunki małp i ptaków.

Zwiedzanie zaczyna się od terenów piaszczystych plaż Morza Czerwonego. Ścieżką stopniowo schodzi się pod powierzchnię morza, gdzie można obejrzeć różnorodne rafy koralowe. W tej części pływa w akwariach ponad 20 tysięcy ryb.

Szlak prowadzi zwiedzających nad okolice Nilu i dalej do wielkich jezior Malawi i Tanganika. Przechodząc przez tunel ze szkła akrylowego można oglądać świat wód oceanicznych od dołu m.in. obserwować rekiny, płaszczki, samogłowy, ośmiornice, żółwie morskie i meduzy.

Czy podobny obiekt powstanie w Rzeszowie? – O Afrykarium na spotkaniu była mowa, ale w przypadku Rzeszowa chodzi o budowę oceanarium. Wskażemy kilka działek, gdzie mogłoby u nas powstać – mówi Jerzy Bieniek

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Oceanarium, czyli morskie akwarium, mogłoby się stać atrakcją turystyczną Rzeszowa. Założenia inwestycji nie są jeszcze dokładnie znane, jak duży byłby to obiekt i co by się w nim znalazło.

– Kolejne rozmowy z firmą mamy zaplanowane na drugą połowę listopada. Być może już wtedy będziemy znali więcej szczegółów – przewiduje dyrektor Biura Obsługi Inwestora.

– Oceanarium to magnes, który mógłby przyciągać nie tylko naszych mieszkańców, ale także z innych województw, a być nawet przyjeżdżaliby też goście z Ukrainy – uważa Jerzy Bieniek.

Na razie firma Global chce się dowiedzieć, gdzie w Rzeszowie mogłoby powstać oceanarium.

Pod uwagę brana jest m.in. ulica Spacerowa przy osiedlu Zalesiu. To m.in. w tym rejonie jeszcze do niedawna był planowany Park Nauki i Rozrywki wraz z mini zoo, ogrodem botanicznym i motylarnią. Budowa Parku została zawieszona, bo po część terenów upomnieli się ich dawni właściciele.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama