Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Grudzień to najlepszy czas, żeby rozpocząć proces ewentualnego poszerzenia.

Procedurę trzeba zacząć od podjęcia uchwały ws. przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, potem uzyskać wyniki konsultacji z gmin, które w całości lub w części chcemy do miasta przyłączyć oraz stanowisko starostwa powiatowego i na koniec, za pośrednictwem Wojewody, wystąpić do MSWiA o podjęcie decyzji o zmianie granic. Ten ostatni krok musi być wykonany do 31. marca.

Projekty stosownych uchwał wpłynęły do mnie dzisiaj (9 grudnia), zatem będą przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa zaplanowanej na 20 grudnia. Ponieważ jest to jednocześnie sesja budżetowa (będziemy uchwalać budżet na 2017 rok), zanosi się na to, że obrady będą długie i burzliwe.

Prezydent złożył 3 wnioski (mapki obrazujące granice są w załącznikach):

 1. O połączenie z gminą Świlcza.
 2. O połączenie z gminą Krasne.
 3. O przyłączenie następujących fragmentów sąsiednich gmin:
 • z Gminy Boguchwała – części obszaru sołectwa Racławówka (Racławówka Doły);
 • z Gminy Głogów Małopolski:
  • obszaru sołectwa Miłocin,
  • obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy;
 • z Gminy Trzebownisko:
  • obszaru sołectwa Zaczernie,
  • obszaru sołectwa Nowa Wieś,
  • części obszaru sołectwa Jasionka.

O ile propozycja połączenia z gminą Krasne nie jest niczym nowym, zamysł opisany w punkcie 3 tylko nieznacznie różni się od poprzednich, zmierzających do „pozyskania” lotniska, to zamysł przyłączenia gminy Świlcza pojawia się po raz pierwszy. Warto więc dodać, że od 1. stycznia 2017 r., po przeniesieniu do Rzeszowa sołectwa Bzianka, Rzeszów będzie miał ok. 120 km2, a gmina Świlcza 108 km2.

To tyle podstawowych informacji. Na komentarze przyjdzie jeszcze czas.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

 1. Otóż to. Iście lewacka logika. Skoro ludzie zagłosowali przeciwko pomysłowi władzy znaczy się nie mieli wszystkich faktów by podjąć prawidłową decyzję tudzież wręcz nie wiedzieli co robią gdyż ulegli propagandzie drugiej strony.

 2. Wg mojej oceny najważniejszy dla Rzeszowa jest kierunek północny (nie jestem odkrywcą w tym temacie). Zatem do miasta powinny zostać przyłączone 2 miejscowości z gminy Głogów tj. MIŁOCIN i POGWIZDÓW NOWY (typowa zabudowa podmiejska, zwłaszcza w Miłocinie). Z miejscowościami gm. Trzebownisko będzie bardzo trudno i uważam, że żadna z proponowanych do włączenia miejscowości nie wejdzie w granice Rzeszowa. W gminie Świlcza na pewno nie będzie zgody a co do gm. Krasne – nic nie można wykluczyć (choć np. Palikówka, Strażów to tereny rolnicze, gospodarstwa – dlatego jestem na NIE dla całej gminy Krasne, jedynie popieram włączenie części tej gminy). W planach jest też połączenie z częścią Racławówki – RACŁAWÓWKA DOŁY i tu jestem ZA (budownictwo mieszkaniowe). Dziwi mnie fakt braku Matysówki, gdzie było bardzo wysokie poparcie ZA włączeniem do miasta w 2016. MATYSÓWKA powinna zostać również częścią Rzeszowa („kontynuacja: os. Zalesie oraz brak połączenia drogowego z Tyczynem). I na tyle wystarczy. Trzy cale miejscowości (Miłocin, Pogwizdów, dodać Matysówkę) i część jednej (Racławówka – Doły).

 3. Owszem chcemy szanownego prezydenta FErenca za to nie chcemy gminy Krasne która utrudnia wejście gminy do Rzeszowa! Za moje podatko gmina Krasne roznosi ulotki które zniechęcają mieszkańców, zamiast dac biednym albo zrobic z tego cos porzytevznego to kasa idzie na makulaturę ! Niech urzędnicy gminy krasne w końcu przyjmą porażkę na klatę ! Szkoda słów mocherowe berety !

 4. Mam nadzieję, ze codziennie do Rzeszowa pan nie przyjeżdża i nie korzysta z dróg i z niczego innego co zostało zbudowane za Nasze , mieszkańcow miasta, podatki….

 5. Dajcie już sobie spokój z tą gminą Krasne! Jest poza waszym zasięgiem i w najbliższych latach demokratycznie jej nie przejmiecie, chyba że Ferenc wymyśli jakiś fortel i przepchnie pomysł połączenia wbrew woli mieszkańców gminy. Budujcie sobie te piękne rzeszowskie osiedla w Rzeszowie, a nie na terenach naszej gminy! Nie chcemy tu nowego wspaniałego świata p. Prezydenta na wzór Nowego Miasta.

Comments are closed.