SLD świętował 1 Maja i broni pomnika Czynu Rewolucyjnego. „Nie” dla fałszowania historii [FOTO]

24
Reklama

– Ktokolwiek przypisuje inną wartość temu pomnikowi, nie zna tradycji ruchu chłopskiego na Rzeszowszczyźnie – mówili działacze SLD, którzy we wtorek w Rzeszowie świętowali 1 Maja. 

 

Kilkudziesięciu działaczy SLD, głównie starsi, najpierw spotkało się przed pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej na placu Ofiar Getta. Wśród uczestników pierwszomajowego święta był m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który został nazwany „wspaniałym menadżerem, znanym nie tylko w Polsce, ale i w Europie”. Pojawił się także Tomasz Kamiński, były poseł SLD.  Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, orkiestra odegrała hymn państwowy, powiewały flagi biało-czerwone i Unii Europejskiej.

– To święto w aktualnej sytuacji politycznej w Polsce ma inny charakter. Aktualne elity polityczne łamią Konstytucję, odbierają nam prawa nabyte. Nie możemy się zgodzić na upolitycznienie sądów, które tracą swoją niezależność. Musimy protestować, musimy przywrócić normalność. Nie ma zgody na represyjność wobec pewnych grup zawodowych – mówił Jerzy Filipek, szef rzeszowskiego SLD.  

SLD marzy się, aby „wrócić do wspaniałych tradycji 1 Maja”. – Aby to był dzień, w którym ludzie za swoją ciężką pracę otrzymywali wyróżnienia, odznaczenia, nagrody. O te sprawy obecny rząd potrafi zadbać dla siebie, dla ministrów, a często zapomina się, by wyróżnić ciężko pracujących ludzi. Często pracodawcy zapominają o najuboższych ludziach. Zmienimy umowy o pracę – zapowiedział Wiesław Buż, lider SLD na Podkarpaciu. 

Po oficjalnej części uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie pod pomnik Czynu Rewolucyjnego. Tam rozdawano lewicową „Trybunę”. Po drodze wznoszono okrzyki: „Wolność, równość, demokracja”, „Wolne sądy”, „Konstytucja to rzecz święta”. Pod pomnikiem także złożono kwiaty. 

SLD stanowczo protestuje przeciwko planom usunięcia pomnika w związku z obowiązującą z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Działacze SLD twierdzą, że „pomnik jest symbolem Rzeszowa, ma głęboką treść” i upamiętnia ofiary manifestów i protestów chłopskich na Rzeszowszczyźnie w latach 1918-1939.  

– Ktokolwiek przypisuje inną wartość temu pomnikowi, nie zna tradycji ruchu chłopskiego na Rzeszowszczyźnie – mówił Jerzy Filipek. Ktoś z tłumu rzucił: – Ten jest debilem.  A Filipek kontynuował, nazywając tych, którzy nie znają historii pomnika, „zawodowymi oszustami”. – Najgorsze, że robią to urzędnicy państwa polskiego. Fałszują piękną historię za pieniądze podatników. Kłania się elementarna wiedza historyczna – podkreślał Filipek. 

Przypomniał ofiary ruchów chłopskich w latach 1918-1939, m.in. Republiki Tarnobrzeskiej, Powstania Leskiego, którego przywódcy w 1932 roku zostali powieszeni, zastrzelenie pięciu chłopów w Nockowej w 1936 r. – Represje były bezwzględne. Niszczono domostwa, żywność, bito domowników – mówił Jerzy Filipek. 

Według działaczy SLD, pomnik Czynu Rewolucyjnego „upamiętnia heroizm i determinację chłopów Rzeszowszczyzny w zrywie rewolucyjnym”. – To nie tylko symbol miasta, ale symbol chłopskiej krwi przelanej na Rzeszowszczyźnie. Nie zgadzamy się z represyjnością państwa polskiego, które wykonawcą jest niejaki IPN, kierujący się nienawiścią, chęcią zemsty i rewanżu. Chłopi bronili godności w walce o lepszej jutro. Pomnik upamiętnia ich heroizm. Nie można udawać, że nic się nie stało – uważa Filipek.  

Wiesław Buż twierdzi, że pomnik Czynu Rewolucyjnego powinien wrócić do rąk miasta. W 2006 roku, decyzją ówczesnej Rady Miasta Rzeszowa, oddano go za symboliczną złotówkę zakonowi oo. Bernardynów. – To było bezmyślne – uważa dzisiaj Buż. – Bernardyni nie dbają o pomnik, nie sprzątają wokół niego. Pomnik wybudowano ze składek mieszkańców, wpisał się w pejzaż miasta. To wstyd, jak on teraz wygląda. Wygląda tak, jakby był bezpański – mówi nam Buż. 

Działaczom SLD w głowie się nie mieści, że ktoś próbuje w ogóle podnieść rękę na pomnik. – Jego usunięcie będzie symbolem PiS-owskiej rewolucji – dodaje Wiesław Buż. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

24 KOMENTARZE

 1. Historia była, jest i będzie mega ważna dla naszego narodu. Naród bez historii nie jest wstanie przetrwać. Tylko problemem jest kiedy ta hisotroai dzieli, bo nikt nie chce uznać ją taką jaką jest tylko szukasz korzyści politycznych czy też innych dla siebie i swojego otoczenia. Jednak chwała ludziom, za to co robią, że pamiętają. Teraz w niedzielę w Przewrotnym będą czcić takich ludzi http://www.rzeszowskieinfo.pl/obchody-75-rocznicy-pacyfikacji-przewrotnego/ – którzy walczyli o Polskę w taki sposób jak mogli. Wiadomo, nie zawsze odnosimy historyczne zwycięstwa, jednak cały czas walczymy i wielkie brawa za to Polakom!

  Historii nie zmieninymy, możemy tylko chcieć zrozumieć drugą stroną sporu, co tylko wyjdzie wszystkim na dobre.

 2. „Chłopi bronili godności w walce o lepszej jutro” – hahahaha chyba można ich nazwać siłami które tylko czekały aż armia Czerwona wkroczy do świeżo odrodzonej polski i przyniesie nam kaganek komunizmu… Nic dziwnego że byli konsekwentnie eliminowani jako zagrożenie dla kraju.

  „Pomnik wybudowano ze składek mieszkańców, wpisał się w pejzaż miasta.” -jeszcze trzeba było dodać że z dobrowolnych składek ludzie normalnie kupowali cegiełki żeby to mogło powstać i zaciągali kredyty żeby tylko dać na budowę xD …a może to władze same decydowały o zabraniu mieszkańcom jakiegoś procenta od wypłaty? 😉

 3. Komuszki i ich pomniki, trzeba poczekać te kilka lat, na zdjęciach widać że już niedługo będą robić ferment, sowiecki gatunek na wymarciu w Rzeszowie.

   • Każdy wie co sowieci robili i ile lat byliśmy zniewoleni, teraz masz dżihad? Co w ogóle porównujesz? Siedzisz przed komputerem i pierdzisz w stołek, tak ci źle, nikt ci nie zgwałcił siostry, nikt ci nie zatłukł ojca w celi, bidulek żyjący w pisowskim dżihadzie… może zrób wydarzenie na fejsie?

   • Gdybyś napisał to za komuny, za dwie godziny miałbyś z domu SB i ZOMO.
    Jedni przewracaliby dom do góry nogami, od tych drugich zebrałbyś parę pał.

 4. Towarzysz Buż to ci dopiero hipokryta. Mówi o najuboższych? A do swojej korporacji taksówkarskiej przyjmuje tylko wybranych. Tych co mają kilkuletnie samochody. Te kilkuletnie pojazdy często są w gorszym stanie technicznym niż reszta, ale nie o tym. Co z biedniejszymi panie Buż?

 5. ,,Boj to jest wasz ostatni,, liczba ,,czerwonej szarańczy,, ubywa z każdym tygodniem.Pozostało niewielu emerytowanych członków egzekutywy którym marzą sie czasy kiedy dla niektórych były talony na samochody czy przydziały dodatkowe materiałów budowlanych czy innych dóbr reglamentowanych.Co drugi teraz ma darmowy przydział na ,,pampersa,, i czeka na sprawiedliwe sady ale juz na ziemskie niech nie liczy bo nigdy nie były sparwiedliwe i jeszcze dłgo trzeba czeka na oczyszczenie.Rudy z SLD jak jest jakaś zadyma tam jest zawsze pomocny choć ostatnio były prezes PGR w Lubeni coś mało aktywny.

 6. Uważam że jedni i drudzy fałszowaniu historię na to są dowody i dalej się to robi. Ale po co burzyć ten betonowy kolos co on nikomu nie przeszkadza. A przypomina młodym i starym prawdziwa i wypatrzony historię. Ten monument on się wrosl w miasto Rzeszow. Uważam że za te pieniądze co potrzeba włożyć w wyburzenie ofiarować niepelnosprawnym ziemi podkarpackiej.

 7. Czyli co świętowali -tkzw „Rabacje”
  To jest spalenie 500 dworów na podkarpaciu wyrżnięcia 200 właścicieli ziemskich + zabicia ponad 800 innych osób
  I oni bełkoczą że nie znam historii -dobre sobie sami sie uczcie historii bo ją fałszowaliście od 1945 do dzisiaj ale to już ostatnie podrygi :
  Uwaga idziecie w niebyt za chwile 4-ry dechy i łopatą w dupe dostaniecie a Wam sie marzy trybuna i defilada no nie :
  to se ne wrati

 8. Jako PZPR sami fałszowali historię. PiS to ich godni następcy. Do PiS pouciekały wszystkie przefarbowane komuchy i esbeccy donosiciele: piotrowicz, kaczyński, kuchciński i wielu, wielu innych…

 9. „SLD „Nie” dla fałszowania historii”
  Dobrze, że ich mamuśka, nieboszczka PZPR historii nie fałszowała.
  Przez prawie 50 lat kazała nam myśleć, że polskich oficerów w Katyniu zabijali Niemcy.
  A 17 września 1939 przyszła bratnia pomoc ze wschodu, która wyzwoliła lud pracujący.

 10. Sam bym poszedł w obronie pomnika ale nie pod flagą SLD 🙁
  Dlatego nie widać na zdjęciach młodych ludzi bo to nie ta partia 🙁
  Ich czasy już nie wrócą:(

 11. Ooooo! Nawet sołtys się pojawił. Jak to musiało być miło powspominać z kolegami stare dobre czasy, przypomnieć sobie ten niezapomniany klimat partyjnych, pierwszomajowych pochodów!

Comments are closed.