Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Około 2,4 tys. nowych mieszkańców przybędzie w Rzeszowie od 1 stycznia 2019 roku. Rada Ministrów zgodziła się na to, by częścią stolicy Podkarpacia stały się sołectwa Miłocin i Matysówka. 

Decyzję o zmianie granic administracyjnych kraju Rada Ministrów (rząd) zatwierdzono na wtorkowym posiedzeniu, a sama decyzja zapadła jeszcze w tamtym tygodniu. Z Miłocina z gminy Głogów Małopolski do Rzeszowa zostaną włączone tereny o powierzchni 90,25 ha, z z Matysówki z gminy Tyczyn – 529,77 ha.

Miłocin i Matysówka to dwa z dziewięciu podrzeszowskich sołectw, które miasto Rzeszów chciało przyłączyć do swoich granic oraz całą gminę Krasne. Rząd zgodził się tylko na Miłocin i Matysówkę, bo jedynie w tych sołectwach mieszkańcy podczas konsultacji społecznych opowiedzieli się za przyłączeniem do Rzeszowa.

Na podstawie wyników konsultacji, później pozytywne opinie wydali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na samym końcu tej administracyjnej procedury było wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez rząd, który nie musiał brać pod uwagę opinii wojewody i MSWiA. 

Mimo, że plan ratusza został zrealizowany w niewielkiej części, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zadowolony jest i z dwóch sołectw, które od 1 stycznia 2019 roku będą włączone do miasta. – Niech Rzeszów i Podkarpacie się rozwijają – mówi Ferenc. 

Dzięki decyzji rządu, powierzchnia Rzeszowa ze 121 km kw. zwiększy się do ok. 126, przybędzie ok. 2,4 tys. mieszkańców – z Miłocina ok. 700, z Matysówki – ok. 1700. Obecnie w Rzeszowie jest zameldowanych ok. 191 tys. mieszkańców, ale urzędnicy szacują, że w stolicy Podkarpacia mieszka ponad 220 tysięcy osób. 

Prezydent Ferenc przypomina, że Rzeszów od 2003 roku regularnie, choć w ostatnich latach często bezowocnie, poszerza swoje granice. W 2002 roku miasto miało ponad 53 km kw.

– Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, było mi ciasno, nie było gdzie budować inwestycji. Kiedy przychodzili biznesmeni, mieliśmy jedyny teren – przy oczyszczalni ścieków. Kiedy go pokazywaliśmy, biznesmeni od nas uciekali. Dlatego podjęto decyzje, by szukać nowych terenów – przypominał we wtorek Tadeusz Ferenc. 

Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa, podkreśla duże zaangażowanie nie tylko mieszkańców tych sołectw, które włączono do Rzeszowa. – Mnóstwo pism do prezydenta, spotkań w tych sołectwach, rozmów o potrzebach mieszkańców – twierdzi Stopa.

Władze Rzeszowa zapowiadają, że w kolejnych latach nadal będą starały się o poszerzenie miasta. Tadeuszowi Ferencowi bardzo zależy na włączeniu do Rzeszowa całej gminy Krasne, gdzie ma się odbyć referendum. Ratusz zapewnia, że w gminę wpompuje 100 mln zł. – Razem z pieniędzmi unijnymi ta kwota urosłaby do 300 mln zł – przewiduje Ferenc. 

Marzy mu się, by częścią Rzeszowa stał się również Tyczyn. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Rzeszów 4,64 zł brutto za 1m3
  EkoGłog 2,95 zł brutto za 1m3
  Cenniki można znaleźć na stronach www wspomnianych przedsiębiorstw… Do tego dochodzą opłaty abonamentowe…

 2. Rzeszów się powiększył o 6 km2, a tu cicho sza (bo trzeba parę stron dalej przerzucić) jak się tym samym aktem rządu powiatowy Sędziszów Małopolski powiększył: z 10 do 37 km2. Tu wojewoda (inaczej jak w przypadku nieprzekonujących argumentów Rzeszowa) wątpliwości nie miała i cały wniosek miasta Sędziszów pozytywnie klepnęła, uznając za przekonujący argumrnt, że skoro po przyłączeniu kilku wsi powiatowy Sędziszów zwiększy swój stan liczebny powyżej 10 tys. Mieszkańców, to inwestorzy rzucą się zaraz inwesować tu w Sędziszowie, bo “jak wykazały niezależne badania” inwestor tylko patrzy czy już jest już rzeczone 10 tysięcy mieszkańców czy jeszcze nie i jeśli tylko już jest, to natychmiast tacy inwestorzy rzucają się do inwestowania. Rząd też się przychylił do tego odkrywczego argumentu i od 2019 będziem miec kole Rzeszowa ropczycko-sędziszowski megapolis inwestycyjny na 84 km2 obu miast z liczbą ludności sięgającą już 28 tysięcy mieszkańców.

 3. sensu takiego rozwiązania. Rada miasta Rzeszowa w 2007 określiła co włączać i zobowiązała prezydenta do wykonania tej uchwały. Zostało jeszcze parę miejscowości, ale z gminy Tyczyn już ani skrawek po włączeniu Matysówki. Zamiast zrobić z Tyczynem wzorcowe porozumienie i podziękować za jednak polubowne przekazanie 3 dużych sołectw, to jakieś niepotrzebne bąkanie o Tyczynie w Rzeszowie. Po co?
  Dla statystyk? Żeby tworzyć sobie wrogów tam gdzie można mieć sprzymierzeńców?
  Trochę logiki, sztuki dyplomacjii zdrowego rozsądku by się przydało.

 4. Tutaj też podajesz swój fake news jak na forum nowin? Rzeszów na koniec IV kwartału miał 189 622 mieszkańców i to są dane GUS. Jak reszta tak samo rzetelna i tyle samo warta to podziękował.

 5. Całe Podkarpacie włączyć do gm. Rzeszów będzie Big City Rzeszów – miasto wojewódzkie bez województwa ale za to 2 mln mieszkańców.I w mieście będą zarejestrowane więcej dzików ,saren,wilków i zajecy na 1 km kw.

 6. Gdzie są ci inwestorzy zewnętrzni którym było podobno ciasno w granicach Rzeszowie czy wszyscy uciekli i do gm.Trzebownisko czy do Sędziszowa albo Dębicy.W Rzeszowie zostali tylko znajomi i koledzy ,,królika,,i deweloperzy którzy budują gdzie popadnie bo nie ma panów zagospodarowanie przestrzennego a dlaczego nie ma.

 7. Czy wiadomo kto teraz będzie obsługiwał rejon Miłocina w zakresie wody i ścieków? Nadal EkoGłog czy MPWiK?

 8. “Rząd PiS”? Nie łaska napisać, że jest to po prostu Rząd Rzeczpospolitej Polskiej? Gdzie jest drogi dziennikarzyno z redakcji Rzeszów-News dziennikarski profesjonalizm? Zaginął chyba w odmętach KODziarstwa, które wasza redakcja od miesięcy wspiera. A gdyby to był rząd tworzony przez Platformę Obywatelską, to zapewne łnapisalibyście, że Rząd wydał zgodę na przyłączenie dwóch miejscowości. Co za obłuda!

 9. Zapotniałeś napisać jeszcze o zarobkach urzędników w tych gminach. Burmistrzowie i wójtowie zarabiają więcej od Prezydenta Rzeszowa a nawet Prezydenta Krakowa. Mam nadzieje że miasto będzie się nadal poszerzało, przede wszystkim na północ.

 10. Adamie, pokaż mi jedno miasto w Polsce, które rozwija się tak jak Rzeszów i w takim tempie, a nie jest zadłużone. A poza tym, jeżeli jesteś mieszkańcem Rzeszowa odczuwasz jakoś to zadłużenie? Bo ja nie. Poczytaj o Kielcach.

 11. Tak Tak Drogi Adamie wszyscy wiemy, że Tyczyn i Krasne to “najbogatsze” gminy na Podkarpaciu.
  Jest tam mnóstwo miejsc pracy. Buduje się mosty. Kładą po 100 km nowych dróg rocznie.
  Co roku kilka nowych szkół, przedszkoli oraz nowe ośrodki zdrowia i domy kultury.
  A ludziom żyje się tak dobrze….. że w ogóle od Rzeszowa nie przyjeżdżają.
  A baby w to nawet w maglu gadały, że podobno wójt Krasnego chce zlikwidować połączenie MKSu z Rzeszowem. żeby ludzie z Rzeszowa nie jeździli do Krasnego.

 12. Gmina Rzeszów jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin na Podkarpaciu bo zadłużenie wynosiło w IV kw 2017 roku (665 625 625 zł co przy zarejestrowanych 187 422 133 mieszkańcach przypadało na każdego mieszkańca (od noworodka do emeryta) – 3498 zł.W inne gminach ościennych zadłużenie na 1 mieszkańca wynosiło IV kw 2017 (gm.Tyczyn -1888 zł,gm. Krasne – 1247 zł,gm. Świlcza – 1012 zł, gm. Głogów Małopolski – 1003 zł.)

 13. Starszy człowieku, masz tak od urodzenia czy może to skutek jakiegoś wypadku?
  Prezydent zadowolony, miasto zadowolone, a starszy człowiek nie.
  Odrobina optymizmu, to zmienia życie na lepsze.
  A ta obsesja na tle PiS naprawdę powinna być leczona.

 14. Pis cały obsrany bo wybory na jesień, a ludzie wiedzą że przez ich głupotę miastu przepadły bezpowrotnie unijne pieniądze na południową obwodnicę. Przepadło 227 mln złotych! Strach zajrzał w oczy?

  Mieszkańcy Rzeszowa nie dajcie się nabrać na kiełbasę wyborczą pisu, przy urnach wyślijcie rzeszowskie szkodniki na bezrobocie. Niech mają czas przemyśleć swoje postępowanie.

Comments are closed.