Reklama

Co to jest zasada ius sanguinis? Co to są Essentialia negotii? W ciągu ilu dni można wnieść skargę na decyzję administracyjną? To tylko przykłady pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.

[Not a valid template]

 

Olimpiada jest organizowana przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl już po raz szósty. Patronuje jej podkarpackie Kuratorium Oświaty i minister sprawiedliwości. W środę (14 stycznia) 670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do testu, który wyłoni 30 najlepszych z nich.

W tym roku do II etapu Olimpiady najwięcej uczniów przeszło z województw: małopolskiego (139), podkarpackiego (125) oraz dolnośląskiego (80). Przystąpili do niego uczniowie z 16 województw, którzy w I etapie Olimpiady uzyskali minimum 30 pkt.

– Gratuluję państwu, że dostaliście się do II etapu. Wiem, że nie było to łatwe. Mam jednak nadzieję, że dzisiaj pójdzie państwu doskonale. Niestetym tylko z 30 osobami spotkamy się w finale i mam nadzieję, że będzie tam jak najwięcej osób z Podkarpacia. Gratuluję, bo wysiłek, który włożyli państwo w przygotowanie do Olimpiady, na pewno w przyszłości zwróci się z nawiązką – mówił prof. Krzysztof Eckhardt, dziekan WSPiA.

Mocna konkurencja

Pierwsi uczestnicy tegorocznej Olimpiady pojawili się w rzeszowskim kampusie uczelni już przed godziną 10:00. Czekając na rozpoczęcie II etapu, przeglądali jeszcze notatki i zastanawiali się, jakie pytania pojawią się na teście.

Ewelina Nguyen z I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu przed Olimpiadą mówiła, że nie wie, czego się spodziewać.

– Zobaczę, jak mi pójdzie, choć wiem, że zawsze można nauczyć się czegoś więcej. Stres mi towarzyszy jednak mam świadomość, że nie jest to matura i jak nie poradzę sobie z testem, to nie będzie to koniec świata. Jest bardzo mocna konkurencja – mówiła Ewelina, która planuje studiować prawo.

Podczas II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie uczniowie zmierzyli się z 50 pytaniami jednokrotnego wyboru oraz 6 pytaniami problemowymi do opisania. Na udzielenie odpowiedzi mieli 2 godziny. Pytania dotyczyły m.in. zagadnień z życia społecznego, politycznego i ustrojowego w Polsce, Europie i na świecie.

Pojawiają się również pytania dotyczące ekonomii, instytucji życia publicznego, działalności partii politycznych, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Były także pytania odnoszące się do zasad funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości oraz „praw człowieka”.

Nagrody dla najlepszych

Do finału, który odbędzie się 18 marca, przejdzie już tylko 30 osób z najlepszymi wynikami.

– Ciężko określić, jak mi dziś poszło – mówił po teście Rafał Madej z Zespół Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Stalowej Woli. – Nie wiem, czy dobrze poradziłem sobie ze wszystkimi odpowiedziami. Poziom Olimpiady oceniam jako umiarkowany – nie było strasznie trudno, ale nie było też łatwo – dodawał Rafał.

Olimpiadę bardzo wysoko oceniają także nauczyciele, którzy przyjechali do Rzeszowa razem ze swoimi uczniami. Małgorzata Ujda z ZSO im. KEN w Stalowej Woli, mówi, że ich od lat uczestniczą w Olimpiadzie i odnoszą sukcesy.

– Mam nadzieję, że tak samo będzie w tym roku i nasi uczniowie dostaną się do finału. Olimpiada to doskonałe przedsięwzięcie edukacyjne. Motywuje uczniów do pracy. Nawet jeśli nie osiągną sukcesu, to ich przygotowanie procentuje później, np. przy maturze i przy innych egzaminach – uważa Ujda.

Laureat I i II miejsca Olimpiady za darmo może studiować w WSPiA i nie płaci za zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na bezpłatne studia w rzeszowskiej WSPiA. Jednocześnie udział w Olimpiadzie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych polskich uczelniach, m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: