Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Ok. 130 mln zł otrzyma z Unii Europejskiej Rzeszów na rozbudowę infrastruktury komunalnej i zwiększenie wydajności miejskiej oczyszczalni ścieków.

O pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko zabiegało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Wniosek złożono już w październiku 2023 roku, gdy tylko ruszył nabór projektów do FEnIKS-a. 

9 kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska opublikował listę ocenionych projektów. Rzeszowski wniosek uzyskał aż 286 punktów. To najwyższa ocena spośród wszystkich złożonych projektów. Rzeszów w pokonanym polu pozostawił m.in. Warszawę i Poznań. 

– Długo pracowaliśmy nad tym projektem i dokumentacją. Przygotowanie do jak najlepszego spełnienia kryteriów wyboru zajęło sporo czasu, ale warto było – mówi z satysfakcją Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w rzeszowskim MPWiK.

Rzeszowski projekt pod względem wartości planowanych inwestycji jest drugim w Polsce po Warszawie. Całkowity koszt realizacji rzeszowskich planów wynosi 225,9 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 129,5 mln zł (70 proc. wartości).

Miasto Rzeszów i MPWiK planują m.in. budowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm w obrębie takich ulic jak m.in. Tarnowska, Miłocińska, Warszawska. Kanalizacja ma zbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zasadniczym elementem wniosku są także cztery kolejne inwestycje na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki nim wydajność oczyszczalni wzrośnie o 25 procent. 

Jak informują przedstawiciele MPWiK, w rzeszowskim wniosku znalazła się także bezwykopowa modernizacja głównej magistrali wodociągowej zasilającej miasto. Ta inwestycja ma zapewnić jej dalsze bezawaryjne funkcjonowanie.

W ciągu ostatnich 20 lat z unijnych funduszy MPWiK pozyskał ponad 155,2 mln zł. Spółka systematycznie rozbudowuje infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, modernizuje także wszystkie posiadane już obiekty oraz technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

– Zapewnienie usług dla mieszkańców na jak najwyższym poziomie jest jednym z moich priorytetów. Rzeszowski MPWiK jest doskonałym tego przykładem – cały czas inwestuje w infrastrukturę i najnowsze technologie – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama