„Minionki”, policjantki i kociaki, szaleniec z piłą i „lacha”, czyli kobieta w burce. Kreatywność studentów nie zna granic. W czwartek w Rzeszowie rozpoczęły się 23. Rzeszowskie Juwenalia.  

Juwenalia rozpoczęły się tradycyjnym barwnym korowodem ulicami Rzeszowa. Przed godz. 17:00 Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, wręczył przedstawicielom organizacji studenckich symboliczny klucz do bram miasta.

– Od dziś niech o bezpieczeństwo miasta martwi się ktoś inny – mówił z uśmiechem Tadeusz Ferenc, gdy oddawał studentom klucz do Rzeszowa.

Studenci zaczęli się zbierać na Rynku już o godz. 15:00. Przebierańców nie brakowało. Uwagę zwracały już od początku trzy kobiety-koty, Karolina, Natalia i Magda, 22-letnie studentki Politechniki Rzeszowskiej, które już drugi raz  brały udział w korowodzie. Wcześniej były przebrane za Indianki.

– W tamtym roku było kolorowo. W tym postawiłyśmy na czerń, stąd pomysł na koty. Miało być kobieco i seksownie – mówiła Karolina.

– To był nasz pierwszy pomysł. Uznałyśmy, że pierwsze pomysły są zawsze najlepsze, dlatego też zrealizowałyśmy go całkowicie samodzielnie. Cały kostium jak i makijaż to nasze samodzielne wykonanie  – dodawała Natalia.

500 zł na dziecko

Inspiracją dla studentów był również rządowy program „Rodzina 500+”. Wśród przebierańców pojawiła się grupa „dzieci” żądająca 500 zł.

Dla odważnych na scenie Rynku czekały prezenty w postaci biletów do kina Helios oraz gadżety juwenaliowe. Prowadzący już „na dzień dobry” nagrodzili „Minionka”, który już z daleka rzucał się w oczy.

Kolejni przebierańcy nie mieli już tak łatwo, ponieważ, aby odebrać nagrody musieli wejść na scenę i przez 30 sekund zrobić show. Wśród odważnych znaleźli się „Włóczykij” i „Mała Mi”, bohaterowie bajki „Muminki”, którzy wygrali dwa bilety do kina oraz wędkarz Andrzej i piratka Ewelina, którzy wytańczyli sobie juwenaliowe gadżety.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na scenie pojawił się również skaut Igor, który za zaśpiewanie „Chłopaki nie płaczą” zgarnął różowe okulary prowadzącej. Uwagę przyciągał m.in. szaleniec z piłą mechaniczną, czy seksowne policjantki.

Do zdjęć pozowali żołnierze, komandosi, postaci z bajek, piraci czy mężczyzny przebrany za tytułową postać z filmu „Piła”.

Studenci przyszłością miasta

– Jesteście dumą naszego miasta. Kiedy was brakuje, miasto zamiera. Jesteście naszą przyszłością – mówił do studentów prezydent Tadeusz Ferenc. Studentów zapewnił, że do soboty nie obowiązuje w mieście cisza nocna i mogą się bawić do białego rana.

– Piękny widok – zachwycał się Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku podkarpackiego. – To właśnie wy, młodzi, jesteście naszą przyszłością. Teraz jest wasze święto, więc bawcie się dobrze – dodawał.

Na scenie Rynku odbył się jeszcze koncert zespołu Lee Moor, by później w deszczowej aurze studenci przemaszerowali do Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, gdzie przez trzy najbliższe dni odbywać się będą koncerty.

Dzisiaj zagrają: Łąki Łan, Chwytak, Grubson, i Bracia Figo Fagot. Na drugiej scenie Pewexu, gdzie króluje disco polo wystąpią Czadoman, Łobuzy, Mariola i Ramzes.

23. Rzeszowskim Juwenaliom patronuje Rzeszów News. Ich organizatorem są cztery uczelnie: Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama