Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie rozpoczyna cykl „Opowieści z podróży”. W czwartek (23 maja) spotkanie ze znanym żeglarzem Krzysztofem Baranowskim.
„Opowieści z podróży” to cykl spotkań z reportażystami, podróżnikami i globtroterami, którzy poprzez swoje książki i zawarte w nich historie pokazują nam świat i pomagają odkrywać jego fascynującą różnorodność.
– Będziemy rozmawiać o bliższych i dalszych wyprawach, o byciu w drodze, o miejscach, do których być może nigdy nie uda nam się trafić osobiście – zapowiada Natalia Szwedo z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Spotkania będą w agendach WiMBP od maja do listopada br. Projekt „Opowieści z podróży” dofinansował Fundusz Promocji Kultury, którym zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszym gościem cyklu będzie Krzysztof Baranowski, żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, filmowiec, autor ponad 20 książek propagujących żeglarstwo (m.in. „Kapitan kuk”, „Droga na Horn”, „Dom pod żaglami”, „Praktyka oceaniczna”).
Baranowski jest twórcą słynnej Szkoły pod Żaglami, łączącej naukę żeglowania z nauką zgodną z programem określonej klasy szkolnej i inicjatorem budowy legendarnych żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”.
Krzysztof Baranowski jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął w samotności kulę ziemską: w latach 1972-73 drogą na Horn pokonując 35 424 mil morskich na trasie Newport – Kapsztad – Hobart (Tasmania) – Stanley (Falklandy) – Plymouth oraz w latach 1999-2000 trasą równikową, której szlak prowadził przez Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australię, Seszele, Morze Czerwone i Morze Śródziemne.
Czwartkowe spotkanie z Krzysztofem Baranowskim w WiMBP (ulica Sokoła 13) rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.
redakcja@rzeszow-news.pl
![Marsz Równości w Rzeszowie. W sobotę duże utrudnienia w centrum miasta [TRASA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/marsz-rownosci-rzeszow-news-218x150.jpg)



![Zderzenie ciężarówki i dwóch osobówek. Droga była zablokowana przez ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/strzegocice-kolizja-ciezarowka-dwa-samochody-osobowe-02-218x150.jpg)
![Kulisy nocnej obławy na uciekinierów. Obława w podczerwieni: sceny jak z Predatora [ZDJĘCIA] obława podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zatrzymanie-uciekinierow-podkarpacie-218x150.png)
![Zderzenie dwóch samochodów na DK84 na Podkarpaciu. Są ranni [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-stefkowa-osp-stefkowa0-218x150.jpg)

![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)






![S19 Babica – Jawornik coraz bliżej. Podkarpacka estakada będzie najwyższa w Polsce [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/s19babica-jawornik-estakadaes26-fotgddkia5-218x150.jpg)



![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)









![Nowy samolot Politechniki Rzeszowskiej. Kosztował około 2 miliony złotych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/nowy-samolot-politechnika-rzeszowska0-218x150.jpg)
![Nowa szkoła w Rzeszowie już gotowa. Co zyskają uczniowie z Matysówki? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/szkola-matysowka-rzeszow-nowa-3-218x150.jpg)

![IX LO w Rzeszowie w przebudowie. Powstaje nowy segment, hala sportowa i schron [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/9liceum-ogolnoksztalcace-rzeszow-przebudowa-1-218x150.jpg)
![Pierwsze takie muzeum na świecie. Podkarpacka perła turystyczna przejdzie wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/muzeum-bobrka-modernizacja-218x150.jpg)





![Marsz Równości w Rzeszowie. W sobotę duże utrudnienia w centrum miasta [TRASA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/marsz-rownosci-rzeszow-news-100x70.jpg)


