Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

– Dostęp do rezonansu magnetycznego musi być zapewniony dla pacjentów wszystkich klinik – tłumaczy dyrekcja KSW nr 2 długi czas oczekiwania na badanie w dziecięcej klinice neurologii.

W dziecięcej klinice neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie panuje chaos – informowaliśmy przed tygodniem, po tym jak zgłosiła się do nas matka rocznego chłopca oczekującego na badanie rezonansem magnetycznym. 

Dziecko trafiło na oddział z zaburzeniami układu nerwowego. Termin badania rezonansem wyznaczono mu dopiero na 10 dni od przyjęcia do szpitala.

– Nikt nas tutaj nie traktuje poważnie – alarmowała wtedy matka chłopca. – Oddział neurologii został połączony z oddziałem pediatrii, przez co obok siebie leżą dzieci z zaburzeniami, ale zdrowe, i dzieci z chorobami zakaźnymi. Boimy się zarazić – niepokoiła się w ubiegły piątek kobieta. 

Twierdziła także, że nikt jej nie wytłumaczył, dlaczego termin badania jest tak odległy. – Na pytania, czy rezonansu nie da się przyspieszyć, lekarze rozkładają ręce – denerwowała się nasza Czytelniczka.

Chory, więc do domu?

Po tygodniu od zgłoszenia problemu matka chłopca odezwała się do nas ponownie. – Badanie rezonansem wykonano wcześniej, niż planowano. 1, a nie 3 września – przyznaje.

Dlaczego? – Prawdopodobnie dlatego, że dziecko złapało rotawirusa. Przyspieszono termin badania, aby szybciej „wypchnąć” nas do domu – odpowiada kobieta.

Dostęp dla wszystkich klinik 

Długi czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym dyrekcja szpitala tłumaczy tym, że z urządzenia korzystają pacjenci pięciu klinik pediatrycznych. 

– Dostęp do rezonansu magnetycznego musi być zapewniony dla wszystkich pacjentów – przekazuje nam Iwona Rościszewska-Żukowska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2.

Obecnie planowe badania rezonansu w znieczuleniu ogólnym u dzieci neurologicznych wykonywane są trzy dni w tygodniu, a badania bez znieczulenia – codziennie. Badania w „trybie pilnym” przeprowadzane są poza harmonogramem.

– Ustalanie kolejności wykonywania badań należy do lekarza oddziału i jest zawsze podyktowane jedynie wskazaniami klinicznymi – tłumaczy wicedyrektor Rościszewska-Żukowska

Nowa neurologia 

Oddziały pediatrii i neurologii rzeczywiście zostały połączone – ale chwilowo. W tym ostatnim najpierw utworzono jeden z oddziałów covidowych, a teraz – z powodu złego stanu technicznego – zarządzono remont.

– Dzięki uprzejmości kliniki pediatrii pacjenci z neurologii aktualnie zajmują ponad 1/3 pomieszczeń kliniki, co pozwoliło na utrzymanie dotychczasowej liczby pediatrycznych łóżek neurologicznych – wyjaśnia Iwona Rościszewska-Żukowska.

Dodaje też, że prace modernizacyjne w pomieszczeniach neurologii dziecięcej rozpoczną się w październiku.

– Pozwoli to w niedługim czasie na znaczącą poprawę komfortu hospitalizacji małych pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi – zapewnia Rościszewska-Żukowska.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: