Jak walczono o wolną Polskę? Wystawa „Powstała, by żyć” w ogrodach bernardyńskich [FOTO]

Reklama

Archiwalne zdjęcia, historyczne opisy, słowa ważnych postaci – to wszystko wyeksponowane na tablicach ułożonych w okrąg. O czym mowa? O lekcji historii, którą można posmakować w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie przy wystawie „Powstała, by żyć”.

 

W ogrodach bernardyńskich od poniedziałku (25 czerwca) możemy oglądać wystawę „Powstała, by żyć”, którą przygotowało Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeszów jest pierwszym po Warszawie miastem, w której wystawa jest prezentowana.

Ekspozycja jest ułożona w okręg, na którym widzimy dawne fotografie, plakaty i mapy, które opatrzone są historycznymi opisami oraz wypowiedziami uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

Wystawa „Powstała, by żyć” ukazuje proces narodzin państwa polskiego, rozpoczęty w listopadzie 1918 r. i etapy kształtowania się granic Rzeczypospolitej. Ekspozycja przypomina m.in. o takich ważnych dla państwa polskiego wydarzeniach jak zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, które przypieczętowane zostało Traktatem Ryskim 18 marca 1921 r.

Autorzy wystawy opisując ówczesne społeczeństwo naszego kraju przypominają także, iż w momencie odzyskania niepodległości Rzeczpospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter – zamieszkiwali ją obok Polaków także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości.

Katarzyna Bajda-Gator, rzecznik rzeszowskiego oddziału IPN, podkreśla, że celem ekspozycji jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów.

– Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii – wyjaśnia Gajda-Bator.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wystawa przedstawia też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego, kończącego I wojnę światową – dodaje.

Podczas otwarcia wystawy „Powstała, by żyć” Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, przypominała słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Wojewoda apelowała, by w trakcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętać o naszej przeszłości.

– Pamiętajmy o burzliwych dziejach, o tym, że wolność i niepodległość jest okupiona krwią wielu i cena ta jest niezmiennie taka sama – jest ceną naszego narodu. To, że dziś żyjemy w wolnej Polsce jest okupione wielką ceną wielu pokoleń, które nie szczędziły własnego wysiłku. Dlatego ten rok szczególny celebrujmy w sposób wyjątkowy – mówiła wojewoda Leniart.     

Wystawę w Rzeszowie będzie można oglądać do 25 lipca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama