Koncerty, spektakle teatralne, spotkania z literaturą i tańcem, warsztaty fotograficzne. To tylko niektóre z atrakcji, które wypełnią tegoroczną edycję Europejskiego Stadionu Kultury. Impreza odbędzie się w Rzeszowie w dniach 25-28 czerwca.

[Not a valid template]

 

Podczas tegorocznej ESK będzie można zobaczyć ponad 30 projektów kulturalnych, zaprezentuje się blisko 150 twórców, artyści z 7 krajów.

Europejski Stadion Kultury jest częścią Wschodu Kultury, projektu trzech miast, w który zaangażowane są, oprócz Rzeszowa, Białystok i Lublin. ESK zainauguruje festiwal. Od 8 do 12 lipca w Lublinie odbędą się Inne Brzmienia Art&Music Festival, a festiwal zakończy Inny Wymiar w Białymstoku w dniach 27-30 sierpnia.

Organizacja ESK kosztować będzie 3 mln zł. Miasto wyda na nią 1 mln zł.

Tegoroczną edycję imprezy zainauguruje w czwartek (25 czerwca) na scenie w Rynku „Tryptyk Ormiański”. W projekcie muzycznym, przygotowanym pod przewodnictwem Mikołaja Blajdy zaprezentują się polscy muzycy jazzowi i soliści z Armenii.

Muzycznie

Następnego dnia, czyli w piątek (26 czerwca) odbędzie się główny punkt programu Europejskiego Stadionu Kultury. A będzie nim tradycyjnie koncert na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. Usłyszymy m.in. zespół The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indie-rockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.

Ponadto, jak co roku, zaplanowano występy duetów wokalnych, łączących różne kultury muzyczne. Podczas tej edycji zaprezentują się: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).

W sobotę (27 czerwca) na scenie w Rynku obejrzymy jedyny wspólny projekt czołowych muzyków ukraińskich z nurtu muzyki elektronicznej: Eugeniusza Filatova i Naty Zyzhnechko. Artyści zatytułowali go „Onuka”.

„Klezmer & World”, Smolik

Na tej samej scenie pod hasłem „Klezmer & World” zagrają: Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele, zespół znany rzeszowskiej publiczności, który do współpracy zaprosił Tomasza Nowaka – trębacza i kompozytora, Adeb’a Chamoun’a – Syryjczyka grającego na darbuce oraz Eskaubei – pioniera hip-hopu na Podkarpaciu.

Z kolei w Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi „Szeherezada” – pierwsze w Polsce międzykulturowe widowisko multimedialne, inspirowane kulturą i sztuką orientu. Autorem libretta, powiązanego z baśniami 1000 i jednej nocy, jest Mikołaj Blajda.

Muzyczne propozycje festiwalowe zamknie w niedzielny wieczór (28 czerwca) koncert na Rynku „Art Celebration – Urban Sound & Vision” m.in. z udziałem zespołu Andrzeja Smolika. Artyści zaprezentują nowe trendy w polskiej muzyce miejskiej i elektronicznej w połączeniu z akompaniamentem świetnych instrumentalistów i wizualizacjami ukazującymi motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.

Teatralnie i tanecznie

W sobotę (27 czerwca) w Teatrze Maska obejrzymy „Tłuszcz” – unikatowe przedstawienie, łączące pantomimę z tańcem i teatrem cieni. Zaprezentują je artyści z ukraińskiego Teatr Beautiful Flowers

Z kolei w sobotę i niedzielę (27-28 czerwca) w sąsiedniej kamieniczce – siedzibie hotelu Bristol zostanie zorganizowana druga edycja zawodów tanecznych „Battle of The South”, na których tym razem w kategorii break dance zmierzą się tancerze z Polski i Ukrainy. Zawody zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych.

Wystawowo i warsztatowo

W sobotę i niedzielę (27-28 czerwca) w Klubie Festiwalowym, umieszczonym między synagogami przy ul. Bożniczej pod hasłem „Smyk Arena” odbywać się będą interaktywne warsztaty dla najmłodszych, które będą miały na celu zapoznać milusińskich z tradycjami i kulturą Wschodu.

Z kolei „Tożsamości i znaczenia – spotkania ze słowem” to blok warsztatów tematycznych, w których udział wezmą m.in. Maria Matios, Dorota Jaworska i Adam Zagajewski. Odbywać się one będą od czwartku do soboty (25-27 czerwca).

Pierwszego dnia festiwalu (25 czerwca) odbędzie się wernisaż wystawy „Życie jest warte życia: Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”. Prezentacja otwarta będzie aż do 8 lipca m.in. w Rynku i Klubie Festiwalowym.

W piątek i sobotę (26-27 czerwca) Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na warsztaty fotograficzne „Krzemieniec w fotografii – technika szlachetna”. Poprowadzą je Zofia i Wiesław Turno. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa „Gumografie”.

Ponad miesiąc trwać będą natomiast warsztaty fotograficzne zatytułowane „Przez dziurkę od…”. Polegać one będą na odwzorowaniu świata na fotografii bez wykorzystania urządzeń technicznych. Warsztaty rozpoczną się 25 czerwca, a zakończą 30 lipca.

Pod hasłem „Mur-Art” kryje się natomiast prezentacja prac malarskich w formie wydruków wielkopowierzchniowych. Będzie można je obejrzeć na murach Zamku Lubomirskich między 25 czerwca a 10 lipca.

Rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza z kolei na wystawę prac Franciszka Starowieyskiego „Przyjaźnie paryskie. Kolekcja A. N. Avila”. Złoży się na nią 156 prac na papierze, 25 płócien i obrazów olejnych na drewnie oraz jedna praca wielkoformatowa z cyklu „Teatr rysowania”. Wernisaż wystawy zaplanowano na 25 czerwca na godz. 18.00.

Klubowo

Przez cały czas trwania Europejskiego Stadionu Kultury działać będzie Klub Festiwalowy na placu między synagogami. Odbywać się w nim będą dyskusje, warsztaty, recitale poetyckie i projekcje filmowe. Będzie to także idealne miejsce wypoczynku i refleksji.

eMKa

SZCZEGOŁÓWY PROGRAM ESK

Środa (24 czerwca)

– 19:30 – wernisaż wystawy Olesji Sekeresh – grafiki wielkoformatowe – Rzeszowski Inkubator Kultury

– 19:30 – wernisaż wystawy MUR-ART – Rzeszowski Inkubator Kultury

Czwartek (25 czerwca)

– 9.00 – wystawa sztuki MUR-ART – mury Zamku/ Rzeszowski Inkubator Kultury

– 9.30 – rozstrzygnięcie konkursu „Wschodnie kobierce” – Klub Festiwalowy

– 11.00 – wystawa fotografii Wiesława i Zofii Turno „Gumografie” i „Montaże” – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12.30 – warsztaty QRkodów dla dzieci – Klub Festiwalowy

– 12.30 – wernisaż wystawy QRkodów prof. A. Głowackiego „Archetyptura” – Klub Festiwa-lowy

– 14.00 – warsztaty QR kodów dla dorosłych – Klub Festiwalowy

17.00 – panel dyskusyjny „Tożsami – Tacy sami” prowadzenie Adam Głaczyński – Klub Fe-stiwalowy

– 18.00 – wernisaż wystawy „Franciszek Starowieyski 1930 – 2009 – przyjaźnie paryskie. Ko-lekcja A.N. Avila” – Biuro Wystaw Artystycznych

– 18.30 – wystawa „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu” – Rynek

– 19.00 – film Pawła Chara o Sławomirze Mrożku – Klub Festiwalowy

– 19.00 – koncert „Tryptyk Ormiański” – Rynek

– 20.30 – koncert Matragona – Klub Festiwalowy

– 22:00 – SEDNO projekcja społecznościowego filmu dokumentalnego i spotkanie z artystami – Klub Festiwalowy

Piątek (26 czerwca)

– 9.00 – wystawa MUR-ART, „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze – Wschodu” – mury Zamku/Rzeszowski Inkubator Kultury, Rynek

– 9.00 – 22.00 – Miejski Plener Fotograficzny z Pawłem Chara – teren festiwalu

– 11.00 – wystawa fotografii Wiesława i Zofii Turno „Gumografie” i „Montaże” – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 11.00 – 15.00 – Krzemieniec w fotografii – technika szlachetna – guma / warsztaty – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 15.00 – otwarcie strefy literatury ukraińskiej „Przestrzeń książki ukraińskiej” – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

– 17.30 – spotkanie autorskie – Andryi Permyakov „Mój Jazz” – prowadzenie Krystyna Lenkowska – Klub Festiwalowy

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– 18.30 – otwarcie bram – Stadion Miejski

– 20.00 – Koncert Główny: suport Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja) – Stadion Miejski

– 21.00 – Koncert Główny: kolektywy Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters Band(Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), IZA Lach & The Airplane Boys (Kanada) – Stadion Miejski

– 23.00 – Koncert Główny: występ Gwiazdy The Fratellis – Stadion Miejski

Sobota (27.06)

– 9.00 – wystawa MUR-ART, „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu” – mury Zamku/ Rzeszowski Inkubator Kultury, Rynek

– 11.00 – wystawa fotografii Wiesława i Zofii Turno „Gumografie” i „Montaże” – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 9.00 – 22.00 – warsztaty fotograficzne „Przez dziurkę od…” / Miejski Plener Fotograficzny z Pawłem Chara – Galeria Nierzeczywista, teren festiwalu

– 11.00 – 15.00 – Krzemieniec w fotografii – technika szlachetna – guma / warsztaty – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12.00 – 18.00 – Smyk Arena – Klub Festiwalowy

– 15.00 – spotkanie poetyckie „Wschód poezji” z Dorotą Jaworską – Dom Pomocy Społecznej, ul. Sucharskiego 1

– 17.00 – Klezmer & World – Rzeszów Klezmer Band i przyjaciele – Rynek

– 17.00 -18.00 – Marcin „Groh” Groszkiewicz – spotkanie z twórcą U Know Me Records – Klub Festiwalowy

– 18.00 – warsztaty DJ’skie z MR Krime, spotkanie z twórcą – Klub Festiwalowy

– 18.30 – Klezmer & World – Budapest Klezmer Band – Rynek

– 20.00 – Szeherezada – Filharmonia Podkarpacka

– 20.30 – Electro East – ONUKA – Rynek

– 22.00 – Silent Disco – Klub Festiwalowy

Niedziela (28 czerwca)

– 9.00 – wystawa MUR-ART, wystawa fotografii Wiesława i Zofii Turno „Gumografie” i „Montaże”, „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu” – mury Zamku/Rzeszowski Inkubator Kultury, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12.00 – spotkanie z Wiesławem i Zofią Turno oraz pokaz fotografii w technice gumy wykonanych podczas warsztatów – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

– 12.00 – 18.00 – Smyk Arena – Klub Festiwalowy

– 14.00 – 21.00 – Battle of The South – Hotel Bristol Tradition & Luxury

– 16.00 – 20.00 – Warsztaty Tradycyjnych Tańców Polskich w formie niestylizowanej – Klub Festiwalowy

– 19.00 – koncert Art Celebration 2015: Urban Sound & Vision – Rynek

– 21.00 – spektakl Beautiful Flowers – Teatr Maska

– 22.00 – 1.00 – Silent Disco – Klub Festiwalowy

KLUB FESTIWALOWY

Czwartek (25 czerwca)

– 9.30 – rozstrzygnięcie konkursu „Wschodnie kobierce”

– 11.30 – warsztaty QRkodów dla dzieci

– 13.00 – wernisaż wystawy QRkodów prof. A. Głowackiego „Archetyptura”

– 14.00 – warsztaty QR kodów dla dorosłych

– 17.00 – panel dyskusyjny „Tożsami – Tacy sami” prowadzenie Adam Głaczyński

– 19.00 – film Pawła Chara o Sławomirze Mrożku

– 20.30 – koncert Matragona

22:00 – SEDNO projekcja społecznościowego filmu dokumentalnego i spotkanie z artystami

Piątek (26 czerwca)

16.00 – warsztaty zespołu Matragona (perkusja i didgeridgoo) Jacek Dusznik, Ernest Drelich

17.30 – spotkanie autorskie – Andryi Permyakov „Mój Jazz” – prowadzenie Krystyna Lenkowska

Sobota (27 czerwca)

– 13:00 – 16:00 – 3dekoArt – zdobienia z trzech stron świata (PePesza Ceramik, Aleksandra Rózga „Ruuzga”, Monika Wolańska)

– 12.00 – 18.00 – Smyk Arena

– 17.00 -18.00 – Marcin „Groh” Groszkiewicz – spotkanie z twórcą U Know Me Records

– 18.00 – warsztaty DJ’skie z MR Krime, spotkanie z twórcą

– 20.00 – koncert Sudarynia

– 22.00 – Silent Disco

Niedziela (28 czerwca)

– 12.00 – 18.00 – Smyk Arena

– 16.00 – 20.00 – Warsztaty Tradycyjnych Tańców Polskich w formie niestylizowanej

– 22.00 – 1.00 – Silent Disco

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama