Kto zajmie się rozbudową ul. Podkarpackiej? Ratusz szuka wykonawcy

1
Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Miejski Zarząd Dróg szuka firmy, która rozbuduje ul. Podkarpacką na odcinku od ul. 9 Dywizji Piechoty do granicy Rzeszowa. Cała inwestycja ma być zrealizowana do końca października 2018 roku.

W marcu władze samorządu podkarpackiego oraz miasta Rzeszowa podpisały umowę na dofinansowanie rozbudowy ul. Podkarpackiej, które wyniesie 36 mln zł. Chodzi o niespełna 2-kilometrowy odcinek drogi.

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ogłosił przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 56 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wykonawcę poznamy końcem maja. Całość robót z kolei ma się zakończyć w październiku przyszłego roku.

– Mamy nadzieję, że najpóźniej w lipcu rozpocznie się budowa – mówi Andrzej Świder, dyrektor MZD. – Teraz praktycznie z każdym przetargiem wiążą się liczne odwołania lub protesty mieszkańców, ale nawet gdyby takie sytuacje pojawiły się w tym przypadku, nie powinno to wpłynąć na  ustalony termin zakończenia prac – dodaje.

Rozbudowa ulicy Podkarpackiej wiąże się m.in. z wyburzeniem pięciu budynków, które z nią kolidują. Właściciele tych obiektów będą mogli liczyć na odszkodowania. – Ich wysokość będzie zależeć od wartości rynkowej budynku. Oceny będzie dokonywał niezależny wykonawca – wyjaśnia dyrektor Świder.

Rozbudowa niespełna 2-kilometrowego odcinka DK 19 będzie polegała na poszerzeniu drogi z jedno do dwujezdniowej. Przetnie ją pas zieleni. Droga poprawi połączenie Podkarpacia ze Słowacją w Barwinku. DK 19 jest główną arterią wyjazdową z Rzeszowa i wschodniej części Polski w kierunku południowym.

Inwestycja zakłada również budowę dwóch skrzyżowań na przecięciu ul. Podkarpackiej z ul. Beskidzką i ul. Jarową oraz na przecięciu ul. Podkarpackiej z ul. Zwięczycką. Ponadto powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe na długości niespełna 4 km, a także dziewięć przejść dla pieszych. Zostanie też wymienionych 113 latarni.

Przebudowę czeka również sześć zatok autobusowych. Zostanie również rozebrany i wybudowany nowy przepust na potoku Paryja.

Obecnie firma Skanska zajmuje się budową łącznika od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9. Dywizji Piechoty do węzła S19 Rzeszów Południe (Kielanówka) na odcinku 3,46 km. Prace mają zakończyć się 15 listopada br.

Kolejną ważną inwestycją jest droga o długości 6 km, która połączy al. Sikorskiego z ulicą Podkarpacką. To będzie południowa obwodnica miasta. Na zaplanowanym odcinku powstanie również most o długości około kilometra.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Nic z tego mostu na ponad 1000 metrów nad rozlewiskiem nie będzie będą kontrole NIK całego tego procesu koncepcyjnego.Bo nie może być tak że buduje się most nad rzeką na ponad 1000 metrów a rzeka ma 30-40 metrów.

Comments are closed.