Zdjęcie: Materiały Stowarzyszenia INPRO
Reklama

Miejsce, które ma integrować mieszkańców oraz gości z kraju i zagranicy, powstaje przy stacji PKP. To Międzynarodowe Centrum Młodzieży PERON. Aby rozpoczęło działalność, potrzebuje waszego wsparcia finansowego.

PERON jest inicjatywą działającego w Rzeszowie od 2014 roku Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO. Jego działacze zrealizowali dotychczas m.in. takie projekty, jak „Open Rzeszów” czy „Open Cafe”, których celem była integracja z osobami z innych krajów, które do stolicy Podkarpacia przyjeżdżają na studia lub do pracy.

Teraz INPRO chce pójść o krok dalej i stworzyć Międzynarodowe Centrum Młodzieży PERON, które powstaje na pierwszym piętrze we wschodnim skrzydle budynku obok dworca PKP w Rzeszowie. 

– Ciągle organizujemy warsztaty, spotkania, prelekcje, oraz wymiany młodzieży i szkolenia międzynarodowe, przyjmujemy wolontariuszy itd. Naturalnym dla nas było stworzyć taki ośrodek, gdzie nie tylko możemy realizować dotychczasowe działania, ale móc wyjść z jeszcze szerszą ofertą do odbiorców – mówi Beata Szmuc, wiceprezes INPRO.

Podobne centra młodzieży, jakie ma powstać w Rzeszowie, z powodzeniem działają za granicą. PERON ma mieć docelowo 340 m kw., 7 pokoi czteroosobowych, trzy łazienki z prysznicami, kuchnię, jadalnię, salę szkoleniową, recepcję i trzy biura. Tak przygotowane miejsce ma być przestrzenią społeczno-kulturalną z zapleczem noclegowym, w którym miejsce znajdą zarówno mieszańcy Rzeszowa i okolic, jak i wycieczki szkolne oraz turyści.

W centrum mają odbywać się debaty, warsztaty, spotkania i kluby młodzieżowe. -. Przyjeżdżać do nas będą również grupy dla których, oprócz noclegu i wyżywienia, nasi międzynarodowi wolontariusze przygotują warsztaty językowe i międzykulturowe. Mamy jeszcze wiele innych pomysłów – zapowiada Szmuc.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

INPRO nad realizacją PERONU pracuje od roku. Do tej pory udało im się zdobyć pozwolenia, by w budynku można było zakwaterować turystów, stworzyć biznesplan oraz uzyskać dofinansowanie – 127 tys. zł na zrealizowanie części inwestycji. W między czasie PKP, które wspiera tę inicjatywę, w ciągu kilku ostatnich miesięcy wymieniło w budynku instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. 

Aby PERON zaczął działać, INPRO potrzebuje jeszcze 50 tys. zł, za które będzie można wykonać remont. – Podłóg, przeprowadzić gruntowny remont ścian oraz zająć się wykończeniem łazienek. Pieniądze, które pozyskaliśmy z dofinansowania, wystarczyły na opłacenie projektu budowlanego, w tym ekspertyzy przeciwpożarowej, zakup instalacji przeciwpożarowej, wyposażenia pokoi: łóżka, szafy, materace, stoły, krzesła, dekoracje oraz części sprzętu AGD: pralki, suszarki i lodówki – wylicza Beata Szmuc.

INPRO brakującą kwotę zbiera przy pomocy platformy PolakPotrafi (link – TUTAJ). Stowarzyszeniu udało się już pozyskać 2,4 tys. zł. Zbiórka potrwa do końca marca br. Budowę PERONU można wspierać także poprzez darowiznę rzeczową. Ci, którzy chcieliby w taki sposób wesprzeć inwestycję, powinni skontaktować się ze stowarzyszeniem pod adresem: peron@goinpro.org

Jeśli wasze portfele okażą się hojne, to PERON w Rzeszowie zacznie działać już w czerwcu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama