Kilkuset konstruktorów łazików marsjańskich z całego świata rozpoczęło w sobotę zmagania podczas European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodów Marsjańskich. Wśród gości jest m.in. Matt Harding, znany jako „Dancing Matt”, którego filmy biją rekordy popularności w internecie.

[Not a valid template]

 

Zawody łazików odbywają się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Setki zwiedzających, moc kosmicznych atrakcji, a także duża doza adrenaliny podczas zmagań marsjańskich łazików – to najkrótszy opis European Rover Challenge, które wystartowały w ten weekend na Podkarpaciu.

Zawody otworzył Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, który wraz z grupą młodych ludzi wbili flagę Podkarpacia oraz Marsa w pagórek usypany na torze konkursowym.

– Cieszy mnie bardzo fakt, że tak wielu młodych ludzi – uczniów, studentów – angażuje się w te nowe technologie, nowe rozwiązania, które już niebawem będą mieć zastosowanie w naszym codziennym życiu – mówił podczas otwarcia marszałek Ortyl.

Konkurs łazików odbywa się na specjalnie przygotowanej nawierzchni, która przypomina warunki panujące na Marsie. To tony piasku rozsypane na 1,5 tys. m kw.

Powierzchnia jest bardzo wymagająca, dlatego tuż przed startem drużyny konstruktorów wprowadzały w swoich łazikach ostatnie poprawki i ulepszenia, aby zebrać jak najlepsze oceny w poszczególnych kategoriach.

Zawodnicy rywalizują w kilku konkurencjach. Jedną z najciekawszych jest terenowa – nawigacja „na ślepo”. Drużyny muszą kierować łazikiem po zadanej trasie bez podglądu z kamer, a jedynie przy użyciu danych z pokładowego systemu nawigacji.

Konstruktorzy startują też w takich konkurencjach jak pobranie próbki, awaryjna naprawa czy obsługa za pomocą łazika wyznaczonego urządzenia. Zawody są częścią światowej ligi robotycznej.

W Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich bierze udział ponad 450 konstruktorów (prawie 30 załóg) z 10 krajów świata, m.in. z Australii, Polski, Indii, Kanady, czy Bangladeszu.

Polskę reprezentuje 17 drużyn. Wśród nich jest drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. W zawodach wystartowało prawie 30 załóg z całego świata m.in z Australii, Polski, Indii, Kanady, czy Bangladeszu. Po raz  pierwszy organizatorzy gościli ekipę z Nepalu.

Atrakcją zawodów był też występ Matta Hardinga – znanego jako „Dancing Matt”. Filmy Amerykanina w internecie z jego tańcami w różnych miejscach świata biją rekordy popularności.

Pierwszy dzień zmagań konstruktorów trwał do godz. 17:00. W niedzielę zawody rozpoczną się o 10:00 i również potrwają do 17:00. W poniedziałek w ostatni dzień ERC rywalizacja trwać będzie do 12:00. Wtedy też poznamy zwycięzców zawodów Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Konkursowi łazików towarzyszy moc atrakcji w tzw. strefie pokazów, gdzie można wziąć udział w prezentacjach, warsztatach, albo zabawić się w naukowca lub poznać podstawy robotyki. Stoiska są chętnie odwiedzane przez całe rodziny.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia zawodów jest także debata obywatelska na temat przestrzeni i technologii kosmicznych. Jej uczestnicy mają szansę na włączenie się w kreowanie polityki kosmicznej w Europie. Debata odbywała się nie tylko na Podkarpaciu, ale także równocześnie w 22 państwach członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ponad 2000 obywateli  z całej Europy  miało szansę jednocześnie wypowiedzieć się na temat przyszłej polityki kosmicznej.

W Jasionce odbyła się polska część debaty, w której dyskutowało około 60 osób. Rozmawiali m.in. o eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, a nawet o powiększającym się coraz bardziej zanieczyszczeniu kosmosu. Uczestnicy debaty połączyli się bezpośrednio z centralą główną Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Nie każdy zdaje sobie sprawę  jak powszechnie są wykorzystywane technologie kosmiczne w codziennym życiu, począwszy od kuchni a skończywszy na przemyśle odzieżowym – podsumował pierwszy dzień ERC Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej,  organizator i pomysłodawca całej imprezy.

– Wszyscy, którzy byli dziś nami, są o wiele bliżej przestrzeni kosmicznej i z pewnością lepiej zdają sobie sprawę jak wszechobecna jest w naszym życiu – dodaje Wilczyński.

Zawody łazików w CWK połączone są także z pierwszym Europejskim Kongresem Robotycznym, który odbędzie się w poniedziałek. Zostaną na nim zaprezentowane założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

European Rover Challenge to największa w Europie impreza dla fanów nowych technologii, robotyki oraz astronautyki.

(ak)

https://www.youtube.com/watch?v=C11n4c3eUnE&feature=youtu.be

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama