Z Galerii Rzeszów ewakuowano ok. 3000 osób. Runął sufit. 7 osób rannych [ZDJĘCIA]

104
Reklama

16-letnia dziewczyna i 17-letni chłopak są wśród siedmiu osób poszkodowanych na skutek runięcia części podwieszanego sufitu w jednym ze sklepów w Galerii Rzeszów przy al. Piłsudskiego. 

 

O zdarzeniu, do którego doszło w niedzielę po godz. 11:00, poinformowali nas Czytelnicy Rzeszów News. „Pracownicy stoją pod galerią. Pełno straży pożarnej” – przekazywali nam Czytelnicy. „Widziałem wybiegających, spanikowanych ludzi. Wybiegali drzwiami od wiaduktu Tarnobrzeskiego. Jedna pani w staniku wybiegła. Sporo karetek i straży w okolicach Galerii Rzeszów – dodawali inni Czytelnicy. 

Do zdarzenia doszło w salonie odzieżowym „Szachownica” na pierwszym piętrze galerii. Anna Klee z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie poinformowała nas, że w sklepie oberwał się podwieszany sufit o wymiarach ok. 40 na 50 m. Z pierwszych informacji wynikało, że ranne zostały cztery osoby. 

Po 12:00 liczba poszkodowanych wzrosła do siedmiu osób. Wśród nich są dwie osoby nieletnie: 16-letnia dziewczynka i 17-letni chłopak. Pozostałe osoby to dorośli w wieku od 25 do 45 lat. Sześć osób przewieziono na badania i obserwacje do trzech rzeszowskich szpitali przy ulicach Szopena, Lwowskiej i Rycerskiej. Wszyscy są przytomni. Wstępnie wiadomo, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

– Administrator obiektu podjął decyzję o ewakuacji galerii – dodaje Anna Klee. Wcześniej pojawiły się informacje, że ewakuowano także klientów i pracowników hotelu, który znajduje się w galerii. To się jednak nie potwierdziło. Po południu policja podała, że z obiektu ewakuowano ok. 3000 osób. 

– W momencie, gdy sufit runął, w sklepie było około 50 osób. W sklepie zawaliło się około 200 m kw podwieszanego sufitu – mówi Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. Na miejsce zdarzenia przyjechało siedem zastępów straży pożarnej i 17 strażaków. W pogotowiu była specjalistyczna grupa poszukiwawcza strażaków z Dębicy.

– Galeria została zamknięta – dodaje Betleja. Ewakuacja galerii zakończyła się po 13:00. Około 13:30 swoją pracę zakończyli strażacy, na miejscu pracowali policjanci i pracownicy nadzoru budowlanego. Po południu strażacy znów wrócili do galerii, bo okazało się, że uszkodzony został uszkodzony system przeciwpożarowy i włączyły się zraszacze. 

– Wszczynamy postępowanie, które ma ustalić przyczyny zawalenia się sufitu – mówi Rzeszów News Krystyna Janicka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Rzeszowie. – Właściciel galerii będzie musiał zlecić opracowanie protokołu bezpieczeństwa użytkowania pozostałej części galerii. Będziemy kontrolować, czy taki protokół posiada – dodaje Janicka.

Do ustalenia przyczyn runięcia sufitu sklepu zostanie także powołany biegły. Na razie nie wiadomo, czy w poniedziałek Galeria Rzeszów będzie otwarta. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

104 KOMENTARZE

 1. ja już tam nie jeżdżę autem odkąd wprowadzili szlabany i zamontowali jakieś wysokie odbojniki na wyjeździe z parkingu piętrowego o które zahacza się kołami – a teraz już nawet nie będę już tam chodził bo cała ta tandetna galeria pęka, przechyla się w kierunku ul. Czarnieckiego i w końcu dojdzie do tragedii…

 2. a ja wam powiem, ostatnio lipiec/sierpień w szachownicy, lała się woda z sufitu, przeciekało w kilku miejscach, byłem w tedy w sklepie i dziwiłem się dlaczego nic z tym nie robią, tylko podstawili wiaderka… może ma to związek z zawaleniem?

 3. Krzydztof.J. jak go wieźli do poszukiwania dziewczyny która zaginęła w oklolicsch Rzeszowa powiedział spontanicznie i krótko kiedy spojrzał w kierunku galerii”Tutaj zginie wiele osób” a to bylo kilka lat temu. A zastanawialiscie się czego szyby pękają w tej galerii co jakiś czas???

 4. Odpowiedź była skierowana do cwaniaczka „e”. Taki kontratak. Widzę, że to był strzał w 10. Miałem nadzieję, że ta opinia jest mocno przekoloryzowana. Jednak nie jest.
  Zapamiętajcie jedno… kasa to nie wszystko.
  Do ludzi ze wsi i samej wsi nic nie mam. Wkurzają mnie tylko cwaniaczki i szpanerzy.

 5. Popieram. Rzeszów jest stolicą województwa i należy do wszystkich mieszkańców województwa. Ma się rozwijać dla dobra nasz wszystkich. Jeżeli komuś przeszkadza dynamiczne społeczeństwo i ambitni ludzie, którzy przyjeżdżają do Rzeszowa, ludzie którym miasto zawdzięcza swój rozwój to polecam pojechać do Tarnowa. Miasto które kiedyś było takie jak Rzeszów, nawet lepsze – teraz jest cywilizacyjnie w XIX w.
  p.s.
  Moja rodzina mieszka w Rzeszowie od co najmniej od 5 pokoleń.

 6. Więcej mnie tam nie zobaczycie. Może jeśli ludzie zrezygnują z zakupów to właściciele takich obiektów przemyślą sprawę i zadbają o to żeby nie narażać życia ludzkiego.

 7. Odnośnie tej galerii mogę dodać tylko opis sytuacji, która miała miejsce zaraz przed samym otwarciem. Aby straż pożarna mogła odebrać budynek, panowie z ekipy budowlanej stawiali ścianę działową w pobliżu pseudo „fontanny”. Odbiór był w nocy, i zaraz po tym jak strażacy opuścili obiekt ściana została zdemontowana bo oczywiście psuła estetykę całego głównego holu. Kilka godzin póżniej było wielkie otwarcie. System przeciw pożarowy, również podczas otwarcia nie był sprawny. Panowie jeździli na zwyżce i uzupełniali wodę w systemie, żeby tylko przeszejść odbiór. Ekipy które tam pracowały opowiadały o kilku/kilkunastu innych „fuszerkach” np. problemach konstrukcyjnych jakie mieli w hotelu. To, że ktoś zgodził się na dopuszczenie tego obiektu do użytku jest hipokryzja i pokazuje co mogą kontakty, władza i pieniądze.

 8. Jestem ciekawa, który sklep będzie następny. Niby mają sprawdzać te sufity, ale nigdy nic nie wiadomo. Może zamiast sufitu, to cała galeria runie? Wszystko jest możliwe.

 9. Facio nie zapominaj ze to miasto wojewodzkie. I jako mieszkaniec masz z tego zajebiste korzysci. A my jako mieszkancy tego wojewodztwa mamy prawo przebywac w NASZYM miescie wojewodzkim. Tyle i idz juz spac bo gasze swiatlo.

 10. do Gardzewami: frajerze to my sie z ciebie smiejemy, LOL
  Piszesz farmazony i oceniasz ponad 2 milony ludzi na podstawie paru komentarzy na forum, pora na lekarza.

 11. Kościół, Jackowski i rejestracje… Ciemnogród podkarpacki pokazuje właśnie dlaczego inne województwa się z Was śmieją. Spada podwieszany sufit a wy piszecie z pretensjami do właściciela budynku zamiast do właściciela lokalu który ten sufit montował. Żeby zrozumieć różnicę i ogarnąć się w temacie idźcie do kościółka pomodlić się o rozum. Nigdy na to nie jest za późno.

 12. Dlaczego mamy przeprowadzać się od siebie ? Rodowitym mieszkańcom może się nie podobać najazd uchodźców ekonomicznych i studentów. To nasze prawo, jeśli Ci to przeszkadza to się wyprowadź. Proste.

 13. Jeśli komuś nie podoba się społeczeństwo, które mieszka, przebywa w rz, może się przeprowadzić do większego miasta… Tylko wtedy to on będzie wieśniakiem z rz ze wschodu.

 14. Pani Janicka Inspektor powiatowy powinna być wyłączona z tego postępowania jako pełniąca funkcję Inspektora nadzoru w czasie budowy jak wynika z komentarzy. Myślę że o tym sama powinna wiedzieć jak i prokurator który został powiadomiony chyba jest na miejscu zdarzenia bo są osoby poszkodowane. Jest to konflikt interesu. I to już kolejne takie zdarzenie

 15. Jak napisał inspektor.p ; poszkodowani niech nie idą na żadne układy z właścicielem Galerii ( bo zamota w głowie da kwiatki i w rączkę pocałuje i obiecanki cacanki ) tylko udać się do kancelarii adwokackiej nie z układu z tym Panem byłem PZPR a mogą otrzymać odszkodowanie i to nie małe. Proszę przekazać to dla poszkodowanych i ich rodzin co w szpitalu jak i innych co byli w tym czasie i doznali szoku stresu. To może mieć swoje następstwa w przyszłości wchodząc do takich budowli. Pozdrawiam i współczuję poszkodowanym tym bardziej jak napisano dwoje osoby w wieku 16 i 17 lat

 16. Tak to jest jak się zmienia projekt w trakcie budowy! Przecież fundamenty miały być „palowane”, niestety w trakcie lania fundamentów projekt zmienili i fundamenty są gołe jak Święty Turecki.

 17. Taki pan z Rzeszowa jedzie w Kraków z rodziną na wycieczkę to zaparkuje w Wieliczce i później komunikacją miejską bo miasta nie zna a i tramwajów się boi

 18. Były dwa zawały,bo serce miasta tak biło do ukochanej.Powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego i wydziałem architektury który wydaje zezwolenia na budowe niezgodnie z polskimi nirmami albo odstępstwami na ppolecenia naczelnika powinna zając sie prokuratura z urzędu.Nie jest pierwszy przypadek kiedy robota się robi a fuszerkę muszą dopiero wytykać mieszkańcy palcami.To nie tylko Akademia,Europa II.galerie min Castorama ale łącznik autostradowy do A4 gdzie woda podmyła podłoże czy remont ul.3 maja, czy budowa ul.Wywrockiego.Co będzie jak zaczną osiadać budynki wysokościowce przy WSK czy powstałe na terenach zalewowych koło Wisłoka budowane na olszynkach na które zezwolenie dostali znajomi deweloperzy.Jak mógł powstać hotel a teraz dopiero ze względów bezpieczeństwa inwestor dostał pozwolenie na dodatkowe windy zewnętrzne,to wcześniej nie było takiej potrzeby budować.A co jakby się coś np. wydarzyło, jakaś poważna awaria na 8 pietrze w hotelu to kto ludzi z tego obiektu uratuje jak jest w obiekcie tylko dwie windy,podobnie jak w wielu wieżowcach w Rzeszowie.

 19. Inspektor budowlany Pani Janicka dla swego dobra i możliwości posądzenia jej o konflikt interesu powinna odstąpić od kontroli i domagać się powołania NIEZALEŻNEGO inspektora nadzoru tj. z poza województwa podkarpackiego .Bo jak się tu czyta to były jakieś układy wykonawczo-odbiorcze gdzie wymienia się Panią Janicką która nadzorowała tą budowę a tym samym dokonywała wpisy w Dzienniku budowy że wszystko prawidłowo.A czy Pani Janicka też uczestniczyła i wydała opinię gdzie sufit się urwał w kinie Helios kilka misięcy temu.Bo to ma znaczenie w tym przypadku. A poszkodowani nich nie idą na żadne układy z właścicielem Galerii ( bo zamota w głowie da kwiatki i w rączkę pocałuje i obiecanki cacanki ) tylko udać się do kancelarii adwokackiej nie z układu z tym Panem byłem PZPR a mogą otrzymać odszkodowanie i to nie małe. Proszę przekazać to dla poszkodowanych i ich rodzin co w szpitalu jak i innych co byli w tym czasie i doznali szoku stresu. To może mieć swoje następstwa w przyszłości wchodząc do takich budowli

 20. „– Wszczynamy postępowanie, które ma ustalić przyczyny zawalenia się sufitu – mówi Rzeszów News Krystyna Janicka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Rzeszowie. – Właściciel galerii będzie musiał zlecić opracowanie protokołu bezpieczeństwa użytkowania pozostałej części galerii. Będziemy kontrolować, czy taki protokół posiada – dodaje Janicka.”

  hahahahahahahaha. Sporządzą ten protokół i co dalej… Jak będzie coś nie tak to zostanie nałożony na właściciela galerii mandat w wysokości 50 zł, no powiedzmy 100 zł lub sprawa trafi do sądu, w którym po 10 latach i 38 odwołania razem z kasacją sąd nie dopatrzy się nieprawidłowości 🙂 Cała Polska, tak jak z paleniem syfu w domkach jednorodzinnych czy nagminnym łamaniem przepisów kodeksu drogowego…

 21. Kiedyś, to budowało się trwałe, stojące przez kilkaset (może więcej) lat. A teraz? Byle jak, żeby było. Nie dziwmy się jak za niedługo zawali się kolejny sufit.

 22. Nie drugie zdarzenie!!!!
  To kolejne Helios i Szachownica to tylko czubek Góry lodowej. Zgłoszeń spadających listw z oświetleniem i wybulwiania podłogi…i zwalania, że to niby wina ekip remontowo-budowlanych… czy innych usterek masmedia nie ujawnią…bo wszystko jest tuszowane!!! A z pracowników zglaszających usterki robi się przewrażliwionych…. Ku Chwale Galerii!!!

 23. Czy Pani E. Menadżer hotelu Rzeszów w ramach rekompensaty gościom zwróci za noclego/dzień za przeżyty stres i przerwane przedobiadowe bunga bunga w pokojach.

 24. Nic dziwnego ze opada taki sufit gdy wykonawca podwiesza szyny glowne w odstepach powyzej 80 cm gdzie przy takiej powierzchni czasami nalezy odlegosc zmniejszyc do 60cm. Do niemiec na praktyke zapraszam gdzie tam kazda proba uchylenia sie od norm grozi rozebraniem takiej konstrukcji I wykonania jej od nowa wedlug standardow I przepisow

 25. Najśmieszniejsze w tym jest wymienianie rejestracji samochodu i pochodzenia. Większośc z Was ma korzenie ludzi którzy przyjechali ze WSI właśnie. Niby w czym masz sie czuć lepszy? Że masz RZ na kawałku blachy? U siebie ze znajomością topografi miasta niektórzy zakompleksieni kierowcy czuja sie jakby sprawowali w nim rządy. Tymczasem prawda jest taka że jeździecie tak samo jak inni.. tylko niektórym w tych pustych łbach imaginuje sie cos znacznie innego..

 26. I co? każdy popisze i tyle a jutro normalnie wszyscy pjójdą do pracy i po sprawie… no bo w sumie nic się nie wydarzyło dopiero może jak ktoś zginie następnym razem może ktoś wyciągnie jakieś konsekwencje. Ja nie będę się kłucić czyja to wina ale uważam że cały budynek powinien być dokładnie sprawdzony tymbardziej, że to juz druga taka sytuacja, no ale jak to mówią do trzech razy sztuka…

 27. ,,Tak mocno bije serce miasta,,,może za bardzo mocno biło bo stropy w galerii się zwaliły.Czy to już koniec czy dopiero początek ruchów dynamicznych płyty głównej na jakiej stoi galeria Rzeszów.Doprowadzi to do tego ze jeśli jest poważne zagrożenie zdrowia i życia to wynajmujący powierzchnie handlowe będą teraz mieli podstawy i pełne prawo zrywać jednostronnie umowy nawet te zawarte na 5 lat.Bo kto będzie chciała teraz pracować w Galerii Rzeszów czy Hotelu w którym nikt nie jest wstanie dać gwarancji że po 10 godzinach pracy wróci do domu cały.

 28. Mateusz Nie masz racji sufit z resztą budynku ma wiele wspólnego
  Ponadto odbiory o których mówisz owszem czasem się zdarzają
  Pracuję przy tym już 20 lat.
  Nawet przy tym budynku miałem okazję króciutko popracować
  Myślisz że czemu FABET Kielce opuścił te budowę ? Nie chcieli brać na swoje plecy odpowiedzialności

 29. Trzeba dodać że jest to już drugie zdarzenie związane z puszczaniem haków trzymających stropy podwieszane zakotwiczonych w syficie betonowym.Czy na te zdarzenia na jakiś wpływ ruch kolejowy szczególnie ciężkich składów towarowych.Wszyscy z fizyki chyba wiemy że mostach że względu na nakładanie fal wojsko nie idzie w szyku marszowym.Chyba że na to już drugie zdarzenie ma wpływ ruchy podłoża która składa się z płyty głównej o grubości chyba 70 cm a miała ta galeria w tym miejscu być budowana na palach. Ale palownice były wykorzystane na budowie autostrady A 4 i dokonano wielu zmian w procesie budowy w/w galerii.

 30. „Serce miasta” miało migotanie przedsionków, to stan przedzawałowy… odliczajmy wiec godziny, dni… kiedy to g*** się zawali. Gwiazdor, milicjant z Jasła może wtedy pójdzie siedzieć skoro za Graficzne nie poszedł.

 31. @Mateusz, proponuje ci odwiedzić bardzo dobrego lekarza, ale nie leczyć się na głowę a na nogi bo na tą pierwsza już za późno. Jesteś tak tępy ze szkoda słów.

 32. Większość osób komentujących to totalni idioci. Jak można mówić o tym, że galeria się zawali ?? Konstrukcja budynku nie ma nic wspólnego z sufitem podwieszanym który się zawalił. To wykonawca tego konkretnego sufitu jest za to odpowiedzialny. Nie ma cudów, przy tak dużych konstrukcjach ilość prętów, ich przekroje i jakość betonu są wyliczone i sprawdzane przed zalaniem. Pracuję kilka ładnych lat budując konkretne i duże budynki i wiem jak to wszystko się odbywa. To, że teraz buduje się szybciej niż kiedyś nie ma wpływu na wytrzymałość. Dawniej wznoszenie budynku trwało dużej bo nie było takiej technologi i wiedzy jaką mamy obecnie.

 33. III Przykazanie : Pamiętaj abyś dzień święty świecił !!!
  Zamiast na zakupy – do kościoła, zamiast na spacer po galerii – wspólne przebywanie z rodziną itd.

 34. Nadzór nad budowa sprawował chyba sam doctor specjalista od wszystkiego nawet od budowy obiektów komercyjnych.Latał w białym kasku naczelnik miasta Rzeszowa jakby miasto miało tam jakiej udziały.A co na to teraz powie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego P.Janicka która podobno nadzorowała budowę galerii. Ale podobnie bez zezwolenia od straży pożarnej działała przez wiele lat klub Akademia koło Galerii Europa II co zostało ujawnione w interpelacji jaka składał poseł z Podkarpacia w Sejmie.Podobne nieprawidłowości i brak zezwoleń od straży pożarnej jest przy przebudowie Galerii Grafika ale tam dokumenty i wnioski o pozwolenie na użytkowanie ktoś ukradł z archiwum Wydziału Architektury UM.Kiedy doczekamy sie szczegółowej kontroli wydziałów UM Rzeszów czy dopiero jak dojdzie do katastrofy budowlane podobnej jaka była w Katowicach.

 35. Gdyby nie chora polityka obecnego rządu (rozdawanie skradzionych pieniędzy) i nie praca na czarno w krajach UE to byś gówno miał nie kasę. Teraz „elyta” z pislamu przyjeżdża (SUVami na kredyt) do miasta, w niedzielę po mszy, poszpanować w galeriach za socjal. Dostaliście na kazaniu listę życzeń od księdza? ile wam pozwolił wydać? ile dziś na tacę poszło? zostanie dla dzieciaków na bułki z Makśmiecia??? Oby wam się cała galeria na łeb zwaliła, przynajmniej korków na mieście nie będzie. „Posdrafiam fas ciule”

 36. Tak się musi stać. Ważne są dochody galerii a to że zginie ileś osób to się napisze tragedia i po kilku miesiącach zapomną o tym bo będzie nowa galeria w Rzeszowie.

 37. Tylko to. Się zawalił sufit podwieszany a ludzie spuszczja się na temat konstrukcji galerii żenada. Zawinił fachowcy robiący stelaże itd w tych pomieszczeniach. Co ma beton do sufitu. Beton się nie zapadł. Ale Janusz sieją ferment. Jak spadnie za tydz lampa komuś na głowę to będą pisać tak się teraz buduje……

 38. To idzie w katastrofę budowlaną. Po za tym wszyscy którzy komentujecie: ile jadu w waszych słowach, wstydu nie macie. Już widzę kłótnie między Wami. Zachowajcie opinie dla siebie, piszecie tutaj takie rzeczy, bo nigdzie indziej nikt Was nie traktuje poważnie. Wiocha i tyle. Dobrze, że nikt nie zginął.

 39. „W pogotowiu była specjalistyczna grupa strażaków z Dębicy, która jest wyszkolona do poszukiwań osób w zawalonych obiektach”.

  Chyba do poszukiwań między wieszakami z ubraniami 😀

 40. Głosujcie dalej na FERENCA, który lekką ręką swojemu kumplowi z PZPR pozwala budować takie buble!
  Liczę na to, że poszkodowani wydoją Podkulskiego, jak należy!

 41. Wykonawcę można przekupić, nadzór budowlany można przekupić, ale praw fizyki przekupić się nie da. Pytanie która galeria następna, oraz która pierwsza się zawali …

 42. Powinni ci wprowadzić opłatę za wjazd do miasta i robienie smrodu.Ten można w sławojce lub oborze,a nie rozjeżdżać infrastrukturę miejską i psuć powietrze szlachcicu!!!Nie dotarła pod czerep taka „oczywista oczywistość”,że przez ostatnich „osiem lat żadnych dróg nie zbudowano”.Zamieniłeś „kunia i furmankę na lexusa i dróg nie rozpoznajesz!?Nawet premier na ten temat się wywnętrzał…a ten swoje.

 43. Nic nowego w Rzeszowie, większość budynków robiona oszczędnościowo, materiały niewiadomego pochodzenia, a inspektorzy tempi łykają każdą ściemę. Aż dziw bierze że dopiero teraz coś. Beton za 180 zł m3, to ciekawe z czego go robią.

 44. Tak sie teraz buduje byle szybko i byle jak… Developerzy robio to samo.. A są tacy co to dziadostwo i fuszerkę nazywajom rozwojem rzeszowa…Bożesz ty mój … widzisz i nie grzmotasz? Dobrze że chyba wszyscy żyjo… Tak?

 45. To ta Pani w staniku czy bez stanika wybiegła!?Już tu widzę komentarze nawiedzonych,że to kara boska za zakupy w niedzielę!!!Chore ideologicznie!!!Ale czy poprawne!?Trudno stwierdzić.Trzeba by na szkolenie w komitecie parafialnym co najmniej zasięgnąć języka.No bo jakby zamiast na zakupy,klienci poszli hurtowo dać na tacę,to złocone sklepienia nie spadły by im na głowy,o bieganiu w stanikach lub bez…nie wspomnę.Kara boska o!Według mnie szybko,byle jak i najtaniej(robota) runęło na głowy.Tylko ludzi poszkodowanych szkoda.Najmniej temu winni.

 46. Ta galeria sie rozwala, klatki schodowe popękane, sufity odpadają, to 2 taka sytuacja w tej galerii, wcześniej kino helios, gdzie jest nadzór budowlany!!!! Gdzie jakie kolwiek kontrolę!!! Czy naprawdę musi stać się tragedia żeby ktoś to zauważył?

Comments are closed.