Reklama

Jak bumerang wraca co jakiś czas kwestia rzeszowskiego pomnika – zburzyć, czy zostawić?

Tym razem wywołała ją prawdopodobnie, dopiero co uchwalona ustawa sejmowa „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. To ona zapewne zainspirowała p. Włodzimierza Nowaka, reprezentującego tajemnicze, bo trudne do zidentyfikowania stowarzyszenie, do wystąpienia do Rady Miasta (i nie tylko) o zburzenie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, znajdującego się na Placu Zwycięstwa.

Rzecz całą zrelacjonowały lokalne media i na tym by się pewnie skończyło, gdyby do akcji nie włączyli się dziennikarze centralni, którzy, kiedy usłyszeli o burzeniu pomnika w Rzeszowie, natychmiast skojarzyli to ze znanym w całej Polsce monumentem prof. Mariana Koniecznego. Miałem i ja okazję wypowiadać się na ten temat, a co powiedziałem spisał, uzupełnił i opublikował w Onecie red. Marcin Kobiałka. Dzięki tej akcji będziemy już znani z zamiaru burzenia dwóch pomników. Czy to jest dobra sława, wolno wątpić.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

17 KOMENTARZE

 1. Ręce precz od Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Tam nie ma symboli komunistycznych a na szczycie jest nawet herb Rzeszowa!
  (Zburzyć można ew. pomnik ku czci armii radzieckiej)

 2. Dać na górę szachownicę lotniczą i nikt nie odważy się ruszyć pomnika, bo „zaczadzonym” będzie kojarzył się ze Smoleńskiem.

 3. NIE, absolutnie. To cześć historii miasta, symbol Rzeszowa. Poza tym nie zawiera on elementów komunistycznych. STANOWCZE „NIE” WYBURZENIU MONUMENTU!!

 4. Dokładnie tak – zgadzam się. Należy go odremontować. Ponadto zawiera on herb naszego miasta – na samym szczycie. Nie wyobrażam sobie Rzeszowa bez tego pomnika.
  I tak go nie wyburza bo były by „ostre starcia na ulicach miasta” – szczególnie młodych, którzy podzielają moje zdanie. ŻADNEJ INGERENCJI W POMNIK!!!!
  A Bernardyni już dawno powinni oddać go miastu – bo nic przy nim nie robią, nie remontują, nie sprzątają, etc.

 5. Pomnik to symbol Rzeszowa. Należy go oczyścić i wyremontować – bo taki lifting przydałby się już.
  No i odkupić go od Bernardynów – to apel do Urzędu Miasta Rzeszów

 6. NIE, absolutnie. To cześć historii miasta, symbol Rzeszowa. Poza tym nie zawiera on elementów komunistycznych. Mozna ew. zmienić nazwę – jak pierwotnie planowano „Pomnik na 1000 lecie państwa polskiego”. Bogini Nike, liście laurowe, chłop, robotnik, do tego herb Rzeszowa na samym szczycie – ja tu nie widzę żadnych elementów komunistycznych. Mozna ew. zmienić nazwę i tyle!!! – ale niech w tej kwestii wypowie się profesor Konieczny – autor Pomnika. STANOWCZE „NIE” WYBURZENIU MONUMENTU!!!

 7. Co roku jakiś nawiedzony chce burzyć najbardziej rozpoznawalny element naszego miast. Moja rada zasadzić szpica i poprawić z liścia, może sie opamieta?

 8. jak by się uparł, to na podstawie tej debilnej ustawy autorstwa ludzi ograniczonych umysłowo, należało by też pałac kultury i nauki z ziemią zrównać.

 9. Krzyże na samej górze zostawić bo to herby. Zdjąć chłopa i robotnika to metalowe coś ze środka a zostawić 2 zajęcze uszy. Całość pomalować na kolor – czerwień miesiączkowa. Tak żeby byglądało z daleka jak wargi sromowe napompowane krwią podczas uniesienia

 10. Rzeszów bez pomnika to nie Rzeszów!! każdy kojarzy Rzeszów z pomnikiem!! jedyne co to mozna obiekt odświerzyć 🙂 wyczyścić itp… ale nic w nim nie zmieniać!! 😀 pomnik powinien pozostać z motywami żołnierzy, w koncu ktos go zaprojektował to nie niszczmy tego!!

 11. Ta ustawa nic do pomnika nie ma. To nie jest pomnik wdzięczności jakiejkolwiek armii. To pomnik czynu rewolucyjnego ludu rzeszowszczyzny. Jest na nim polski żołnierz, chłop i robotnik. Jasne – nawiązuje do komunizmu, ale powstał kiedy powstał. Niby do czego ma nawiązywać skoro jest z lat 60-tych? Do osiągnięć kapitalizmu?

  Ten pomnik potrzebuje odnowienia a nie rozbiórki – jest symbolem miasta i pamiątką po swoich czasach.

Comments are closed.