Pokazy Grupy Żelazny, formacji Cellfast Flying Team, The Flying Dragons Team, 3AT3 Flying Team, Jerzego Makuli, Łukasza Czepieli, a także koncerty Kayah i Krzysztofa Zalewskiego – to część atrakcji II Podkarpackich Pokazów Lotniczych. 25 czerwca odbędą się w Jasionce.

[Not a valid template]

 

Organizatorami Pokazów jest samorząd podkarpacki wspólnie z Politechniką Rzeszowską, która w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia. Impreza będzie też częścią obchodów 70-lecia Aeroklubu Rzeszowskiego i 40-lecia Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz. II Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się na terenie Aeroklubu Rzeszowskiego w Jasionce.

Najwięksi twardziele wśród pilotów

Znamy już program imprezy lotniczej. Największą atrakcją Pokazów będzie występ Grupy Żelazny. To jedyna w Polsce cywilna grupa akrobacyjna, która kata na tłokowych, charakterystycznych, biało-czerwonych samolotach Zlin Z-526 i Extra-330 LC. Mówi się, że to „najwięksi twardziele wśród pilotów.” Bo niełatwo wykonywać podniebne akrobacje w zespole.

Akrobacja zespołowa jest o tyle wymagająca, że samoloty są blisko siebie. Nie ma takiej dynamiki, jak indywidualnie, te zagrożenia wynikają z bliskości innych samolotów. Podczas takiej akrobacji samoloty mogą lecieć w odległości 2-4 metrów od siebie z prędkością dochodzącą do 300 km/h.

Pokazy Grupy Żelazny to maksimum koncentracji i skupienia zarówno dla samych pilotów, ale także dla widzów, którym trudno oderwać oczy od „żelaznych” beczek, mijanek i wiraży. Formacja słynie z wykonywania najtrudniejszych i najbardziej widowiskowych ewolucji w powietrzu.

W Jasionce grupę Żelazny reprezentować będą: Wojciech Krupa (zamykający i solo, trener), Piotr Haberland (lewoskrzydłowy), Tadeusz Kołaszewski (prawoskrzydłowy) i Magdalena Stróżyk.

Do Jasionki przyjadą także „ogniści” paralotniarze z The Flying Dragons Team. To grupa pokazowa 10 pilotów, paralotniarzy latających w różnych układach choreograficznych. W zespole jest dwóch slalomowych Mistrzów Świata. Loty w szyku, w widowiskowych formacjach, mijanki w kluczach, dynamiczne slalomy, efektowne spirale i kolorowy dym – na takie atrakcje możecie być gotowi.

3 pilotów i 3 samoloty

Podczas II Podkarpackich Pokazów Lotniczych będzie można zobaczyć także „szykowny” Cellfast Flying Team z Krosna. Formacja zaczęła latać w marcu 2015 r. Krośnieńską tradycję tzw. lotów w szyku reaktywowało trzech podkarpackich pilotów. Tak powstał Celfast Flying Team. Tworzą go: Daniel Dębosz, Arkadiusz Nowak, Andrzej Pelczarski, Kornel Komenda. Latają na  francuskich samolotach typu Morane Rallye w jednolitym malowaniu.

W Jasionce swoje umiejętności zaprezentuje także Zespół Akrobacyjny „Orlik” z Radomia, który obecnie liczy 9 samolotów. Formacja jest zapraszana na wiele prestiżowych imprez lotniczych – krajowych i międzynarodowych (np. Światowy Zlot Zespołów Akrobacyjnych we francuskim Dijon).

W angielskim Plymouth członkowie „Orlika” wykonali niezapomniany  pokaz wykonany nad taflą wody, Publiczność tłumnie oblegała tłumnie kilkudziesięciometrowe nadmorskie klify. W repertuarze ich pokazów są m.in. charakterystyczne figury pionowe w formacji 8 samolotów co w tak dużej grupie, latającej na samolocie o napędzie turbośmigłowym, jest bardzo trudnym elementem pilotażu.

W Jasionce pojawi się również formacja 3AT3 Formation Flying Team, którą w 2009 r. założyło trzech pilotów z Aeroklubu Warszawskiego – Jakub Kubicki, Piotr Krasiński, Marcin Wyszyński, którzy chcieli zrobić coś wykraczającego ponad aeroklubową codzienność. Mieli pomysł, zapał i samoloty. Zadebiutowali na Air Show Radom 2009. Wykonują loty grupowe w locie poziomym – starty, manewry pilotażowe nad lotniskiem, lot nurkowy, głębokie zakręty, zwrot bojowy i inne manewry.

W Rzeszowie urosły mu skrzydła

Podczas II Podkarpackich Pokazów Lotniczych zobaczymy także Jerzego Makulę, Mistrza Świata w akrobacji szybowcowej. Makula jest także pilotem samolotów pasażerskich na liniach międzynarodowych. W swojej lotniczej karierze siedmiokrotnie wywalczył tytuł Mistrza Świata – indywidualnie. Osiem razy – drużynowo. Ma też trzy tytuły indywidualnego Mistrza Europy.

Kapitan Makula, jako pierwszy polski pilot, zasiadł za sterami pasażerskiego Boeinga 787 Dreamliner sprowadzając pierwszy egzemplarz tej maszyny z USA do Polski. Pokaz tego, jak można wykonywać figury we wznoszeniu w górę, w bok na „czymś, co nie ma silnika” po prostu trzeba zobaczyć. To kunszt lotniczego na najwyższym, światowym poziomie.

W Jasionce wystąpi również rzeszowianin Łukasz Czepiela – pilot akrobacyjny i liniowy. Czepiela w 2014 roku, jako najmłodszy zawodnik i jedyny Polak, wystartował  w ekstremalnych zawodach lotniczych Red Bull Air Race. Mimo międzynarodowej kariery Łukasz Czepiela wielokrotnie podkreśla: „w Rzeszowie urosły mi skrzydła”. W szkole na niego mówili „Ikar”. Bakcyla lotniczej pasji złapał w Jasionce, gdy ojciec zabrał wówczas kilkuletniego Łukasza na pokazy akrobacji lotniczych

Historia lotniczej kariery Czepieli jest burzliwa. Aby móc latać musiał wyjechać z Polski. Po latach wrócił do kraju, jako kandydat do grona najlepszych z podniebnej eskadry. Za granicą był m.in. opiekunką do dzieci, a także szefem zespołu w brytyjskiej grupie akrobacyjnej Honda Dream Team, pracował jako polski korespondent dla miesięcznika Pilot Club Magazine. Obecnie kpt. Czepiela, z zawodu, lata pasażerskim Airbusem, z pasji – samolotem EXTRA 330 SC.

Kayah i Zalewski na koniec

Oprócz pokazów, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce będzie można zobaczyć wystawę sprzętu modelarskiego i  bezzałogowców, samolotów kupionych z funduszy europejskich, sprzęt służb mundurowych i ratowniczych. Podziwiać będzie można m.in. RV-6A – jeden z najszybszych samolotów klasy „general aviation”, który może rozwijać prędkość do 350 km/h.

Na wystawie będzie również ultralekki, dwumiejscowy grzbietopłat JK-5 Junior, a także Atec 122 Zephyr, SD4 Viper, KB2 Jeżyk, KB2 Jeżyk, XENON (wiatrakowiec), Skylark DV-1, Aeroprakt A-20.

Wszystkie te maszyny wezmą udział 24 czerwca, dzień przed Pokazami, we „Wspólnym locie po lotniskach południowej Polski”. To program uruchamiany przez Podkarpacki Urząd Marszałkowski na wzór istniejącego od niedawna wschodniego szlaku rowerowego Green Velo. Jego celem byłoby stworzenie sieci lotnisk i lądowisk (w oparciu o istniejące, ale niedoinwestowane) oferującej jednakowy standard usług dla podróżujących małymi samolotami.

W CWK będzie ustawiony szybowiec szkolno-treningowy SZD-54 PERKOZ, replika latającego szybowca z okresu międzywojennego IS-A SALAMANDRA oraz motolotnia ze skrzydłem wzorowanym na rozwiązaniu Witolda Kasprzaka KASPERWING-1-JG.

Duża atrakcją w CWK będzie pokaz dronów, w którym wezmą udział m.in. modele Racer, używane i wykorzystywane wyścigach. Zostanie także zaprezentowany model PINGWIN modyfikacji Fotoacc – samolot bezzałogowy budowany do mapowania terenu oraz poszukiwań.

Na koniec II Podkarpackich Pokazów Lotniczych odbędzie się koncert. Wystąpi znana polska wokalistka Kayah oraz wokalista Krzysztof Zalewski, który w 2003 r. wygrał drugą edycję polskiego „Idola”.

Cała impreza potrwa od godz. 7:30 do 20:00. Wstęp wolny.

(kaw)

PROGRAM II PODKARPACKICH POKAZÓW LOTNICZYCH (25 CZERWCA, SOBOTA)

Godz. 7:30, otwarcie stref:

– Strefa Funduszy Europejskich:

*wystawy: sprzętu modelarskiego i bezzałogowców w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego oraz Dron Show Rzeszów, Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej

*stoiska: Ministerstwa Rozwoju, miast i gmin województwa podkarpackiego, Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” oraz linii lotniczych, ośrodków hotelowo – turystyczno – kulturalnych oraz uzdrowisk województwa podkarpackiego. Fundacji Wspierania Edukacji Dolina Wiedzy przy SGPPL „Dolina Lotnicza”, pokazy w locie samolotów zakupionych z Funduszy Europejskich

– Strefa Doliny Lotniczej:

*stoiska firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”

– Strefa statyczna samolotów / Strefa ekspozycji naziemnej:

*wystawa: miasta Rzeszów, gminy Trzebownisko – promocja gospodarza terenu, służb mundurowych i ratowniczych, szkół lotniczych i aeroklubów, partnerów imprezy

– Strefa zabaw dla dzieci / Strefa gastronomii

Godz. 8:00 – 9:30

– Koncert Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „POŁONINY”

Godz. 9:30 – 12:00

I blok pokazów lotniczych

Godz. 12:00 – 12:30

– Powitanie uczestników i zaproszonych gości

Godz. 12:30 – 15:00

– Koncert zespołu „Karczmarze”

Godz. 13:00 – 15:00

– Pokazy dronów i modeli latających

Godz. 15:30 – 17:30

– II blok pokazów lotniczych

Godz. 18:00 – 20:00

– Wystawa sprzętu modelarskiego i bezzałogowców (CWK)

Godz. 17:30 – 20:00

Koncert finałowy: Kayah, Krzysztof Zalewski „Zalef”

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! 3 zawody, które zmienią świat. Warto wybrać te studia!

001

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama