Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Pięć z 13 nowych ogrzewanych przystanków, które zamówił Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, już stoi. Pozostałe pojawią się jeszcze w tym roku. 

W czwartek miasto pochwaliło się nie tylko nowymi autobusami elektrycznymi, ale również nowymi wiatami, które stanęły przy ulicy Marszałkowskiej. To część kontraktu, który ZTM podpisał z firmą ML System jeszcze w sierpniu 2017 roku. Umowa opiewa na 6,4 mln zł i zakłada wymianę 141 wiat w latach 2018-2019. 

W Rzeszowie do niedawna były cztery ogrzewane przystanki. Pierwszy postawiono w listopadzie 2015 r. na ul. Lisa Kuli przy galerii handlowej Graffica. Rok później także na ul. Lisa Kuli przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz dwa na placu Wolności. Wiaty zamontowane w 2016 r. kosztowały ponad 340 tys. zł.

Ze 141 wiat, które ML System ma dostarczyć, 13 będzie ogrzewanych. 5 z nich już jest. Są nieco inne od wcześniejszych. Poza nawiewem ciepłym i zimnym z góry wiaty są także wyposażone w szyby fotowoltaiczne, które emitują ciepło. System grzewczy włącza się automatycznie, gdy temperatura spada poniżej zera.

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Przystanki ogrzewane w nowej wersji pojawiły się już na wspomnianej ulicy Marszałkowskiej, a także na Powstańców Warszawy na wysokości Stadionu Miejskiego i przy akademikach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwie ogrzewane wiaty stanęły także przy Centrum Handlowym Center Park przy al. Piłsudskiego.

– Kolejne wiaty ogrzewane do połowy tego roku pojawią się przy alei Witosa (dwie), Wyzwolenia, Ofiar Katynia oraz po dwie przy Galerii Rzeszów i na al. Piłsudskiego przy urzędzie wojewódzkim – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Nowe ogrzewane wiaty mają trzy, cztery lub pięć modułów w zależności od lokalizacji. ZTM nie chce zdradzić, jaki jest koszt jednej wiaty. – Ceny nie są z kosmosu – słyszymy tylko od urzędników. 

Do tej pory w ramach kontraktu z ML System w Rzeszowie wymieniono już ponad 100 wiat m.in. na ulicach Krakowskiej, Lisa-Kuli, czy Marszałkowskiej. Nowe zwykłe wiaty w tym roku mają się pojawić także na m.in. ul. Podkarpackiej.

ZTM obsługuje około 900 przystanków, z czego prawie 580 znajduje się w samym w Rzeszowie, reszta w gminach, do których jeżdżą autobusy obsługiwane przez MPK. W Rzeszowie jest 360 wiat oraz 50 nowoczesnych pylonów, na pozostałych przystankach są tylko słupy. 

Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. Jesli Cię będą mieli napaść to i tak to sie stanie niezaleznie od miejsca. Osobiście załuje ze nie sa zamykane te przystanki. Np. drzwi suwane dzięki którym utrata energii zostanie ograniczona.

 2. Widze po komentarzach ze nie jeden komentujący to malkontent, badź rozgoryczony opozycjonista – szczerze to mi Was szkoda 🙂

  Co tu dużo pisac, wystarczy w mroźny dzien/wieczor/noc samemu sprawdzić jaka jest naprawde i bedzei wszystko jasne.

 3. Takie szklane klatki to doskonałe miejsce, żeby kogoś napaść, okraść. Blokuje się oba wyjścia i osoba/osoby w środku nie mają się jak wydostać. Na moje oko to nadzór budowlany nie powinien pozwolić nastawianie takich konstrukcji.

 4. Świetne podsumowanie : totalny Wałek – nikt nie puerdnie o kosztach utrzymania,serwisowania,przeglądów,napraw – i znowu kasa nasza Suwerena bedzie szła na vzdety a nie na to co istotne np.
  Bezkolizyjne skrzyżowania w miejsce rond ; O !

 5. Niebawem w nowych przystanach zostaną zamontowane automaty do bezpłatnej kawy/herbaty (za okazaniem biletu). Ratusz rozpoczął też rozmowy z firmą ML System dotyczące budowy pierwszych w kosmosie wiat przystankowych z miejscami do leżenia, które mają pojawić się już wprzyszłym roku. Rzecznik ratusza zdradza na koniec: “Prezydentowi marzą się przystanki z sauną i jaccuzi: Niech ludzie mają, mówi…”

 6. Kolejny wałek, kolejny skok na kasę, kolejna podrabiana “innowacja”, a tak na prawdę imitacja. Portfele kolesi puchną, a mieszkańców Rzeszowa chudną. Dług miasta rośnie, podstawowe rzeczy jak infrastruktura drogowa czekają, a kasa idzie na pier…ły, na których łatwo zrobić przekręt i zarobić. Kolejne pokolenie postkomunistów zaciera ręce. Wykupili lokalne media, więc kolejne wybory łatwo było wygrać. I tak się kręci “biznes” w mieście Rzeszów, sztucznym tworze PRL.

 7. “ZTM nie chce zdradzić, jaki jest koszt jednej wiaty. – Ceny nie są z kosmosu – słyszymy tylko od urzędników. ” Urzędasy to jest wasz zasrany obowiązek rzetelnie poinformować ile te zabawki kosztują mieszkańców.

 8. Kiedy lodowisko basen aqapark stadion hale sportowe nasze pieniadze nie sa madrze wydawane szkoda ze nie wiedzielismy tego przed wyborami

 9. cyt.: “W Rzeszowie do niedawna były cztery ogrzewane przystanki…(…). Wiaty zamontowane w 2016 r. kosztowały ponad 340 tys. zł.”

  Czy ja dobrze zrozumiałem: 4 przystanki za ponad 340 tys. PLN? To daje ponad 85 tys. PLN za jeden taki przystanek. Za co? ja się pytam! Czy kogoś tu zdrowo nie popier*oliło???

  cyt.: “Ceny nie są z kosmosu – słyszymy tylko od urzędników”
  Nie ku*wa, te ceny nie są z kosmosu – w kosmosie jest o wiele taniej!!!

 10. Przydałyby się na przystankach Lwowska przy cmentarzu, gdzie bardzo wieje z racji tego ze przystanki są na szczycie górki.

 11. Przesadzasz. Na ogrzewanym przystanku jest złamane powietrze i jest dużo przyjemniej. I nigdy nie będzie dmuchawa dawać na ful żebyś kurtke zciągał. Zbyt duże różnice temperatur to przeziębienia. Teraz jest bardzo dobrze i oby nikt nie kombinował.

Comments are closed.