– Moja rezygnacja to akt solidarności z artystami oraz sprzeciw wobec cenzury, na którą nie mogę się zgadzać. Chcę pokazać, że w muzyce chodzi o coś więcej niż tylko o pustą sławę – tłumaczy Arek Kłusowski, rzeszowski wokalista.
Arek Kłusowski nie wystąpi podczas 54. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (9-11 czerwca) podczas koncertu “Debiuty”, który ma się odbyć w drugiej dzień festiwalu. Konsekwencją takiej decyzji będzie brak możliwości występowania w telewizji publicznej.
„Udział w konkursie był moim wielkim marzeniem. Dziękuję wszystkim za słowa wsparcia i wiarę we mnie. Solidaryzując się z resztą artystów rezygnuję z udziału w tegorocznym konkursie „Debiuty” w TVP. To nie czas ani miejsce na taki debiut” – napisał na swoim Facebooku Arek Kłusowski.
Kłusowski: Muzyka to wolność
„Przepraszam wszystkich, którzy pracowali ze mną przy piosence “To już za nami”: zespołowi, producentowi i managerom. “Wiele się zdarzyło, tyle się zmieniło.. Czekamy znów na drugą szansę”! – dodał rzeszowski wokalista.
Artysta taką decyzję odjął, kiedy okazało się, że TVP wykluczyła z koncertu “Premiery” zespół Dr Misio, którego frontmanem jest Arkadiusz Jakubik, tłumacząc, że teledysk do piosenki „Pismo” ma „nieemisyjny” charakter. Dlaczego? Bo jest krytyką współczesnego Kościoła katolickiego.
– Moja rezygnacja to akt solidarności z artystami oraz sprzeciw wobec cenzury, na którą nie mogę się zgadzać – tłumaczy Arek Kłusowski w rozmowie z Rzeszów News.
– Chcę pokazać, że w muzyce chodzi o coś więcej niż tylko o pustą sławę. Muzyka to wolność słowa i myśli. Jestem człowiekiem, który pracuje na emocjach, jestem człowiekiem, który emocje wywołuje w innych, a wokół festiwalu jest sporo emocji negatywnych. Nic dobrego z tego nie wyjdzie – dodaje.
“Brawo”, “Mega szacun”
Fani Kłusowskiego uważają, że wokalista dobrze zrobił rezygnując z występu na opolskim festiwalu.
„Czekałem na to”, „Brawo! Marzenia się spełniają tylko czasem trzeba poczekać! Aruś, będzie jeszcze nie jedno Opole! Jestem dumny, że mam takiego kumpla!!!”, „Brawo” – piszą w komentarzach fani Arka Kłusowskiego na jego oficjalnym Facebooku.
„Jestem z Ciebie bardzo dumny. Wiem jak ciężko pracowałeś”, „Mega szacun”, „Aro moim idolem!!!”, „Szacunek bratku” – dodają internauci.
Rzeszowski wokalista w Opolu miał zaśpiewać najnowszy utwór „To już za nami”, który znajdzie się na jego debiutanckiej płycie „Mimowolnie” już pod koniec tego roku.
W Opolu nie wystąpi również pochodzący z Jasła Michał Szpak. “Kochani. Nie zobaczymy się w tym roku na Festiwalu w Opolu. Do zobaczenia (być może…) za rok” – napisał Szpak na Facebooku.
Gwiazdy rezygnują
Z koncertu „Premiery” w Opolu zrezygnowała też Kasia Popowska, bo jak napisała na Facebooku nie chce być „częścią festiwalu, który coraz mniej związany jest z muzyką”.
W Opolu nie wystąpią również tacy artyści jak: Kayah, Kasia Nosowska, Urszula, Andrzej Piaseczny, Katarzyna Cerekwicka, Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, zespoły Kombii, AudioFeels, Pectus, Blue Cafe, Papa D. a także Mateusz Ziółko, Szymon Wydra, Lanberry, Mesajah, Natalia Szroeder.
Z prowadzenia koncertu “Premiery” zrezygnował także Artur Orzech.
Cała „festiwalowa afera” rozpoczęła się, gdy okazało się, że Kayah nie będzie mogła wystąpić gościnnie podczas jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Maryli Rodowicz. Kayah znalazła się na nieoficjalnej “czarnej liście” TVP z powodu zaangażowania wokalistki w #CzarnyProtest”.
Władze Opola rozważają zorganizowanie oddzielnego koncertu, na którym mieliby wystąpić artyści, którzy zrezygnowali z występu na głównym festiwalu.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl


![O włos od rodzinnej tragedii. Dzieci alarmowały o pożarze i utknęły na balkonie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozar-stara-wies-218x150.jpg)



![75-latek na skuterze zderzył się z samochodem. Trafił do szpitala [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-motorowerzysta-samochod-04-218x150.jpg)

![Strategiczne centrum ratownicze na Podkarpaciu za ponad 18 mln zł. Inwestycja ruszyła [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/centrum-ratownicze-tarnobrzeg-3-218x150.jpg)






![Muzeum Podkarpackie po remoncie za 21 mln zł. To prawdziwa turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/muzeum-podkarpackie-krosno-25-218x150.jpg)
![Futurystyczna metamorfoza w Rzeszowie. Wieża telewizyjna ustąpi miejsca rzeźbie z betonu [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bloki-baranowka-nowe-218x150.jpg)
![Hotel Bacówka Radawa & SPA**** właśnie otworzył nowe skrzydło hotelowe [ZDJĘCIA & PROMOCJA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/radawa-spa-nowe-skrzydlo-00a-218x150.jpeg)
![Samochody w Rzeszowie pod lupą policji. Kierowcy stracili dokumenty za nadmierną emisję spalin [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/kontrole-spalin-rzeszow3-218x150.jpg)











![Setki milionów na szkoły podstawowe w Rzeszowie. Tak zmieniły się miejskie placówki [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szkoly-podstawowe-rzeszow-7-218x150.jpg)
![Studenci z Rzeszowa podbili Wielką Brytanię. Zdeklasowali konkurencję i sięgnęli po złoto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/euroavia-rzeszow0-218x150.jpg)

![Dwa kolejne kąpieliska otwarte na Podkarpaciu. Jedno z nich to absolutna nowość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/kapielisko-gniewczyna-lancucka0-218x150.jpg)

![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA] "Żwirownia" w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)









