Zdjęcie: Pixabay

Stan zdrowia wszystkich 6 pacjentów, u których na Podkarpaciu stwierdzono koronawirusa, jest stabilny. Szpital w Łańcucie przygotowuje się do przekształcenia w całości w oddział zakaźny. 

Według stanu na piątkowe popołudnie, na Podkarpaciu w tej chwili pod nadzorem epidemiologicznym jest 1139 osób, 398 poddano kwarantannie domowej. W szpitalach przebywają aktualnie 42 osoby.

Podkarpacki sanepid przeprowadził dotychczas 208 testów na obecność koronawirusa. 6 z nich okazało się pozytywnych. Ostatni z piątkowego popołudnia dotyczy młodej kobiety z województwa lubelskiego, która przebywała w szpitalu powiatowym w Nisku. Kobietę przewieziono już na oddział zakaźny szpitala w Łańcucie. 

W piątek rano potwierdzono koronawirusa u dwóch kobiet w wieku ok. 50-60 lat z Leżajska, w czwartek u dwóch mężczyzn w wieku 60-65 lat, którzy przebywają w szpitalach w Łańcucie i Leżajsku, w środę u 57-letniej rejestratorki przychodni „Medyk” w Leżajsku.

Jak twierdzi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, stan wszystkich sześciu osób jest stabilny.

Student wciąż badany

Trzy kobiety, u których w piątek potwierdzono koronawirusa, przechodziły kwarantannę, miały wcześniej kontakt z osobami już zakażonymi. Wciąż trwają badania studenta Politechniki Rzeszowskiej, który w czwartek został zabrany do szpitala z akademika „Ikar”, jest podejrzenie, że młody mężczyzna także może być zakażony. 

– Trwają badania oraz dochodzenie. Wdrożono wszystkie niezbędne procedury, zarówno wobec osoby z podejrzeniem zakażenia oraz wobec innych mogących mieć kontakt – twierdzi Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Z iloma osobami student PRz, który dzień wcześniej wrócił z Norwegii, mógł mieć kontakt? Tego urząd nie chce podać. 

Jak informowaliśmy, Politechnika Rzeszowska, a także Uniwersytet Rzeszowski przygotowują się do tego, by swoje akademiki – „Ikar” (555 miejsc), „Aviata” (70 miejsc), „Olimp” (220 miejsc) przeznaczyć na miejsca kwarantanny.

Ewakuacja pacjentów

Ponadto, do poniedziałku ze szpitala w Łańcucie zostaną ewakuowani pacjenci, którzy dotychczas nie przebywali na oddziale zakaźnym. Ilu ich jest? Nie wiadomo. Gdzie zostaną przewiezieni? Też nie ma żadnej odpowiedzi. – Musimy zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i to jest najważniejsze – tłumaczy lakonicznie Małgorzata Waksmundzka-Szarek. 

– Wszyscy, którzy wymagają zabezpieczenia szpitalnego, trafią do szpitali – tam, gdzie zostanie dla tych pacjentów wskazane miejsce – nie precyzuje rzecznik. Twierdzi też, że w sobotę w Łańcucie strażacy rozłożą namiot. – Będzie mógł być, w razie konieczności, wykorzystywany jako tzw. pierwsza izba przyjęć – wyjaśnia Waksmundzka-Szarek.   

Szpital w Łańcucie od poniedziałku stanie się w całości oddziałem zakaźnym. Będzie przyjmował tylko pacjentów z koronawirusem. Przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie twierdzą, że Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie przygotowuje stanowiska specjalistyczne dla koronawirusowców z problemami serca.

Leniart: potrzebna jest solidarność

W piątek odbyła się nadzwyczajna sesja sejmiku podkarpackiego poświęcona sytuacji epidemiologicznej na Podkarpaciu. – Mamy procedury, mamy przygotowane służby, mamy dobrą współpracę wszystkich instytucji, potrzebna jest solidarność i odpowiedzialność za siebie i tych, którzy są obok nas – mówiła wojewoda Ewa Leniart.    

Przypomniała, że w tej chwili w całym regionie jest siedem szpitali z oddziałami zakaźnymi – jest w nich 167 miejsc. W łańcuckim szpitalu będzie utworzonych 289 dla pacjentów zakażonych oraz 30 miejsc intensywnej terapii. – W razie potrzeby szpital ten może uruchomić dodatkowe 100 miejsc – twierdzi Leniart.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia w naszym województwie, zapowiedział, że samorząd wojewódzki kupi minimum 20 respiratorów. Dodatkowo, może zostać kupiony inny niezbędny sprzęt i aparatura medyczna pomocna w walce z koronawirusem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Pełne stanowiska do intensywnej terapii, urządzenia do wysokoprzepływowej terapii donosowej NHF, CPAP, ECMO transportowe, mieszalniki gazów, wymienniki ciepła, urządzenia do dializoterapii, urządzenia do zamgławiania, komora izolacyjna BIO BAG a także środki ochrony osobistej dla personelu medycznego – wyliczał Stanisław Kruczek. 

Zakaz wszelkich imprez! 

Od piątku na Podkarpaciu obowiązuje zarządzenie wojewody podkarpackiego o zakazie organizowania jakichkolwiek imprez artystycznych i rozrywkowych, bez względu na miejsce i liczbę osób. Za złamanie zarządzenia grozi nawet 8 lat więzienia. Sanepid wciąż apeluje, by nie wychodzić z domu, przestrzegać zasad higieny – przede wszystkim myć ręce. 

O tyle to istotne, bo wiele instytucji wstrzymało przyjmowanie interesantów. Tak jest choćby w Urzędzie Miasta w Rzeszowie, czy w rzeszowskich sądach i prokuraturach. Zamkniętych jest wiele kawiarni, pubów, restauracji oraz klubów muzycznych, które odwołały swoje imprezy, nie odbędzie się m.in. III Rzeszowska Manifa.  

W piątek wojewoda podkarpacki zarządziła również zawieszenie działalności placówek wsparcia na terenie całego naszego województwa.

Zostań w domu! 

W domu warto zostać – polskie wydawnictwa i dystrybutorzy łączą siły na czas pandemii. W ciągu najbliższego tygodnia rozdadzą ponad 1000 książek oraz gier planszowych. O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Ze sklepów półek błyskawicznie znikają środki higienicznie. Jak je samemu stworzyć w domowych warunkach, radzą studenci Politechniki Rzeszowskiej. O mycie rąk, szczególnie do młodych ludzi, w hip-hopowym w stylu apeluje 28-letni Marek Gazda, pielęgniarz oddziału gastroenterologicznego z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Jeżeli już musicie wyjść z domu i zamierzacie korzystać z miejskiej komunikacji, to pamiętajcie, że u kierowców biletów nie kupicie. Jeśli jesteście praktykującymi katolikami, a w niedzielę nie pójdziecie na mszę świętą, grzechu nie będziecie mieli, bo biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił dyspensy do końca marca.  

Decyzje rządu

W piątek wieczorem rząd zdecydował o wprowadzeniu w całym kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego. Wprowadzony zostaje 10-dniowy zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców oraz kontrole na granicach. Od północy, z sobotę na niedzielę, będą wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i połączenia kolejowe. 

Ponadto, zostaje ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych. Od soboty mogą być w nich tylko czynne sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Rząd zdecydował się również na zamknięcie na 14 dni pubów, klubów, restauracji i kasyn. Restauracje będą mogły świadczyć usługi tylko na dowóz i na wynos.

Premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił także zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Dotyczy to również zgromadzeń państwowych i religijnych.

Nie żyją już dwie osoby

W Polsce odnotowano dotychczas 68 przypadków zakażenia koronawirusem. Wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że zmarła druga osoba – 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał w szpitalu we Wrocławiu i miał „choroby współistniejące”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama