Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie chcą do Rzeszowa. Konsultacje były farsą?

43
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

430 mieszkańców „za”, 960 – „przeciwko” – taki jest wynik konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa przeprowadzonych przez gminę Głogów Małopolski. Mieszkańcy twierdzą, że konsultacje były nierzetelne.

Dwudniowe konsultacje odbywały się w poniedziałek i we wtorek (5-6 marca). Te zostały przeprowadzone przez gminę Głogów Młp., z której miasto Rzeszów do swoich granic chce przyłączyć dwa sołectwa: Pogwizdów Nowy i Miłocin.

Mieszkańcy już w tej sprawie zabierali głos w lutym podczas zebrań wiejskich, na które zaprosili Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Wtedy mieszkańcy Pogwizdowa i Miłocina opowiedzieli się za przyłączeniem do stolicy Podkarpacia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.   

Podczas poniedziałkowych i wtorkowych konsultacji uprawnionych do głosowania w gminie Głogów Małopolski było 15 544 osoby. W konsultacjach wzięło udział 1399 mieszkańców, czyli niecałe 10 proc. uprawnionych. Za włączeniem Pogwizdowa były 403 osoby, przeciwko – 960, pięć osób wstrzymało się od głosu, głosów nieważnych było 31. 

Konsultacjom w gminie towarzyszyło zamieszanie. Mieszkańcy Pogwizdowa uważają, że konsultacjom zabrakło należytej staranności. „Nie będąc mieszkańcem gminy, można było oddać głos. Wystarczyło wpisać wymyślony adres z danej miejscowości” – informował nas pan Jakub, jeden z Czytelników Rzeszów News. 

Na profilu mieszkańców Pogwizdowa Nowego na Facebooku komentarze są w podobnym tonie: „Jak uznać te wyniki za wiarygodne? Kto udowodni, że przy konsultacjach nie było manipulacji? Skoro nie było list, to jak osoby wydające ankiety udowodnią, że ta lub tamta osoba już oddała głos? No nijak. Ręce opadają”.

Dalej w komentarzach pojawiają się kolejne konsultacyjne „kwiatki”: „Moja teściowa z województwa wielkopolskiego głosowała „za” Rzeszowem”, „Przyszła jakaś starsza pani na głosowanie, spytała „o co chodzi z tym głosowaniem?”, dostała odpowiedź, że musi zaznaczyć opcję, że jest „przeciw”, więc Pani wzięła kartkę i tak zagłosowała. To skandal – przychodzą ludzie, którzy nie wiedzą, czego dotyczy głosowanie, a w urzędzie sugeruje się im, co mają zaznaczyć!”.

„Te konsultacje to kpina z demokracji! Tam może zagłosować przysłowiowy powsinoga z Koziej Wólki i to wielokrotnie! Czy wynik konsultacji będzie rzetelny?” – zastanawiają się mieszkańcy. 

Niekorzystne dla Rzeszowa wyniki konsultacji wcześniej zapadły w gminie Trzebownisko oraz gminie Krasne. W tej drugiej przewaga przeciwników była nieznaczna – dwóch głosów. W samym Rzeszowie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za powiększeniem miasta

Rzeszów w tym roku po raz kolejny stara się o przyłączenie całej gminy Krasne oraz ośmiu podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nowa Wieś, część Trzebowniska, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Młp.

Ratusz jeszcze w tym miesiącu do wojewody podkarpackiego złoży wniosek o poszerzenie granic Rzeszowa. Ostateczną decyzję w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

43 KOMENTARZE

 1. Stronniczość waszych artykułów aż bije po oczach, wszystkie konsultacje przeprowadzane w gminach są farsą i manipulacją z tego co piszecie, tak było w przypadkach innych gmin, tylko w wielkiej STOLICY INNOWACJI konsultacje były rzetelne, miarodajne i prawdziwe… A tak na prawdę to z całym szacunkiem zdanie mieszkańców Rzeszowa jest najmniej istotne, przecież wiadomo że nowe tereny w niczym im nie przeszkadzają więc jak mają być przeciwni … Taka sama propaganda i nagonka, rodziny urzędników pogłosowały za żeby to ładnie wyglądało.. O tym nie napiszecie! Farsa i propaganda bije z waszych artykułów..

 2. Ten artykuł jest tak stronniczy i pełen półprawd, że nawet dziecko by zauważyło. Przytoczę kilka z nich.

  „zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za powiększeniem miasta. ” – od kiedy całe 4% wypowiadających się to jest zdecydowana większość mieszkańców. Co najwyżej zdecydowana większość glosujących.

  „„Przyszła jakaś starsza pani na głosowanie, spytała „o co chodzi z tym głosowaniem?”, dostała odpowiedź, że musi zaznaczyć opcję, że jest „przeciw”, więc Pani wzięła kartkę i tak zagłosowała.” – tego typu argument w portalu mieniącym się jako obrońcy demokracji nigdy nie powinny paść, gdyż sugerują że ludzie są beznadziejnie głupi, bez własnej woli i powinno się im wbrew demokracji, którą tak mocno na tym portalu się broni odebrać prawa wyborcze.

  „Kto udowodni, że przy konsultacjach nie było manipulacji?” – od kiedy to w państwie prawa należy udowadniać że nie jest się wielbłądem? Jedną z podstawowych zasad prawa jest to, że to winę należy udowodnić.

  „W konsultacjach wzięło udział 1399 mieszkańców, czyli niecałe 10 proc. uprawnionych.” – czyli procentowo 2,5 raza więcej mieszkańców niż w Rzeszowie, a tu sugeruje się że to jedynie garstka była za gdzie w mieście przy 4% jakoby wszyscy mieszkańcy byli za.
  itd. itp.

 3. Wszyscy jestescie nieźle pokręceni i nie macie pojęcia co to konsultacje społeczne. Każdy „mieszkaniec ” gminy moze głosować. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowią, że uprawnionymi do uczestniczenia w konsultacjach są „mieszkańcy gminy”, nie określono przy tym żadnych innych warunków czy ograniczeń dotyczących określenia kręgu osób konsultowanych. Ograniczenie prawa do udziału w konsultacjach poprzez określenie wymogu posiadania czynnego prawa wyborczego przez uczestników narusza poza tym, w ocenie organu nadzoru, przepisy Konstytucji: art. 32 stanowiący, że wszyscy są równi wobec prawa i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne oraz art. 31, zgodnie z którym ograniczenie w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw może być przewidziane wyłącznie w ustawie. Dla tych co nie kumają, nie musi być to osoba zameldowana w gminie. A meldunku nie ma w dowodzie.

  • Piszesz, że „Ograniczenie prawa do udziału w konsultacjach poprzez określenie wymogu posiadania czynnego prawa wyborczego przez uczestników narusza poza tym, w ocenie organu nadzoru, przepisy Konstytucji: art. 32 stanowiący, że wszyscy są równi wobec prawa i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne oraz art. 31”. To dlaczego Rada Miejska ograniczyła to prawo? Przeczytaj uchwałę, ze zrozumieniem. Uchwała i te konsultacje łamią Ustawę Zasadniczą.

   • Ty czytasz ze zrozumieniem???
    Prawo nie narzuca określonych form prowadzenia konsultacji społecznych, dlatego można elastycznie wykorzystywać takie metody jak: spotkania publiczne, zgłaszanie uwag na piśmie, wysłuchania publiczne czy powołanie lokalnych ciał konsultacyjnych. O formie decyduje uchwała Rady Gminy. Konsultacje mają formę doradczą. Wziąć w nich może udział każdy zainteresowany daną sprawą. Teraz może zrozumieją ci, co krzyczą o bezprawiu, a nie wiedzą za bardzo o czym.

    • Zgadzam się, udział może wziąć każdy,a nie tylko osoba pełnoletnia. Rada powinna, podejmując uchwałę, opierać się na przepisach prawa, w tym przede wszystkim na konstytucji. To nie jest referendum, to są tylko konsultacje, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec bez względu na to, czy ma czynne prawo wyborcze, czy nie. Tak było np. na konsultacjach w Rzeszowie. Zresztą, odsyłam do ustawodawstwa i wyroków sądu. I jedna podstawowa zasada konsultacji-ich wynik nie jest wiążący dla rządu. Zresztą podobnie jak uchwała zebrania wiejskiego. Rząd i wojewoda podejmą decyzję niekoniecznie opierając się na tych dwóch dokumentach. A co zrobią to tego nie wie nikt ;). Pozdrawiam.

     • Proponuje aby przeczytała to osoba, która wypowiada się publicznie w tej sprawie i zweryfikowała swoje wypowiedzi, że złamano prawo, ustawy i inne przepisy. Prosimy o rzetelne informacje dla mieszkańców PN w tej kwestii.

  • wystawcie swojego kandydata na burmistrza, który będzie chciał oddać i Miłocin, i PN i może nawet – co byłoby logiczne – Rudną Małą.
   W zamian np. za punkt Urzędu Miasta w rejonie strefy Rogoźnica, dwupasmówkę Rzeszów-Głogów i szynobus na tej samej trasie z drugim torem sfinansowanym przez Rzeszów.

  • myślisz ze ta strefa powstałaby gdyby nie miasto Rzeszów??? myślisz ze ktokolwiek by tu inwestował?????myślisz ze jakby nie prężnie rozwijający się Rzeszów byłoby tu lotnisko??? jeśli tak myślisz jest mi bardzo przykro:(

   • Oczywiście że nie, ale miasto w mieście również nic więcej by nie powstawało, ponad tyle ile jest osób do pracy, gdyby nie napływ siły roboczej ze wsi i przestało by się rozwijać, zmalał by handel itp co zmniejszyło by budżet miasta. Poza tym gdyby ludzie ze wsi nie mogli jeździć do miasta do pracy to przy takim nadmiarze siły roboczej te zakłady powstały by na wsi nawet bez Rzeszowa. A pisanie że jak mieszkańcy nie chcą do Rzeszowa to niech tam nie pracują/uczą się pokazuje ktoś jest głupi…

    • System powiązań jest niestety nie do pojęcia dla tych, którym zaślepiło oczy. Są tak przekonani o wyższości swoich racji, że nie słuchają racjonalnych argumentów. Mało tego, że miasto się rozwija przy wsi, ale i na odwrót. Taki mieszkaniec wsi pod miastem ma względnie tanie utrzymanie, a korzysta z dobrodziejstw miasta. Jest to powszechna suburbanizacja, która jest niekorzystna dla włodarzy dużych miast, dlatego tak bardzo chcą włączać ościenne sołectwa i gminy. A ludzie jak to ludzie, zapatrzeni w OBIETNICE wypierają fakty i powielając takie informacje widzą tylko to co chcą. A najgorsze, że nie mają wiedzy i nie sięgają po nią, tylko atakują i atakują….

    • niepotrzebnie pada argument, że miastowi jadą do pracy na wieś i odwrotnie.
     nic to nie wnosi do dyskusji, a jest tylko powodem do sprzeczki.

     jednym z kluczowych argumentów za przyłączeniem do miasta powinien być rachunek ekonomiczny.
     Ile miasto zainwestuje w nowe tereny?
     co zrobi by poprawić życie mieszkańcom?
     co wioska może oddać w zamian (podatki, tereny pod inwestycje)
     jaką ofertę ma ich obecny wójt?
     czy potrafi ściągnąć inwestorów i zapewnić nowe miejsca pracy

     jeśli z tych szacunków wyjdzie że przyłączenie do miasta będzie korzystne, to mieszkańcy powinni zagłosować za przyłączeniem

     Niestety, w związku z tym że brakuje dobrego PR-u, zwyciężają argumenty typu: wysokie podatki, kury się przestaną nieść, ksiądz mówi nie, to nie….

     • Naprawdę uwazasz, że inwestor woli tereny miejskie gdzie podatki są wyższe, czy opłaty eksploatacyjne? Popatrzeć ile firm wynosi się obecnie za miasto m.in. do Jasionki. Tereny PN to zazwyczaj działki prywatne, tam nic nie powstanie.

    • Ale co gmina głogów ma do strefy ekonomicznej przecież to nie oni z ich wkładu własnego budowali tylko państwo , więc pisanie takich głupot jest nie na miejscu.
     Tak tak gdyby ludzie na wsi nie mogli jeździć do pracy w Rzeszowie to nadmiar siły roboczej w gminach spowodowałby że tam by zakłady powstały hahahaha a ile ludzi tam w tych miasteczkach małych mieszka 50-100 tys ?? nikt normalny w takim miejscu fabryki nie wbuduje. Poza tym aby pracować na dobrze płatnym stanowisku trzeba mieć wykształcenie a gdzie mieszkańcy małych gmin je zdobędą jak nie w mieście.

 4. Gdzie jest władza która mieni się Prawo i Sprawiedliwość przecież takie kanty powinno ścigać z urzędu a wójtowie robią co chcą w nadchodzących wyborach należy ich z tego rozliczyć i wysłać na zielona trawkę żeby inni zaczęli liczyć się z wyborcami.

 5. Jedno pytanie dlaczego nikt nie złoży doniesienia do prokuratury? Niech pociągną do odpowiedzialności każdego który dopuścił się matactw

  • Dokładnie.
   Zwrócić się na piśmie w trybie ustawy o dostępie o informacji publicznej o udostępnienie wyników z konsultacji i sprawdzić czy nie ma wielokrotnych głosowań albo wymyślonych adresów i czy ci, którzy są wpisani rzeczywiście tak głosowali.
   No i przeliczyć wynik z samego Miłocina i Pogwizdowa Nowego, bo to chyba cała gmina ogółem.
   W razie trudności w dostępie powiadomić policję i zgłosić fakt y do prokuratury.

 6. Głupoty Pan mówisz. Na Zebraniu Wiejskim podchodziłeś i pisaleś na kartce swoje imię i nazwisko i adres, mogłeś tak samo napisać co chciałeś. Były tam osoby z PN, które nie kojarzyły połowy ludzi tam. Ale wydano im anonimowe kartki do głosowania, choć w międzyczasie można było wyjść i przyjść. Tam to dopiero była farsa. Udowodnić byłoby trudno, że na Zebraniu nie byli przyjaciele i znajomi królika….

  • Kobieto, zamilcz wreszcie, nakręciłaś się jak katarynka. No pewnie, że pisalas swoje dane, po to jest lista obecności. W Bajlandii nawet tego nie było. Jakie anonimowe kartki?! Co ty pieprzysz? A co, miały być wypełnione? Wiesz ile osób liczy PN? Znasz wszystkich? Ja tu mieszkam od dziecka i nie znam wszystkich, bo jest mnóstwo nowych domów. Udowodnić jest bardzo prosto, że to nie byli, jak to piszesz, krewni i znajomi. LISTA OBECNOŚCI. Przestań już pieprzyć na tym forum, bo i tak wszyscy we wsi wiedzą, kto to pisze. Nudzisz.

   • Oooo ktoś się zdenerwował, bo argument wytrącony. To udowodnij mądralo, że kartek do głosowania nie dostały osoby, które przyszły na salę na przykład po Ferencu i, że to byli mieszkańcy. Głupoty gadasz!!!

    • No przecież Ci napisał powyżej, lista obecności. Szukasz spisku wszędzie, nawet tam, gdzie go nie ma. Bo czarne ma być białe, a białe czarne. Dalej wylewaj ten swój jad.

     • Lista obecności!????? A ja przywiozłam rodzinę z Wrocławia i napisali, że mieszkają w PN i nawet numer domu,
      na tej słynnej liście. Jesteś w stanie to udowodnić?? Bo twierdzisz, że to byli mieszkańcy??? Na podstawie czego? Tego co ktoś napisał na kartce? A jeden mój znajomy stanął pięć razy, i się podpisał. A TO UDOWODNISZ, ŻE NIE?? (z wami się gada jak z ograniczonymi umysłowo).

 7. jeżeli ludzie nie chcą do Rzeszowa to nie ma problemu, ale jeśli pracują w Rzeszowie ewentualnie chodzą do szkoły niech zrezygnują przecież nie ma przymusu być w Rzeszowie

   • Jacy LUDZIE???? TYCH 19% co głosowali na zebraniu, czy 30% z całej gminy??? Ludzie NIE CHCĄ. A poza tym, ludzie wielu rzeczy nie wiedzą, są zaślepieni obietnicami. Chcą się przyłączyć do Ferenca, ale nikt im nie mowi, ze jak się zmieni władza to niewiadomo jak będzie. Wiadomo jedno -nie będzie odwrotu!!!!

    • Przepraszam, że się wtrącę, ale jak przedmówcy wyszło 30%? Prosty rachunek, wychodzi 9% (15500 uprawnionych mieszkańców, a z urny wyjęto 1399 ankiet). Na zebraniu w PN obecnych było 23,5% uprawnionych do głosowania mieszkańców PN (850 uprawnionych do głosowania, a było 200). Mam podać jak to wyliczyłem? Po co wprowadzać ludzi w błąd? Dodam, że nie jestem mieszkańcem żadnej z miejscowości, po prostu zaciekawiły mnie te liczby. Pozdrawiam.

     • Tam jest taka retoryka, teraz dochodzą już do 50%. No bo skoro ZA bylo 400, a byli to mieszkańcy dwóch sołectw PN i Milocin, a 900 przeciw z calej Gminy to prawoe 50% bylo ZA. Szoku można dostać, że ktoś aż jest tak przesunięty względem rzeczywistości. Tak manipulując liczbami sprawiają wrażenie szaleństwa graniczącego z obłędem!

 8. To nie były konsultacje! Trzeba to jasno powiedzieć. Zebranie wiejskie i uchwała tam podjęta ma większą moc prawną niż ta komedia, którą Baj nazwał „konsultacjami społecznymi”. Zdecydowana większość mieszkańców Pogwizdowa Nowego i Miłocina chce być częścią Rzeszowa! Tyle w temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ