Blisko 2 tysiące nowych studentów rozpoczęło studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. W sobotę odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego.

[Not a valid template]

 

WSPiA po raz pierwszy przywitała studentów pod nową nazwą uczelni (dotychczasowa Wyższa Szkoła Prawa i Administracji) i po przeniesieniu swojej siedziby z Przemyśla do Rzeszowa. WSPiA to najstarsza i jedna z największych niepublicznych uczelni akademickich w Polsce, która kształci studentów na Podkarpaciu od ponad 20 lat.

– Rok akademicki 2016/2017 rozpoczynamy patrząc w przyszłość ze spokojem i optymizmem – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Studia w WSPiA w sobotę rozpoczęło ponad 4,5 tysiąca osób, w tym blisko 2 tys. nowych studentów zarówno Polaków, jak i Ukraińców.

– Dzięki wprowadzonej reformie zarówno w obszarze dydaktyki, administracji i zarządzania uczelnią widzimy, że studia w naszych murach ciągle cieszą się zainteresowaniem wśród kandydatów na studia – powiedział prof. Posłuszny.

Po reformie uczelni, na terenie WSPiA powstały nowe działy i nowe stanowiska. Utworzony został nowy dziekanat, czyli Dział Obsługi Studentów, Dział Kształcenia Praktycznego, Dział Nowy Wymiar Studiowania oraz Dział Studencki.

Uczelnia wprowadza także m.in. nowy systemu egzaminowania studentów (SBS, czyli „step by step – krok po kroku”), premiowanie aktywności na ćwiczeniach. Od prawie roku studenci WSPiA mają do dyspozycji „Edukator” (dotychczasowa robocza nazwa „Niezbędnik”).

– Usprawniliśmy System Kształcenia Praktycznego, ograniczając liczbę wykładów na rzecz tzw. aktywnych zajęć, w tym ćwiczeń, warsztatów i konwersatoriów. Zmiany, które zostały przygotowane i będą wdrażane w nowym roku akademickim, mają dostosować system kształcenia do obecnych realiów i potrzeb młodych ludzi – zaznaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Główną część inauguracji roku akademickiego 2016/2017 stanowiła immatrykulacja studentów przyjętych na pierwszy rok studiów I, II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich w WSPiA. Odbyły się także promocje doktorskie dr Beaty Augustyńskiej, dr. Lecha Żukowskiego oraz dr Joanny Uliasz.

Tradycyjnie już podczas inauguracji wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najlepszych absolwentów WSPiA. Nagrodę Profesora Marcina Jełowickiego otrzymała Ewa Panek, absolwentka kierunku „administracja”.

Najlepszą pracę na kierunku prawo przygotowała Agnieszka Rzeszut, a na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” Marta Czekaj. Nagrody za najlepsze prace dyplomowe obronione w WSPiA otrzymali również: Joanna Krok, Jan Wirski, Sylwia Szeremeta, Elżbieta Pietrzyk, Katarzyna Ozda, Olga Bartoszko oraz Ewa Lib.

Ważną częścią uroczystości było także wręczenie odznaczeń państwowych 24 pracownikom WSPiA, którzy zostali odznaczeni Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.

Inaugurację nowego roku akademickiego w WSPiA zakończył wykład „Model postępowania sądowego – kontradyktoryjny, inkwizycyjny czy mieszany?”. Wygłosił go prof. dr hab. Czesław P. Kłak, prodziekan, dyrektor Kolegium Prawa WSPiA.

W sobotniej uroczystości wzięli udział posłowie, władze województwa i Rzeszowa, samorządowcy, duchowni oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych oraz środowiska akademickiego.

WSPiA prowadzi jednolite pięcioletnie studia na kierunku prawo. Kandydaci na studia mogą wybrać jedną z indywidualnych ścieżek kształcenia o profilu: cyberprzestępczość, kryminalistyka i kryminologia, prawo europejskie i prawo w biznesie.

Od 2011 r. WSPiA jest jedyną uczelnią na Podkarpaciu, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Dzięki temu stała się pierwszą niepubliczną uczelnią akademicką na Podkarpaciu.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama