Mocnym uderzeniem rozpocznie się Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (26-29 czerwca). W pierwszy dzień na scenie rzeszowskiego Rynku zobaczymy niezwykły projekt Vitolda Reka, niemieckiego innowatora kontrabasu – „East West Wind”.

Vitold Rek z Frankfurtu, wydając takie płyty jak „The Polish Folk Explosion”, zawsze łączył muzykę jazzową z folkiem. Już sama nazwa projektu „East West Wind” sugeruje kierunek, w jakim idzie artysta tym razem: przegląd różnych kultur i stylów muzycznych, będący przełamaniem granic i połączeniem ze sobą różnych tradycji.

Rek, Jaroslaw Bester i Ramesh Shotham przedstawiają utwory o różnych korzeniach, wykorzystując przy tym tematy z różnych krajów europejskich: polski folklor, muzykę klezmerską, pieśni szkockie, hiszpańskie i greckie – wszystko to w świeżych kompozycjach i aranżacjach. Rek, laureat prestiżowej niemieckiej nagrody Hessischer Jazzpreis 2013, jest dziś jedną z najważniejszych postaci w świecie jazzu, z charakterystycznym własnym brzmieniem, które jest doskonałą mieszanką muzycznej wrażliwości i genialnej techniki.

Tak samo genialny jest wybór obu partnerów: Jaroslaw Bester, założyciel znanej na całym świecie grupy Cracow Klezmer Band i Ramesh Shotham, który opanował wszystkie rejestry perkusji – włącznie z techniką beatboksu – i nadaje utworom porywające rytmiczne tło, bardzo uduchowione, ale zawsze z powiewem egzotyki.

W programie wystąpi izraelska śpiewaczka Michal Cohen, która dzięki swoim jemeńskim korzeniom i przejmującej grze sefardyjskiego timbru nadaje muzyce „East West Wind” głęboką treść i niepowtarzalną atmosferę.

„East West Wind” to międzynarodowy projekt, który nawiązuje do bogatej, multikulturowej tradycji regionu południowo-wschodniej Polski. To tu na przestrzeni wieków przenikały się tradycje różnych kultur. „East West Wind” to koncert, podczas którego widoczne będą wpływy żydowskiej, bałkańskiej, ukraińskiej oraz polskiej muzyki ludowej. Będą to współczesne aranżacje niesamowicie utalentowanych muzyków z Ukrainy, Izraela, Polski i Indii.

Koncert odbędzie się w czwartek (26 czerwca) na scenie rzeszowskiego Rynku. Początek o godz. 20:00.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama