Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Grażyna Bochenek
Reklama

W obronie dziennikarki Radia Rzeszów Grażyny Bochenek stanęli teraz jej koledzy i koleżanki z pracy. List otwarty podpisało 21 osób. – Chcemy być radiem prawdziwie publicznym, a nie partyjnym – czytamy w liście dziennikarzy. 

Nazwisk dziennikarzy, którzy podpisali list, nie ujawniamy, by nie narażać ich na nieprzyjemności w pracy, ryzyko szykan i ze względu na napiętą atmosferę w radiu. List otwarty jest pokłosiem ujawnienia w ubiegłym tygodniu sporu Przemysława Tejkowskiego, prezesa Radia Rzeszów, z dziennikarką rozgłośni Grażyną Bochenek.

We wrześniu br. Tejkowski doniósł do prokuratury na Bochenek za to, że ta rzekomo przyczyniła się do znieważenia prezydenta RP Andrzeja Dudy, bo podczas prowadzonego na żywo programu “Kalejdoskop” dopuściła na antenę krytyczną opinię słuchacza o Dudzie, nazywając go “figurantem” i “osobą pełniącą obowiązki prezydenta”.

Przemysław Tejkowski ukarał też Grażynę Bochenek naganą i odsunął ją od prowadzenia programów na żywo. Prokuratura znieważenia prezydenta RP jednak się nie dopatrzyła i odmówiła wszczęcia śledztwa. O całej sprawie było głośno w całej Polsce. W tym tygodniu opublikowaliśmy list otwarty Józefa Ambrozowicza do Przemysława Tejkowskiego.

W sobotę w internecie powstała petycja w obronie Grażyny Bochenek. Podpisało ją już ponad 1700 osób. Poniżej list otwarty dziennikarzy Polskiego Radia Rzeszów. Tytuł pochodzi od redakcji Rzeszów News. 

To próba zamknięcia nam ust

Od kilkudziesięciu godzin w mediach komentowana jest informacja o ukaraniu (naganą i odsunięciem od prowadzenia programów) naszej koleżanki Grażyny Bochenek, za dopuszczenie do emisji dwóch skrajnych opinii na temat urzędującego Prezydenta RP.

Szczególnie poruszająca okazała się wiadomość, iż prezes naszej rozgłośni Przemysław Tejkowski, złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przez Grażynę Bochenek przestępstwa znieważenia głowy państwa. W opinii Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie, która odmówiła wszczęcia śledztwa, działanie naszej koleżanki w żadnym aspekcie nie nosi znamion przestępstwa.

My – dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów w pełni solidaryzujemy się z Grażyną Bochenek. Uważamy, iż jej decyzja o wyemitowaniu głosu krytycznego wobec Andrzeja Dudy (obok głosu w pełni go popierającego) mieści się całkowicie w granicach dopuszczalnego dyskursu publicznego, a przedstawienie dwóch różnych opinii świadczy o rzetelności dziennikarskiej naszej koleżanki.

Jesteśmy zespołem współpracującym ze sobą od wielu lat. Zawsze staramy się w bardzo uczciwy sposób przekazywać naszym słuchaczom informacje dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Pracując w Radiu Rzeszów kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, czujemy się związani tak z rozgłośnią, jak i tymi wszystkimi, którzy słuchają naszych przekazów.

Szanujemy pracę dziennikarza i bardzo chcemy szanować samych siebie. Dlatego tak bardzo niepokoi nas, podejmowana od trzech lat, próba zamknięcia nam ust. Wszelkiego rodzaju polityczne naciski (nakazujące podawanie danej informacji, albo zabraniające podawania innej) uważamy za łamanie wolności słowa i tłumienie uczciwości i rzetelności dziennikarskiej.

Pracujemy w medium, które nazwano publicznym – oznacza to, iż mamy obowiązek mówić do wszystkich obywateli naszego kraju, niezależnie od ich przekonań, poglądów, barw politycznych, czy wyznania. Oni oczekują od nas, by ich zdanie było brane pod uwagę i szanowane. Chcemy być radiem prawdziwie publicznym, a nie partyjnym.

Decyzję o ukaraniu naszej koleżanki traktujemy też jako próbę zastraszenia nas wszystkich. Wiadomo jednak, że przestraszony dziennikarz nigdy nie będzie dobrym dziennikarzem, a my za bardzo kochamy to, co robimy, żeby zacząć się bać.

Wolne – niezależne od jakichkolwiek nacisków – media, to podstawa każdej demokracji. Bez nich, a więc także bez nas – dziennikarzy niezastraszonych, nieulegających wpływom jakiejkolwiek partii, nie będzie wolnej Polski.

Dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. Tejkowski – będziesz wywieziony. Na taczkach. Sam to z wielką przyjemnością zrobię.

  PRECZ Z ROZMODLONYMI KOMUNISTAMI Z PiS!!! TFU!!!

 2. Ja pamiętam za PiS przemysł pogardy i jak pluto na prezydenta Polski pana Kwaśniewskiego. Wtedy nie było protestów wtedy tacy “dziennikarze” nie mieli skrupułów.

 3. Dyrektor zareagował gdy obrażano Prezydenta. Ciekawe jaka była by reakcja gdyby nie zareagował?
  Czy nie ci sami pisali by listy, że na takie rzeczy w Polskim Radiu się pozwala.
  PS. A ten co dzwonił i udzielił wypowiedzi to przypadkowy?

 4. Ja rozumiem, że jak portal będący główną tubą propagandową władzy, finansowany przez spółki skarbu państwa ma w nazwie “niezalezna” to jest wszystko w porządku i nie jest to hipokryzja? He, he.

 5. Podbijam pytanie. Gdzie godnosc bycia niezaleznym i sprfawiedliwym przez taki dlugi czas? Nie ruszaja mnie tlumaczenia bo praca bo trzeba czegos zyc – to nie jedyne radio i nie jedyne zajecie. Trzy lata?! Kto wam to wymyslil? Brednie drodzy panstwo.

 6. wywalić tego Tejkowskiego jak tak miesza !
  co to za człowiek ? skąd wziął się w radiu ? zawsze jakiegoś haka można znaleźć na niego i fruuuu za drzwi
  popdziękować i dać wilczy bilet jak słusznie zauważył @Radek

 7. Jest wolny rynek. Zawsze mogą odejść do TfałszN GW czy innego Tok Fm jak Polski nie lubią.

  Pamiętam za PO przemysł pogardy i jak pluto na prezydenta Polski pana Kaczyńskiego. Wtedy nie było protestów wtedy tacy “dziennikarze” nie mieli skrupułów.

 8. Tak z ciekawości wszedłem sobie na artykuły dodane na rzeszow-news przez Pana Kobiałkę, który jest właścicielem portalu: na 13 postów na pierwszej stronie 9 na temat PIS-u (to już chyba jest paranoja i powinno się to leczyć). Tematy tych artykułów: “Andrzej Saramonowicz: To radni z PiS-u niszczą wolność Podkarpacia, nie ja…”, “Cała Polska się śmieje”, “PiS krytykuje miasto za dworzec podmiejski i…”, “Hiszpański sąd pyta rzeszowski sąd o praworządność w Polsce! Jest zdecydowana…”, “Będą pozwy ratusza przeciwko politykom PiS: Wojciechowi Buczakowi i Jerzemu Jęczmienionce”. Warto dodać, że Pan Kobiałka był związany z mediami delikatnie mówiąc nieprawymi. JAK WAM NIE WSTYD PISAĆ TUTAJ O NIEZALEŻNYCH MEDIACH!!?? Wstydu nie macie!!!!

 9. Szkoda, że te informacje zawarte w tekście są nieprawdziwe. Ech … od trzech lat zastraszeni dziennikarze nie mogli zrobić nic w tym temacie. Przecież to dyskwalifikuje tychże dziennikarzy zupełnie! Może zamiast na siłę szukać afery powinni się wziąć do roboty.

 10. “Decyzję o ukaraniu naszej koleżanki traktujemy też jako próbę zastraszenia nas wszystkich. Wiadomo jednak, że przestraszony dziennikarz nigdy nie będzie dobrym dziennikarzem, a my za bardzo kochamy to, co robimy, żeby zacząć się bać.”

  Obudzili się 🙂

  Tymek dlaczego teraz? Bo podejrzewam, że “ktoś” jest już na wylocie i takie akty odwagi można śmiało prezentować 🙂

 11. To wstyd zeby w demokratycznym kraju czlowiek sie bal innego czlowieka. Jak widac ta demokracja nasza jest slabiutka. Nie cierpie szykanowania ludzi, popieram w 1000%.

Comments are closed.