Zdjęcie: KWP Rzeszów
Reklama

Pięciu nietrzeźwych kierowców zatrzymali rzeszowscy policjanci podczas poniedziałkowej akcji „Trzeźwy poranek”. Czterech kierowców straciło prawo jazdy.

Policyjna akcja odbyła się na drogach całego Podkarpacia. Funkcjonariusze drogówki od godz. 6:00 do 12 sprawdzili stan trzeźwości ponad 16 tys. kierowców. Wśród nich ujawnili 42, którzy byli nietrzeźwi.

17 kierowców miało ponad 0,5 prom. alkoholu w organizmie, co oznacza, że odpowiedzą przed sądem za popełnienie przestępstwa, pozostałych 25 kierowców za wykroczenie. Policjanci zatrzymali 33 prawa jazdy. 

Rekordzistą okazał się 42-letni mieszkaniec powiatu leżajskiego, który siedział za kierownicą opla. Mężczyzna miał ponad 3 prom. alkoholu w organizmie. Został zatrzymany ok. 7:00 w Ubieszynie w powiecie przeworskim.

– Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy – poinformowała podkarpacka policja.

Na terenie powiatu rzeszowskiego policjanci skontrolowali ponad 1300 kierowców. Ujawnili pięciu kierujących pod wpływem alkoholu. Czworo z nich kierowało samochodami w stanie nietrzeźwości. – Czworo kierowców straciło prawo jazdy – przekazuje Adam Szeląg, rzecznik policji w Rzeszowie.

Rekordzistką na terenie powiatu rzeszowskiego okazała się 43-letnia mieszkanka gminy Chmielnik, którą policjanci zatrzymali po godz. 10:00 przy ul. Rzecha w Rzeszowie. Kobieta kierowała renault. Badania wykazało, że 43-latka ma niemal 1,6 prom. alkoholu w organizmie.

Wcześniej, tuż przed 7:00, przy ul. Załęskiej policjanci do kontroli zatrzymali 60-letniego mieszkańca Rzeszowa, który kierował audi. Wyszło na jaw, że mężczyzna ma już zatrzymane prawo jazdy, a do tego badanie wskazało, że jest pijany. Rzeszowianin miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Policja przypomina, że kierowanie samochodem po tzw. użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem. Można być ukaranym aresztem, grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów nawet na trzy lata.

Kierowanie pojazdem, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 prom., jest już przestępstwem. Za to grozi do dwóch lat więzienia, ograniczenie wolności lub grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej trzy lata.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.