Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Pięć z 13 nowych ogrzewanych przystanków, które zamówił Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, już stoi. Pozostałe pojawią się jeszcze w tym roku. 

W czwartek miasto pochwaliło się nie tylko nowymi autobusami elektrycznymi, ale również nowymi wiatami, które stanęły przy ulicy Marszałkowskiej. To część kontraktu, który ZTM podpisał z firmą ML System jeszcze w sierpniu 2017 roku. Umowa opiewa na 6,4 mln zł i zakłada wymianę 141 wiat w latach 2018-2019. 

W Rzeszowie do niedawna były cztery ogrzewane przystanki. Pierwszy postawiono w listopadzie 2015 r. na ul. Lisa Kuli przy galerii handlowej Graffica. Rok później także na ul. Lisa Kuli przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz dwa na placu Wolności. Wiaty zamontowane w 2016 r. kosztowały ponad 340 tys. zł.

Ze 141 wiat, które ML System ma dostarczyć, 13 będzie ogrzewanych. 5 z nich już jest. Są nieco inne od wcześniejszych. Poza nawiewem ciepłym i zimnym z góry wiaty są także wyposażone w szyby fotowoltaiczne, które emitują ciepło. System grzewczy włącza się automatycznie, gdy temperatura spada poniżej zera.

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Przystanki ogrzewane w nowej wersji pojawiły się już na wspomnianej ulicy Marszałkowskiej, a także na Powstańców Warszawy na wysokości Stadionu Miejskiego i przy akademikach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwie ogrzewane wiaty stanęły także przy Centrum Handlowym Center Park przy al. Piłsudskiego.

– Kolejne wiaty ogrzewane do połowy tego roku pojawią się przy alei Witosa (dwie), Wyzwolenia, Ofiar Katynia oraz po dwie przy Galerii Rzeszów i na al. Piłsudskiego przy urzędzie wojewódzkim – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Nowe ogrzewane wiaty mają trzy, cztery lub pięć modułów w zależności od lokalizacji. ZTM nie chce zdradzić, jaki jest koszt jednej wiaty. – Ceny nie są z kosmosu – słyszymy tylko od urzędników. 

Do tej pory w ramach kontraktu z ML System w Rzeszowie wymieniono już ponad 100 wiat m.in. na ulicach Krakowskiej, Lisa-Kuli, czy Marszałkowskiej. Nowe zwykłe wiaty w tym roku mają się pojawić także na m.in. ul. Podkarpackiej.

ZTM obsługuje około 900 przystanków, z czego prawie 580 znajduje się w samym w Rzeszowie, reszta w gminach, do których jeżdżą autobusy obsługiwane przez MPK. W Rzeszowie jest 360 wiat oraz 50 nowoczesnych pylonów, na pozostałych przystankach są tylko słupy. 

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama