Zdjęcie: CBA

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali księdza jednej z warszawskich parafii. W tle są oszustwa podatkowe i przywłaszczenie pieniędzy z darowizn. 

Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa wzięli pod lupę deklaracje podatkowe składane przez księdza w latach 2019-2023. Postępowanie dotyczy też przywłaszczenia przez duchownego co najmniej 200 tys. zł, które pochodziły z darowizn na „cele kultu religijnego”.

– Wstępnie wytypowano ponad 100 osób, które wpłacały darowizny na rachunek parafii – mówi Mirosław Jerzy Iwanicki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która nadzoruje postępowanie CBA. 

CBA podejrzewa, że ksiądz podawał nieprawdziwe informacje w zeznaniach podatkowych. Na polecenie warszawskiej prokuratury, 16 kwietnia funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali ks. Ryszarda L., proboszcza parafii św. Faustyny w warszawskiej dzielnicy Bródno.

Ponad 5 mln zł strat 

Duchowny – ustaliło CBA – potwierdzał przekazanie fikcyjnych darowizn na rzecz parafii. Darczyńcy, w związku z rzekomym przekazaniem darowizn, w deklaracjach podatkowych pomniejszali należny podatek dochodowy o kwotę darowizny.

Darczyńcy przelewali na konto parafii 6 proc. swoich przychodów. – Ks. L. pieniądze z parafialnego rachunku przelewał na swój prywatny, a potem wypłacał gotówkę. 10 procent zatrzymywał dla siebie, 90 proc. oddawał darczyńcom – dowiadujemy się w prokuraturze.

Z ustaleń CBA wynika, że Skarb Państwa na machinacjach podatkowych księdza w latach 2019-2023, mógł stracić ponad 5 mln zł. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli w parafii elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie, sąd aresztował księdza na trzy miesiące. Duchowny przyznał się do winy, szczegółowo opisał, jak transferował pieniądze. Aktualnie jest już na wolności – ma poręczenie majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju. 

Kuria zawiesza proboszcza 

Kuria warszawsko-praska zawiesiła ks. Ryszarda L. w wykonywaniu wszystkich obowiązków proboszcza. 

– Ewentualne dalsze rozstrzygnięcia kanoniczne będą podejmowane w poszanowaniu aktualnych ustaleń i decyzji właściwych instytucji państwowych – poinformował ks. Dawid Stachowski, rzecznik kurii. 

Prokurator postawił również zarzuty karne-skarbowe 17 osobom, które pomniejszały należny podatek dochodowy o kwoty fikcyjnych darowizn na rzecz parafii. – Wobec 14 osób prokurator zastosował dozór policyjny – poinformowało CBA. 

To pierwsza „realizacja procesowa” w postępowaniu CBA, które nie wyklucza kolejnych.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama