Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Reklama

Ponad 20 dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego, „ojca” symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku, można podziwiać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. 

Prace Jacka Malczewskiego (1854-1929), malarza i rysownika, autora poezji, głównego reprezentanta malarstwa Młodej Polski, można oglądać od piątku, 6 sierpnia. Wystawa „Jacek Malczewski – portret własny” będzie dostępna w muzeum do 31 października

Kustosz Maria Stopyra, kurator wystawy, twierdzi, że wystawa prezentuje bardzo wyjątkowy, wręcz fascynujący motyw z wielkiego dziedzictwa Jacka Malczewskiego i niezwykle interesujący zbiór dzieł artysty.

– Malowane portrety własne artysty są fenomenem i niezwykłym zjawiskiem w naszej sztuce, ponieważ żaden inny polski malarz nie przedstawiał się tak często w portrecie własnym jak Jacek Malczewski – podkreśla Maria Stopyra. 

Dodaje, że wizerunki te mają nierzadko intensywną, nasyconą barwę, interesującą kompozycję i zróżnicowane formaty. Malczewski ukazywał siebie także w intrygującym otoczeniu i w towarzystwie różnorodnych postaci, niejednokrotnie na tle rodzimej przyrody.

– Wystawa jest pewnym „spojrzeniem” na twórczość Jacka Malczewskiego i jego zaprezentowaną spuściznę poprzez jego własne oblicze uwiecznione w autoportretach – dodaje kustosz Stopyra. 

Na ekspozycji wystawiono wybrane obrazy ze sporego dorobku malarza. Ponad 20 dzieł wypożyczono z 9 polskich instytucji, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej ASP. 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie znajduje się przy ulicy 3 Maja 19. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: